PC klávesnice
Začnu s mojí oblíbenou Dell AT101W - stará dobrá nezničitelná kláveska na psaní i na pařby starých DOSových her. Používá mechanické mikrospínače black ALPS a díky tomu se při zvýšení frekvenci psaní začíná z místnosti ozývat něco jako lehká kulometná palba... ale píše a hraje se na tom ukrutně dobře.
A tak po pár letech, kdy ji používám doma i v práci (tam k velké radosti přítomných kolegů) si dnes už pařbu Blooda na retro lan-party bez této kamarádky neumím ani představit :D
http://www.youtube.com/watch?v=Dj_WrIpDopI&feature=player_embedded
Nebudu asi jmenovat klávesnici od SAPI nebo od Consulu 2717, které měly klávesy na principu Halova efektu, takže je není prakticky možné zničit. Jsou skoro desetikilové a k dnešnímu PC už je nepřipojím.
Dobrých deset let jsem ale používal tuto klávesnici. Podle zvuku není nejspíš mikrospínačová, ale asi jedna z prvních membránovek. Nicméně v půlce 90. let se ještě klávesnice nešidily jako tato - byla možná pět let ve firmě, kde se každý den používala a já jí pak měl deset let jako hlavní klávesnici a pořád jí nic není. Dnešním klávesnicím po dvou letech zmizí popisky a po čtyřech přestane fungovat několik nejpoužívanějších kláves kvůli zničené membráně.
Má snad dvě kila, pod plastem má kovové plášťování a v dobách Win 9x jsem si na ní vyvedl reset, který byl veden druhým káblem přímo na desku :-)
Kluci, pěkný kousky - jak Tulip tak Escom jsou už dnes jak tuším součást historie (zkrachovaly, nebo už pod touto značkou nevyrábějí), takže cokoliv od nich je min. sběratelsky již cenná věc. Cherry (Xerius) je taktéž kvalitní, značkový výrobce a např. mechanické klávesnice této značky jsou mezi geeky vysoce ceněny, takže také žádný low-end.
Logout : souhlas s kvalitou - ty z prvních membránových klávesnic (co se ještě tipuji vyráběly za ceny, přece jen trochu podobné vysokým cenám mech. klávesnic), jsou uplně jiný kafe, než ty dnešní. Na mnoha starých "membránách" se (na rozdíl od 95% moderních) píše skutečně velmi dobře, a to někdy až překvapivě - jednou jsem si u kvalitní zachovalé membránovky Digital dokonce nebyl vůbec jistý, zda je mechanická nebo membránová bo měla docela hlasité kliky, přesná sepnutí a opravdu velmi příjemný pocit z psaní.
Naopak na většině těch dnešních "zázraků za stovku" muset u někoho v práci dělat je utrpení, kór když navíc nějaký ychtyl popřehazuje standardní rozložení kláves, aby ukázal jak umí být "moderní". Já mít po ruce pořádnou hůl, když by byl ten tvůrce někde poblíž... :D
Jinak ty dvě, co máš Lubiku mi připadají, jak když si "z oka vypadly" - tvoje Escom vypadá jako OEM verze toho Xerius od Cherry, není to tak ? ;)Zvukově a pocitově jsou na tom při psaní stejně, nebo se liší ?
PS : ten vyvedený reset, to asi byla v době Win 9x tiupuji velmi praktická a často používaná vychytávka :)
Koukám že to tu v podstatě skončilo dotazem na mě a můj reset.
Tedy, klávesnici jsem rozebral, někde mezi NumLock a kontrolku NumLocku vyvrtal 5mm díru, do ní vsadil červené tlačítko, z něj dvojlinku tu protáhl středem krouceného káblu klávesnice, dírou okolo 5-pin DINu do bedny a tam zapojil do desky na piny od Resetu. Když se Windows ME sekly, nemusel jsem pod stůl, jen jsem bouchl reset na klávesnici.
