Z hloubi internetového tržiště AliExpress probublaly dva naprosto výjimečné kousky, u kterých se vám ani nechce věřit, že je někdo vyrábí.
Prvním výrobkem hodným vaší retroPC pozornosti je BOOK 8088, notebook postavený na procesoru 8088 a vybavený CGA grafikou. Procesor tiká na frekvencích 4.77 a 8MHz, paměť je standardních 640kB, coby pevný disk slouží 512MB Compact Flash karta (použit je XT-IDE BIOS) a pozor, volitelně lze osadit dokonce i zvukovou kartu s čipem OPL3, dále je možné instalovat i koprocesor 8087.
Na zadní hraně přístroje najdete dokonce ISA rozhraní, pro připojení dalších 8bit ISA zařízení je dostupná rozšiřující karta. Book 8088 je drobný - rozměry jsou 24x15x3cm, přibližně tedy jako 9" netbooky typu Asus EEE900, displej samotný bude pravděpodobně sedmipalcový. Napájení je přes 12V/1.5A adaptér, o baterii se na stránce produktu nemluví, ale šasi je poloprůhledné a na jedné z fotek je baterie patrná, tzn. minimálně víme, že existuje. Přítomný je i USB konektor.
Druhou ujetostí je Hand386, handheld počítač postavený na SoC s ALi M1217 chipsetem a procesorem 386SX/40MHz a deklarovaný jako schopný provozu s Windows 95. Uvnitř dále najdeme 8MB operační paměti, grafický adaptér Chips F65535 VGA schopný až 640x480 v 256 barvách, tzn. minimálně s 512kB VRAM. Coby disk je opět použita CF karta, v tomto případě o velikosti 1GB, OPL3 zvukovkou je handheld vybavený rovnou, a opět jde rozšířit pomocí externí ISA sběrnice.
Baterie je v tomto případě uvedená, jde o kus s kapacitou 2500 mAh, a jelikož jde v obou případech o stejného výrobce, předpokládám, že to samé bude i u Book 8088. Rozměry zařízení jsou 15x13x1.6cm, na těle opět najdeme USB port, stejně jako PS/2 a VGA.
Cena je v obou případech podobná, kolem 5500 Kč. Což podle mě není úplně přehnané, bezpochyby jde o výrobu v malých sériích, dost možná to nějaký čínský nadšenec skládá v podstatě na koleně kdesi v temném sklepě. Pokud ano, tak se klaním, výtečná práce! K mému vysněnému notebooku, který mi v rozměrech kolem 10" nabídne 486DX2/66 MHz, 8MB RAM a SB kompatibilní zvuk, už je jen pár krůčků ;)
Líbí se mi „The main chip is a disassembled chip.“ :-). Kde 20-30 let staré desky pořád berou?
Tedy spíše 30-40 let :-)
to by mně taky zajímalo
Ten 8088 notebook s CGA je zajímavý, ale podle obrázků to má nějaký divný poměr stran. To nevypadá jako 4:3. Kromě toho bych uvítal nějaké tlačítko, které by displej přeplo do odstínů šedi, protože víme, jak to s CGA paletama je…
To je trošku problematický téma. Značná část her, co jsem hrál, počítala s poměrem stran vycházejícím z módu 640×200 při čtvercových pixelech (namátkou Neuromancer). A některé zase počítaly s obdélníkovými pixely. A jiné zase očekávaly, že si člověk připojí monitor a přepne zobrazení do kompozitního výstupu, kdy to mělo efektivně nižší rozlišení, ale zase víc barev a ještě trochu jiný poměr stran.
Mě vadí, že u tak pěkné hračky neudělali LAN ani RS232. V dnešní době komunikací je to mínus. Nemůžu to použít ani jako terminál dvakrát mínus. Programy se do toho dají dávat CF kartou, tak bych oželel i USB kdyby tam dali praktičtější periférie. I programátor mám na LPT sakra zase mínus. Kdo by k tomu připojoval všechno externě? To je chyba!
Jo, to jsem si přesně říkal taky – sériový a paralelní port bych i oželel, i když uznávám, že tam tak nějak logicky patří, a předpokládám, že by se pak někomu ty počítače hodily i pro „profesionálnější“ použití, než je jen hraní her, ale ta LANka, ta tam měla být. Na druhou stranu – vyvedená ISA sběrnice nějaké možnosti skýtá :)