Jelikož kabely, kterými ke mně teče internet, jsou tak prastaré, že na jejich opletení je možné zachytit pozůstatky nápisů ve staroslověnštině, cedí Steam objemné gigabajty velehitu Kingdom Come: Deliverance rychlostí, která se nedá nazvat jinak než tristní. Skvostná chvíle zalovit v knihovně po něčem tematicky blízkém, leč poněkud skromnějším.
Boží prozřetelnost tomu chtěla, že se přibližně dva měsíce zpět objevila v nabídce nezávislá česká Legie. Hra původně vyšla roku 2007 coby freeware v češtině a shareware v angličtině (možná 2009, svitky se rozcházejí). Jde tedy nejen o titul nezávislý, ale také letitý, čemuž odpovídá spartánská vizuální stránka. Ale to nám, veteránům DOSu a přeborníkům nostalgie, pochopitelně ani zbla nevadí. Naopak.
Příběh Legie se odehrává ve středověkém městě Jilemnice, které jest stiženo morem a všeobecnou trudomyslností. Neustávající déšť, hnijící zásoby potravin, dokonce i dřevo v lesích podléhá podivné zkáze. V roli hospodského pacholka se připletete k věcem, které páchnou nejen pivem, ale též čertovinou. Ovšem než se pustíte do životního dobrodružství, je nejprve nezbytné natočit žejdlík a setřít zvratky.
Hele, na rovinu - nečekal jsem mnoho. Přiznávám bez mučení, že jsem hru kupoval spíše z recese. Musím ale říct, že mě Legie velmi mile překvapila! V první řadě perfektní atmosférou. Ten pocit bezvýchodné zablácené marnosti, kterou lze tišit jen a pouze alkoholem, se autorům i s minimálními prostředky podařilo vystihnout dokonale. Je až s podivem, kolik práce udělá pár pěkných zvukových efektů a mlha.
Legie se sice na první pohled tváří jako krokovací dungeon, ale to jen klame tělem, ve skutečnosti je o naprosto klasickou adventuru doplněnou souboji. Ty jsou bohužel jednou ze slabších stránek hry, ale přežít se, na rozdíl od dýmějového moru, dají. Nezáživnost soubojů je naštěstí více než vyvážena výtečnými texty, s postavami ve hře je radost rozmlouvat. Absence dabingu nevadí.
Po stránce adventurní je to taková klasika - některé úkoly jsou jednoduché a zjevné, některé vás trochu potrápí a možná, stejně jako já, nakonec sáhnete po návodu. Nic vyloženě nelogického jsem ale nezaznamenal. Zamrzí přítomnost několika mrtvých konců. Rovnou vám dám jednu radu - hlídejte si mince a vždy mějte aspoň jednu v rezervě.
Příběh, i když by mohl být rozvinut podrobněji, se ke konci zajímavě vyvrbí, a protože jsem o hře předem nic moc nečetl, docela mě neobvyklý závěr překvapil. Nechci vám kazit zážitek, jen se pěkně pusťte se do Legie sami. Příliš času vám to nezabere, s návodem v ruce to máte sfouknuté za dvě hodinky, tedy budete-li jen hledat řešení zákysů. Pokud pojedete přesně řádek od řádku, máte za hodinku hotovo a můžete jít... třeba na pivo.
Verdikt: těch čtyřiceti korun, co jsem za hru dal, rozhodně nelituji. Legie překvapila, v ceně jednoho plzeňského obdržíte solidní porci atmosferické zábavy. Kudos autorům, že se jim v amatérských podmínkách něco podobného podařilo. Pár věcí by zlepšit ale šlo: především souboje a systém nakupování, kdy je pro každou blbou louč nutné asi 7x kliknout.
Technická: hra má skutečně minimální hardwarové nároky, pro spuštění stačí Celeron M, 256MB RAM a 15MB místa na disku. Hloupé je, že běží jen v okně. A nejen, že se nedá maximalizovat, nedá se ani spustit v jiném rozlišení. Prostě 1024x768, ber, nebo nech být.
Vypadá to hezky a zjevně se prvek adventury s boji bude hrát zajímavě. Navíc ta délka hry… sákryš, vůbec mi nepomáháš v tom, abych na Steamu svou peněženku nechal zavřenou! :-) I když ta částka je opravdu symbolická. Oká, jdu do toho. Nevím proč jsem si myslel, že tahle hra nebyla dodělaná… zřejmě si má mysl plete Legii s Rytíři Grálu.
Díky za upoutávku na další hru, na kterou nemám čas. Ale aspoň jsem in, co se týče cca 10 let starých her ;)
Off-topic: KCD jsem si koupil samozřejmě na placce a nerozbalenou jsem ji dal do poličky ;)
hele hraju teprve 10 minut. A musím ti poděkovat za fajnovou, zábavnou hru. x)