Většina z nás se při zprovozňování starých PC určených k DOSovým hrátkám spolehne na klasický MS-DOS, ať už samostatný či v podobě součásti Win9x. A moc nás netrápí, že na daný OS nemáme licenci :) Nicméně není od věci se orientovat i ve freewarových alternativách, k nimž patří zejména oblíbený a spolehlivý FreeDOS.
FreeDOS ale není ani na takto okrajovém bojišti sám, dalším a pozoruhodně životaschopným projektem je SvarDOS. Ten byl ještě před několika měsíci de facto distribucí FreeDOSu, v září 2024 ale došlo k přechodu na open-source jádro EDR-DOS, tedy Enhanced DR-DOS. Jak název napovídá, EDR-DOS vychází z DR-DOSu, konkrétně z verze Caldera DR DOS 7, jejíž částečné zdrojové kódy byly v minulosti uvolněny k šíření. (Ze stejných zdrojových kódů vychází i projekt OpenDOS.)
Proč by vás měl SvarDOS zajímat? Je záměrně navržený jako 8086 kompatibilní a minimalistický, zároveň ale nabízí skutečně obsáhlý repozitář software. A co víc, máte-li nakonfigurováno připojení k Internetu, lze balíčky s programy obsluhovat přímo vestaveným manažerem (PKGNET). Pokud si luxusu internetového připojení dopřát nemůžete, nevadí, k dispozici je i kompletní CD ISO. Stejně tak jsou dostupné základní obrazy disket a bootovatelný USB obraz.
O tomto som nedávno čítať na robote, ale nechápem jeho význam. Vie mi niekto povedať, v čom je iný oproti FD, prípadne, v čom je lepší? Prípadne, nejaké podstatné rozdiely?
Nějaké důvody pro SvarDOS najdeš přímo na jejich webu, viz http://www.svardos.org/phpamb.php?fname=help/help-en&f=freedos.ama – reálně to bude skoro jedno, obé odvede dobrou službu, ale je fajn mít možnost výběru :)
Napr., vo Free DOSe som nevedel spustiť Windows 3.11. Za to tá otázka. Vraj zlá verzia DOSu. Toto určite ide riešiť samozrejme. To je jeden z príkladov, prečo ma zaujali rozdiely.
Tak zrovna v tomhle rozdíl je, pod SvarDOSem by s Win3.1 neměly být problémy.
Zaujímavé, skúsim.
Ďakujem za tip, určite vyskúšam :)