40 let s IBM PC

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1822 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Trochu s křížkem po funuse, ale druhé kolo očkování mě trochu položilo a nenašel jsem sílu o tom zpravit včas.

40 let s IBM PC

Zdroj: wiki

Před dvěma dny, tedy 12. srpna, slavilo IBM PC kulatých 40 let od uvedení na trh. Zprvu nepříliš atraktivní a mimo firemní sektor možná i vysmívaná platforma nakonec vítězně táhla trhem a postupně zadupávala konkurenci do země. Ne snad díky nějaké protřelé strategii ze strany IBM, o úspěch se postarali především výrobci klonů (mezi prvními byl Compaq), kteří využili otevřenosti platformy, tzn. faktu, že byla celá složená z běžně dostupných součástek, a brzy po uvedení originálního IBM PC 5150 začali trh zaplavovat vlastními PC skládačkami. "Brzy" znamená tak rychle, jak dokázali navrhnout vlastní BIOS, což byla jediná "zavřená" část IBM PC. Jak to dopadlo můžete velmi pravděpodobně vidět přímo před sebou, kromě těch několika málo nadšenců a dobrodruhů, co fungují na ne-PC platformách.

V jaké konfiguraci se první IBM PC, tzn. model IBM 5150, prodávalo?

Za nemalých 1565 amerických dolarů se dostali počítač s procesorem 8088 tikajícím na 4,77 MHz, k tomu masivních 16 kB operační paměti, CGA grafickou kartu a klávesnici. Monitor nebyl součástí, ale díky grafice s kompozitním výstupem jste mohli počítač připojit k TV. Stejně tak nebyla součástí ani disketovka, ani pevný disk, nicméně mohli jste k počítači připojit kazeťák. A počítač bootoval přímo do BASICu.

40 let s IBM PC

V této konfiguraci šlo spíše o drahou hračku do domácnosti. Profesionální nasazení si žádalo 48 kB RAM a 5,25" disketovku. Taková legrace už vás vyšla na 2235 dolarů. K tomu bylo dobré dokoupit disketovku ještě jednu, stála 570 dolarů. Monochromatická MDA grafický adaptér vyšel na 335 dolarů a monitor k němu na 345 dolarů (IBM 5151). Docela drahá legrace, že? Hodně peněz, málo muziky, konkurence to uměla lépe. A to do cen není započítaná inflace, tehdy to byl jiný dolar než dnes. A zdarma nebyl ani software: IBM DOS - 40$ a Visicalc ("must have" a "killer app") - 200$.

(Zdroj informací: twitter účet @TubeTimeUS)

No ale pak se do akce naštěstí pustili oni zmínění výrobci klonů, ceny začaly prudce klesat, a naopak schopnosti platformy začaly prudce růst. Pokus IBM o znovuovládnutí trhu s IBM PS/2 nevyšel a tak se z těch laciných PC skládaček můžeme těšit dodnes :)

Kontrolní otázka: jaké PC z vaší sbírky je původnímu IBM PC nejblíže? V mém případě je to turboXT s NEC V20 10MHz + 8087, 640 kB RAM, 2GB CF karta jako HDD, 3.5" floppy + Gotek, VideoSeven VEGA VGA, Sound Blaster 1.5. Druhý v pořadí je palmtop HP 200LX.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"40 let s IBM PC"

  • Krtek napsal:

    U mě je mu nejblíž Mac Pro 2009, protože je to standardní X86 shit. Zbytek má normální procesory (PowerPC)

    • Doomtrooper napsal:

      Pockej ;) X86 shit? Power PC skoncilo na tom ze Xeonum nedokazali konkurovat a vyvoj neceho podobneho by je stal miliardy. Tak sklopili usi a zacali kupovat intel. Sam mam hromadu G4, G5 a Mac Pro. Kdyby nesetrili na kvalite, kapacitorech a mnozstvi AL/Cu na chlazeni tak to mohlo vsechno bajecne fungovat jeste dnes :). Jako certifikovany apple tech a coordinator vzpominam na ty rady v kanclu u zdi vsech tech Mac Pro a iMac, vsechny se stejnymi problemy… ale ;) obchod musi jit dal. Poslednim hrebickem je mi ted doma iMac kteremu klasicky nabehne grafika 1x ze 3 startu a muj Macbook Pro ktery po par mesicich uskladneni radeji uz nenabiha vubec. Z tech deseti+ drive plne funkcnich G5 atd, jich urcite nekolik nenabehne az je zase budu zkouset. Drzet je pri zivote je proste mnohem narocnejsi. Pritom mam 30+ 386,486,pentium atd a muzu se spolehnout ze pojedou vzdy stejne. Ale to uz je z jineho soudku :)

      • Krtek napsal:

        To, že se už IBM nechtěla vylývat do vývoje PowerPC neznamená že by nebylo lepší. Důkazem je asi poračování Poweru do dnes.
        Je fakt, že G5 považuju za shit taky, taková obdoba P4 – žere to, musí to mít vysoký takty, jinak neporazí G4ku, má to dluhou pipeline… Prostě tehdá asi obě architektůry šly slepou větví vývoje.
        „Kvalita“ jablek je věc sama o sobě – v iMackách (Core2 a Core i5) jsem uvařil 3 disky kvůii tý nesmyslný placatosti a díky tomu poddimenzovanýmu chlazení. Jeden ještě v záruce a druhý časově taky ale Apple na nový diyk nedává po výměně záruku (nebo je pl roku už si to nepamatuju). Chcíplá grafika v 27″ byl taky muj důvod přechodu na bednovitý PROčko. Za to G3 Dalmatin běhá do dnes a PoewerMac G3 B&W taky.

        • Doomtrooper napsal:

          Tak v tomhle se shodnem ;) byly to zajimave casy na vsech frontach. A kvuli tem hardwarovym problemum s potencialem mi kdykoli zavarit jsem ukoncil svuj Apple dealership a servisni centrum. Tech desek a disku co jsem se navymenoval v iMackach v zaruce a pak ty sumy za to kdyz skoncila… bylo mi tech lidi fakt kolikrat lito.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle