Windows aplikace běžící pod .NET Framework verze 2.0 byly až donedávna spustitelné jen od Windows 98 a výš, jelikož samotný .NET Framework 2.0 nešel pod nižšími Windows, tedy konkrétně pod Windows 95, nainstalovat. To se nyní mění díky projektu dotnet9x, což je, ano, uhodli jste, port .NET Framework 2.0 pro Windows 95 :)
Nic extra zajímavého, řekli byste, nicméně mám tu pro vás dvě zásadní ALE. V první řadě to systému Win95 zpřístupňuje stovky (nebo spíše tisícovky) dříve nedostupných aplikací. V řadě druhé, a to je myslím ještě zajímavější, práce nekončí, a v budoucnosti přibude i podpora .NET Framework 3.5, což znamená, že na Windows 98, která beztak všichni nasazujeme, potřebujeme-li Win9x systém, půjde spustit .NET Framework aplikace dříve dostupné jen pro Windows XP!
Projekt dotnet9x najdete na GitHubu, pro instalaci po Win95 budete potřebovat Windows 95 B (OSR 2), Internet Explorer 5.01 a Microsoft USB Supplement.
Je to super věc, ale u těchhle projektů mi vždy nejde do hlavy, jaká je motivace lidí, co do toho ty stovky hodin času investují, když využitelnost je mizivá.
Jediné co mně napadá je, že si někdo buduje fit portfolio.
Já stará Windows aktivně používám a to, že mi na Win 2000 nejedou .NET 3.5 aplikace je pro mě pakárna vyžadující část věcí řešit na jiném PC a pak data tahat zpátky. Jsem tedy jeden z potenciálních uživatelů a děkuji autorům projektu i tomuto článku, co na projekt upozornil.
Já samozřejmě nechci snižovat kvality toho projektu, ani lidí, co na něm pracují.jen mně zajímala ta reálná využitelnost. Já osobně totiž používám dobové notebooky s dobovým SW, takže by mně nelákala možnost na nich spouštět něco, co není poplatné době. Každopádně můžeš mi popsat v čem přesně to vyuziješ prakticky? (Neber to nikterak zle, je to můj upřímný zájem, zjistit k čemu je to skutečně dobré)
Své programy a skripty vyvíjím v C#, proto mi nefungují na starých Windows. Pokud to jde, nastavuji .NET na verzi 2.0, ale někdy to není možné a takovýto software pak vyžaduje nejméně XP. V důsledku toho musím často data částečně zpracovávat na jiném PC, což je jednak obtěžující a jednak je to riziko narušení soukromí, neboť moderní PC už je připojené k internetu. Pokud někdo rozběhá .NET 3.5 alespoň na Win 2009, utrhnu mu radostí ruce.
Win 2000, ne 2009 :-)
No dobrá, ale jaký to ma význam? Jsou to nějaké staré průmyslové stroje co nejdou aktualizovat, nebo jaký je důvod to někde provozovat, nebo pro to něco vyvíjet z jiných, než žertovně nostalgických důvodů?
Soukromí, kompatibilita, výkon, stabilita, zlomek délky prostředí i aplikací, snadnost archivace, možnost mít vlastní stroj pod kontrolou. Určitě by se našlo více důvodů, ale tyto jsou naprosto drtivé argumenty, proč používat staré HW i SW vybavení.
teď nějak nerozumím tomu oxymoronu s kompatibilitou :) Používáš 25 let starý operační systém kvůli všeobecné kompatibilitě ? S čím, když sám tvrdíš, že tam nejde ani dotnet vyšší než 2.0 ? :)
Jinak samozřejmě proti sebemrskačství nic nemám, každý má své koníčky :)
Co se týče stability a kontroly nad strojem, tak to vidím stejně jako uživatel, jehož nick nesmíme (a nedokážeme) vyslovit. Taky bych volil linux, který podporuje všechno podstatné, aktuální a zároveň to není 25 let nezáplatovaný obskurní OS :)
Mluvím o zpětné kompatibilitě, tedy přesném opaku toho, proč musím některá data tahat na novější PC.
Pokud na něčem pracuji desítky let, je naprosto klíčové, aby se prostředí chovalo stále stejně a ne aby se po nějaké aktualizaci něco rozbilo, protože se změnilo rozhraní či vyhodili nějakou deprecated knihovnu. To v praxi bohužel nefunguje mezi všemi verzemi Windows (ani 98 nebyly plně kompatibilní s 95) a v současnosti ani u průběžných aktualizací.
Na tvůj původní dotaz je jediná vševysvětlující odpověď: starý SW, alespoň pod virtuálním strojem či emulátorem, je nutné používat pro práci na mnohaletých projektech, plus v dnešní době vstupuje do hry soukromí.
Nepsal jsem, že je to jediné moje PC a jediný use case použití, což ti patrně uteklo, když zmiňuješ záplaty – žádné záplaty se pro tyto účely ani nepoužívají. Já se celou dobu nebavím o správě bankovního účtu přes PC připojené do internetu, ale odpovídám na tvůj dotaz, k čemu někdo může v dnešní době používat zastaralou techniku. A to je v mém případě k práci na desítkách let udržovaných projektech, kde pro vývoj potřebuji trvalou kompatibilitu, stabilitu, rychlost, nenáročnost na archivaci a v neposlední řadě soukromí. To moderní systémy nesplňují. Naopak by mě nenapadlo se z Win 95 připojovat k internetu, nebo dokonce platit kartou. Snad jsem na původní dotaz odpověděl srozumitelně.
Jasně, pak to naprosto dává smysl. Zvlášť s ochotou místních firem, investovat cokoli do revitalizace IT systémů, protože to „funguje“. Je jasné, že když se ti systém mění pod rukama, a obzvlášť se současnou „rolling release“ politikou, tak je peklo se snažit o nějaký determinismus.
Já si jen pořád říkám, co se bude dít, až dojdou lidi, co jsou schopni na těchhle obskurních technologiích pracovat, či dokonce vyvíjet.
Každopádně teď už tomu tvému use-case rozumím
Jaká? Nu tak to se můžeš podívat na video jednoho z tvůrců, které je i takovým mapováním celé cesty a všech zádrhelů:
https://www.youtube.com/watch?v=CTUMNtKQLl8
vlastní stroj pod kontrolou = linux