Po přechodu na Linux jsem tlačítko vybral, dráty odstříhl a teď je tam místo něj ozdobný kovový kroužek :-)
Logout napsal(a)
Koukám že to tu v podstatě skončilo dotazem na mě a můj reset.Tedy, klávesnici jsem rozebral, někde mezi NumLock a kontrolku NumLocku vyvrtal 5mm díru, do ní vsadil červené tlačítko, z něj dvojlinku tu protáhl středem krouceného káblu klávesnice, dírou okolo 5-pin DINu do bedny a tam zapojil do desky na piny od Resetu. Když se Windows ME sekly, nemusel jsem pod stůl, jen jsem bouchl reset na klávesnici.
Po přechodu na Linux jsem tlačítko vybral, dráty odstříhl a teď je tam místo něj ozdobný kovový kroužek :-)
Jo ták, to mi právě bylo divný, pochopil jsem to tak, že jsi napojil nějakým záhadným způsobem nějakou z kláves na klávesnici a pak to vedl tak nějak, jak jsi napsal a ty jsi při tom zvýšil počet těch kláves :) Velké díky za vysvětlení ;)
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Sany napsal(a)
Pro opravdové fajnšmekry :)
Musím uznat, že to jsou fakt nádherný kousky, ale mě přeci jen bohatě postačí standardní šedý "dizajn" - zvyk je železná košile :)
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Má tu někdo osobní zkušenost s modelem M od IBM? Je to údajně nejlepší klávesnice vůbec a existuje malá firma, která ji v zásadě dělá beze změny dodnes stejně jako IBM v 80. letech, jen má USB rozhraní a dá se koupit navíc s windows/mac klávesama. Není to zrovna levné, ale všichni velcí geekové si ji pochvalují, tak jsem si říkal, že bych si třeba udělal radost taky. Není nad to mít dvoukilovou, částečně kovovou mechanickou klávesnici...
Mám jeden kousek Model M, a byť jsem jí jeden čas měl připojenou ke svému hlavnímu PC a chtěl ji používat pro veškerý běžný provoz, nakonec jsem se vrátil k mé původní mechanické Dell AT101W.
Důvod - je fakt hlučná.... a to říkám jako zapřisáhlý milovník starých mechanických klávesnic a můj oblíbený model AT101W rozhodně není etalonem tichosti, právě naopak. Nicméně v model M použitý systém pružinek (buckling springs) je poslechově ještě o dost víc výraznější, než jsou klasické mechanické mikrospínače. Možná je to o zvyku, ale když jsem večer potichu na M-ku něco bouchal, už mi ten zvuk přišel velmi výrazný a poslechově jakoby ostrý, jsou fakt slyšet přímo prohyby těch samotných pružinek, a to už mi trochu vadilo. Možná se na to ale dá časem zvyknout...
Jinak je ale psaní na M fakt zážitek, z hlediska mechaniky je to v podstatě dokonalé, min, pro mé prsty :)
U novodobé repliky se tak nabízí otázka, zda klávesy používají onen orig. IBM systém buckling springs / nebo jsou již v klasickém provedení s mikrospínači (typicky ALPS).
Mikrospínače jsou v pohodě, ale také existuje asi 5 různých druhů, a každý se na dotek chová jinak a zní taky jinak - takže to taky není tak jednoduché :)
Není to "novodobá replika" - oni tu klávesnici převzali někdy před dvaceti lety přímo od IBM a vyrábí ji dodnes. Mechanika je klasická - "buckling springs" a cena je fakt nelidová - 80USD + poštovné za základní kus, ale vybrat se tam dá hodně a hodně jiných klávesnic.
// Já sám bych si nejradši koupil Happy Hacking klávesnici, jenže je tu jenže - 250USD fakt za klávesnici nedám.
Vypadá fakt skvěle a je fajn, že něco takového v orig. provedení dodnes někdo vyrábí - ukládám si link. Ohledně nákupu je to těžký, nestojí zrovna málo a pokud by ti jakkoliv nesedla nebo taky přišla hlučná, je to celkem drahá zkouška. Případně mohou zvukově napovědět různá videa na youtube, kde lidé model M testují a natáčejí.
A jinak kdybys měl cestu kolem Lanškrouna, klidně se celkem kdykoliv stav testnout tu moji, ale je to z Prahy celkem z ruky :)
Já tu vlastně jednu takovou poctivou klávesnici mám - Viz http://deskthority.net/wiki/NTC_KB-6151
Že bych koupil redukci a povolal jí do aktivní služby?
Sledge napsal(a)
Já tu vlastně jednu takovou poctivou klávesnici mám - Viz http://deskthority.net/wiki/NTC_KB-6151Že bych koupil redukci a povolal jí do aktivní služby?
To může být velmi fajn kláveska na běžný provoz a psaní - pokud jsou tam dle linku White nebo Blue mikrospínače, tak to je právě taková ta soft-clicky řada, řekl bych "na pohodu" - tož proti membránovce to bude jistě velký rozdíl, pokud bys to zkusil :)
Pro herní účely ale bude možná tahle kláveska stiskem příliš "soft", tam pak je lepší něco s Brown nebo Black verzemi - jsou non-clicky a dá se do toho pocitově víc bušit :D
Asi jí zkusim. Dal jsem si vedle sebe mojí oblíbenou lacinou Logitech Internet 350 a tuhle archivní a klasiku, a jen tak "nasucho" psal. Ta mechanická je opravdu měkčí, jak píšeš, a to kliknutí a povolení odporu je... těžko to popsat, prostě poctivější :)
Jediný, co mě bude vyloženě scházet, jsou klávesy na volume +-, ale to si nahradím přes nějakou zkratku. A kvůli vylomený F12 asi budu muset zkanibalizovat jinou klávesnici.
IBM model M mam a ano, je dost hlucna a tazka ale tak je to retro, co je vsak naozaj hlucna klavesnica je IBM model F, originalka k IBM PC/XT. Je velmi mohutna a tazka, takisto velmi hlucna ale je to proste kvalitka, moja osobne slape ako nova a to ma cez 30 rokov.
Bohuzial rozlozenie klavesov je uz dnes pre nas trochu "mimo" :)
K čemu by mi mohla sloužit klávesnice ze Zbrojovky Brno typ 262? Je kompatibilní s AT (popř. i XT)? Nebo je prostě jen k těm počítačům, které vylezly ze Zbrojovky? Mám možnost pořídit ji s Olivetti monitorem. Předpokládal (doufal) jsem, že když mají monitor Olivetti, tak by mohli mít i klávesnici Olivetti, ale vyštrachali jen tuhle Československou :)
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Ano, model 262 by měl být PC kompatibilní - ale zda je tento model kompatibilní s XT nebo AT nevím. Rozhodně bych ji stáhl, pokud máš možnost - je to dělaný fakt poctivě a psaní na těchto kláveskách je velmi podobné psaní na kvalitní mechanické klávesnici s mikrospínači typu Black nebo Brown. Tyto klávesnice ze zbrojovky totiž údajně používají bezkontaktní mikrospínače typu Hal, což je pak z hlediska výdrže skoro věčné.
A kdyby ti i tak na nic nebyla a chtěl jsi ji vyhodit, tak se jí případně kdykoliv rád ujmu - s mou šunkou PP06 jistě bude ladit bo se právě s klávesnicemi Zbrojovka originálně prodávala :)
Jj, IBM klávesky s buckling springs jsou velmi clicky, stejně jako modré a bílé mikroswitche Alps. Ty bezkontaktní Halovy sondy jsou v podstatě non-clicky, je to velmi podobné již zmíněné hnědé a černé (non-clicky) verzi Alpsů, které jsou na Dell AT101W s kterou právě teď píšu. Ale na rozdíl od Alpsů, které mně čas od času odcházejí (naštěstí jsem zásoben několika dalšími stejnými kláveskami na díly), ty Halovy sondy by mně asi přežily.
Pokud jde v případě této Zbrojovky o AT model, bylo by docela zajímavé zkusit ji s příslušnou redukcí chvíli používat jako hlavní klávesnici, retro-zážitek to bude jistě (min. designově) originální :) Já mám pouze XT provedení s XT layoutem, a na to už se fakt jako starej pard přeučovat nebudu a stejně by to nešlo - ale s tímhle AT modelem je to podstatně lepší situace, pro případné testování :)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 684
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1415
Příspěvky: 23914
Nejnovější uživatelé:
Pluto, Brbla, VasilijP, Snnsnsnn, Franta, pepapantak, isidor, Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, StanosAdministrátoři: Sledge: 5644