Výzva s odměnou: stvořte „shareware“ FPS akci!

Prastarý zdrojový kód od Billa Gatese vystaven k obdivu

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

23 patronů přispívá částkou 2576 Kč měsíčně

Je to malá dvacka pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Bylo nebylo, a bylo tomu před půl stoletím, jelikož právě toto kulaté výročí společnost slaví, prodal Microsoft (tehdy ještě Micro-Soft) svůj první produkt - Altair BASIC pro mikropočítače MITS Altair 8800. Zmíněný mikropočítač postavený kolem procesoru Intel 8080 byl prvním úspěšně prodávaným "osobním počítačem", nebo lépe v kontextu doby "počítačem pro nadšence", a interpret BASICu dodaný Micro-Softem zpřístupnil jeho možnosti i méně technicky zdatným uživatelům. Tedy alespoň teoreticky :)

Jelikož Altair 8800 byl vybaven pouhými 256 bajty operační paměti, která byla zároveň nesmírně drahá, bylo pro provoz Altair BASICu nezbytné paměťové rozšíření, nicméně základní verzi šlo provozovat s pouhými 4kB RAM (verzi rozšířenou pak s 8kB RAM). Šlo o extrémně úsporný kód a právě na tuto programátorskou výzvu dnes Bill Gates s uspokojením vzpomíná.

"That code remains the coolest code I’ve ever written" - Bill Gates

Za zmínku stojí, že on a Paul Allen neměli Altair 8800 k dispozici, tvorba Altair BASICu tak probíhala na univerzitním sálovém počítači PDP-10, na kterém byl simulován procesor Intel 8080.

Prastarý zdrojový kód od Billa Gatese vystaven k obdivu

Už v prvopočátku Micro-Soft vsadil na odvážnou až agresivní obchodní strategii - pánové totiž Edu Robertsovi, tvůrci Altairu, tvrdili, že BASIC pro jeho počítač mají hotový. Ve skutečnosti byl přinejlepším rozpracovaný. Funkční Altair BASIC vytvořili až během následujících dvou měsíců vysilujícího kódování. Ale komu čest, tomu čest, výsledek fungoval na první dobrou a nově vzniklá společnost se tak úspěšně etablovala na mladém a divokém trhu osobních počítačů.

And the rest is history...

Prastarý zdrojový kód od Billa Gatese vystaven k obdivu

Mimochodem, Altair BASIC byl prodáván za 150 dolarů, k počítači nebyl přibalen zdarma a uživatelé si jej mohli objednat samostatně na páskové kazetě, případně s Altair Starter Kitem. Vzhledem k vysoké ceně není překvapením, že se Altair BASIC začal pirátit.

Samotná myšlenka placeného software byla už z principu v rámci hobby komunity nepopulární. Když Bill Gates zjistil, že se jeho BASIC šíří mezi uživateli nelegálně, byl náležitě rozladěn a v roce 1976 na situaci reagoval otevřeným dopisem "An Open Letter to Hobbyists". V něm obhajoval myšlenku placeného softwaru a autorských práv. Odstartoval tak pravděpodobně první veřejnou debatu o softwarovém pirátství.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Prastarý zdrojový kód od Billa Gatese vystaven k obdivu"

  • Doomtrooper napsal:

    Kredit za průkopnictví a talent určitě Billovi náleží, ale Nikdy nezapomenu ovšem na to, jakým způsobem zničili konkurenci DR-DOS od Digital Research, která byla v té době na daleko vyšší úrovni než MS-DOS. IBM oznámilo že doporučuje a podporuje DR-DOS pro svoje systémy a instalaci / souběh s novým OS Windows oproti DOSu od Microsoftu.
    Nato reagoval Microsoft tím že se „ujistili“ že DR-DOS bude mít problémy s Windows instalací a zakódovali do instalace check z jakého DOSu se instaluje a pokud to nebyl MS-DOS tak to vyhazovalo uměle vygenerovanou chybu…
    To je za mě svinstvo, zvláště v době kdy nebyl internet a patche nebylo možno distribuovat dostatečně rychle. Takhle se nekale zabíjí technologické firmy které mohou pomoci posunout laťku inovace v rozvíjejících se technologiích. V zájmu profitu pane Gates…

    Hezky zkompilované video od Nostalgia Nerda i s korespondencí mezi Bradem Silverbergem a Jimem Allchinem z Microsoftu kde to upekli. Doporučuji.
    https://www.youtube.com/watch?v=TIfNIWn2Ad4

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle