
Retro HARDWARE - nové přírůstky a úlovky
Díky Powerackovi tu mám hezký přírůstek do sbírky, 286 motherboard. Soudková baterie započala své dílo zkázy, naštěstí na to neměla dost času a po odpájení a očištění se zdá, že spoje samotné vydržely :) Teď jen zjistit, co je to zač. Osazená je procesorem 286/16MHz, prima jsou sloty pro klasické 30pin SIMM moduly.
Tak deska je to pořád neidentifikovaná, ale dohledal jsem na Vogonech dvě vlákna, kde se objevila:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=46&t=44687
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=25&t=45345
Podle všeho jde o docela výkonný a schopný kousek :) A už asi tuším, proč tam Powerackovi nešlo rozchodit víc jak 1MB paměti - chce to vyloupat paměťové šváby a nechat tam jen a pouze SIMM moduly. Plus nastavení pamětí ovlivňuje ten DIP switch v horní části desky.
Deska socket 5 na dvě CPU
Tak tuhle věc upřímně závidím, já mám na víceprocesorové systémy úchylku a je úplně jedno na jaké platformě. Vidím tam jen nějak podezřele široké napájení - jde to napojit z AT zdroje?
Snad se mi taky podaří někdy projít okolo podobné krasavice - na dual socket 7 jsem kdysi jel, bohužel deska shořela, zůstal mi jen modul s 2x Pentium MMX 200. jó, ty vzpomínky!
Sledge napsal(a)
Na tom se musí pěkně blbě psát, s touhle tloušťkou. Amstrad CPC je řekl bych nižší, a taky už se na něm nepíše moc pohodlně. Na druhou stranu jak to má pod klávesnicí spoustu prostoru, může si asi člověk aspoň zapřít ruce :)
naopak, díky tomu kolik je tam místa na předloktí a sklonu se na Samíkovi píše velmi dobře.
Pokud hledáš dvouprocesorovou desku, něco jsem našel: https://aukro.cz/603-dual-nec-avio-stratus-system-pc-g93010-01-5056195301
Ale že by to bylo nějaký retro, to asi ne.
To je ale serverová deska, to mě vůbec nebere. Navíc dost nová.
Víceprocesorové desky pro desktopy/workstationy jsou báječná věc, která umožnila dělat více věci skutečně najednou, nezapomenu jak jsem na to čuměl jak tele na nové vrata - linux rozbaloval ZIP soubor a já měl pořád počítač pro běžnou práci volný, žádný program totiž neuměl a nemohl žrát víc než jeden procesor a když se dělo něco náročného, tak to obsadilo ten druhý a první tu pořád byl pro uživatele - nojo, už to bude nějakých 16 let, co jsem takovou skvělou věc měl poprvé :-)
lvenca napsal(a)
Nějaké malé simm 72, ale překvapil mě pár o velikosti 2x 2MB, nějak si myslím, že začínaly na 4MB
Čipy HM514400 jsou 1Mx4bit, takže ten SIMM je 4MB bez parity. Zřejmě je vadný tak to ukazuje jen 2M, nebo to nechápe konkrétní motherboard. Některé starší desky vyžadovaly čipy na obou stranách, aby braly 4M.
lvenca napsal(a)
A ještě něco XT nebo průmyslového? CPU Intel 8088-2
Deska má částečně mechanicky poškozený ISA, vyteklý kondenzátor, zvláštní napájení. Jinak vypadá zachovale.
Nesetkal se někdo se zapojením 10pin napájení?
Deska je to SPC-240B Sanyo a nejpodobnější je deska Clouse z Sherry PC XT
Bohužel já jsem nikde nic nenašel.
Taky jsem nikde nic nenašel, asi specialita proti konkurenčnímu boji.
To změříš.
Podívej se, kde na ISA slotu jsou jednotlivá napětí (ZEM (GND), +5, +12, -5, -12) a proměř to na který pin zdrojového konektoru vedou. Třeba ohmmetrem nebo pípákem. Některá napětí budou na více vývodech (hlavně zem, +5 a +12).
Pak ještě změříš (pro jistotu) kam vedou ty modrý elektrolytický kondenzátory a jejich údaj napětí musí být vždy o trošku větší. Třeba pro 5V se často používají kondíky na 6V, pro 12V se používájí 15V nebo 16V. Polaritu budou mít podle toho co filtrují, pro záporná napětí budou mít pluspól na zemi.
PS: Někdy výrobce použije všechny kondíky stejné, kvůli snížení rozmanitosti součástkové základny. Tak i na větvi +5V může být kondík 15 nebo 16V. Hlavně údaj na kondenzátoru musí být vyšší než je provozní napětí (i kdyby na větvi pro 5V byl kondík na 100V tak to nevadí, na kondíku je napsaný údaj kolik vydrží maximálně, při větším napětí se prorazí a často vybuchne) Hodnota napětí nemá vliv na kapacitu (udávanou v mikrofaradech např. 47uF) jeho hlavní funkci, má vliv na to jak se podaří vyrobit veliký, pro to aby vydržel vyšší napětí musí být uvnitř silnější izolace (dielektrikum) tak je pak větší pouzdro.
MilasPce napsal(a) Hodnota napětí nemá vliv na kapacitu (udávanou v mikrofaradech např. 47uF) jeho hlavní funkci, má vliv na to jak se podaří vyrobit veliký, pro to aby vydržel vyšší napětí musí být uvnitř silnější izolace (dielektrikum) tak je pak větší pouzdro.
Není to tak úplně v pořádku. Zejména proto že kondy na větší napětí mají větší ESR, takže nahrazovat elektrolyty při opravě desky bezdůvodně elektrolyty na větší napětí nemusí vést k požadovanému výsledku.
Tak snad jsem to proměřil správně - díky všem zdejším radám. Bylo to vcelku jednoduché při měření vůči ISA slotu.
Pro jistotu se zeptám: na vyzkoušení musím mít pouze 8bit vga kartu pro monitor?
Zapojení ISA:
alespoň dle měřáku by to mohlo být správně.
Ten vadný kondenzátor je 1000uF na 16v, snad nic moc neponičil, ale povrchových cestiček je tu málo
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online: Atari, MilasPce
20 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 715
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1447
Příspěvky: 24121
Nejnovější uživatelé:
Jaroslav Šembera, Michalzchvostoskoku, gjames, Martin Janočko, jakub crhák, retro, Vince Howerton, Standa, Libertarian771, Mastafos77, sleepingmouse, Fleet, SirKokiAdministrátoři: Sledge: 5659