Roland MT-32 a spol.
To je v pytli, originál MT-32 je drahej, ale než si člověk poskládá emulaci přes Raspberry Pi, tak je v tom taky tak za dvojku minimálně.
Btw. ten originální převodník od Rolandu se dá běžně sehnat i u nás - https://prislusenstvi-pro-klavesove-nastroje.heureka.cz/roland-um-one-mk2/
To je ale jen MIDI sériové rozhraní to nepustíš do repráku, tam jdou jen noty na to si můžeš připojit tak maximálně třeba elektrický piáno.
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...
@milaspce: To já vim, je to jen dílek skládačky, viz příspěvek od Srandisty.
To máme:
- MIDI převodník Roland - cca 1200
- MIDI / gameport kablík - cca 600
- Raspberry Pi (Munt) - cca 1000
Takže něco mezi 2500 - 3000.
@Sledge: no jasne, ako brat to len skrz to tak sa ti to docela predrazi... U toho RPi projektu sa tak nejak ocakava, ze budes mat pre RPi aj nejake dalsie pouzitie, a ten Munt na nom bude "len" taky prijemny bonus.
Inak hej, ten prevodnik sa tu da zohnat, ja som ho svojej doby kupil za 968 Kc na Kytary.cz.
@MilasPce: Dreamblaster je fajn, ale zrovna MT-32 ti fakt nenahradi.
Srandista napsal(a)
@MilasPce: Dreamblaster je fajn, ale zrovna MT-32 ti fakt nenahradi.
To je logický že ho nenahradí, když DreamBlaster X2 hraje jen 81 polyfoně na 24bitech, na rozdíl od Rolandu který hraje 32 polyfoně na 16bitech.
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...
No hlavne Dreamblaster je MIDI modul urceny pre hry vyuzivajuce General MIDI pomocou Pulse-code modulation (PCM), zatial co MT-32 prisiel pred MIDI a pouziva Linear Arithmetic (LA) synthesis. Do X2 sice mozes nahrat sound banku, co sa snazi napodobnit nastroje pouzivane v MT-32, ale znie to absolutne hrozne. Ver mi, mam to vyskusane. Dobry zvuk z MT-32 dostanes bud z original krabice, alebo z muntu, vsetko ostatne je uplny odpad.
Není to sice MT-32, ale znáte tuhle zajímavou stránku.
Je to docela fajn poslech.
Téma mě nakoplo dokončit dlouhé měsíce rozepsaný článek, kdyžtak to projeďte, jestli tam nemám nějakou zásadní botu ;)
https://www.high-voltage.cz/2020/opl-uchu-lahodi-aneb-vecna-slava-fm-synteze/
Prosim o radu so zapojenim SC-88VL (rovnake porty ako SC-55) spolu s AWE 64 Gold.
Z toho co som videl, tak vacsina to ma zapojene takto:
[AWE64] GamePort -> [SC88] Midi In
[AWE64] Out L, Out R -> [SC88] In L, In R
[SC88] Out L, Out R -> reproduktory
Tym padom vlastne SC-88 "mixuje" midi a klasicky zvuk a smeruje to do reprakov. To znamena, ze SC-88 musi byt zapnute stale, aj ked by som prave nehral hru s MIDI zvukmi.
Je aj ina kombinacia? Mozem to zapojit aj takto?:
[AWE64] GamePort -> [SC88] Midi In
[SC88] Out L, Out R -> [AWE64] Line In
[AWE64] Out L, Out R -> reproduktory
Teda, ze by sa MIDI signal posielal naspat do zvukovky a odtial by isiel output do reprakov. Tym padom by som nemusel SC88 zapinat, ak ho nepotrebujem? Alebo to nebude fungovat? Ma to nejake nevyhody?
Este som to neposkladal, mam to pripravene na Win9x/DOS build (P233MMX) a chyba mi par suciastok, ale uz su na ceste.
Planujem ale to druhe riesenie, zvuk by siel z Rolandu naspat do zvukovy cez line in. Teda uz som kupil take kable, aby som to vedel prepojit tymto smerom. Ale nad tym ovladanim hlasitosti som sa nezamyslal, to mas pravdu. To prve riesenie by vyzadovalo mat Roland spusteny vzdy ked zapnem pocitac. A to aj v pripade, ze by konkretna hra nevyuzivala General MIDI / Sound Canvas. Nechcem zbytocne nechavat ten Roland spusteny ak nie je nutny (zbytocne nabehane dalsie hodiny na starej elektronike).
Citam si teraz par sprav vyssie o tom DreamBlasteri. Na oficialnej stranke je X3MB za 79 Euro (https://www.serdashop.com/X3MBuran). V podstate z toho co citam, tak pre General Midi je to plnohodnotna nahrada za SC-55 / SC-88? Zda sa, ze to je pomerne dobra a lacnejsia alternativa k SC-55/SC-88. Mne sa osobne paci originalny hardware z tej doby, na stole vyzera ten SC-55/SC-88 cool :-). Ale ak nebazirujete na "period correct" HW, tak toto je podla mna elegantne riesenie.
Edit: Pocuvam porovnanie medzi SC-55 a X3MB: https://www.youtube.com/watch?time_continue=64&v=AWvsKmQFlg4&feature=emb_title a su tam rozdiely.
Ten X3MB ma USB port, takze viete to zapojit aj tak, ze z "retro" PC pojde MIDI kabel do X3MB a potom moderny pocitac sa napoji cez USB a bude fungovat ako emulator, napr. pre MT-32. Tym padom za tu cenu ziskavate aj USB-MIDI interface a mozete to pouzivat aj na prepojenie Rolandu s modernym PC pre DOSBox emulaciu.
No je to nahrada jak nahrada. Je to General MIDI modul, takze pokial vie hra hrat cez SC-55, tak vie hrat aj cez Dreamblaster. To ale samozrejme neznamena, ze bude hrat uplne rovnako, pretoze nebude. Kazdy waveblaster modul hral inak, podla toho, ake nastroje ma nahrate v banke. Takze ano, s Dreamblasterom dostanes z hry mrte lepsiu kvalitu hudby ako s klasickym Adlibom, ale hudba bude tu menej, tu viac odlisna od SC-55. Nie je to chyba, je to jednoducho vlastnost.
A len tak medzi nami, waveblaster modulov bolo svojej doby fakt mega vela (a kazdy hral odlisne): http://members.home.nl/c.kersten/
Mám nutkání se do stavby mt32-pi pustit, byl by z toho i pěkný článek.
Vypadá to, že jako MIDI převodník lze použít běžné dostupný https://midi.heureka.cz/m-audio-midisport-uno/
A na ebay jsem našel GamePort/MIDI za 350 Kč - https://www.ebay.com/itm/NEW-MIDI-To-Joystick-Game-Port-Audio-Cable-DB15-5Pin-DIN-Cord-Wire/383611851559
Takže to máme:
- MIDI převodník Roland - cca 800
- MIDI / gameport kablík - cca 350
- Raspberry Pi (Munt) - cca 1100
Tedy celkem 2250. Plus nějaká krabička, zdroj, paměťovka, řekněme 2600. To neni tak zlý.
Jj, bývalo to podstatně levnější, ale kdo mohl tušit, kam se to dostane?! :)
Však už jsem se rozhodl to řešit ;) Naštěstí ta emulace přes Raspberry Pi je z 99,9999% nerozeznatelná od originálu, takže sice mě trochu mrzí, že nebudu mít originál, ale na funkci to tak nějak nebude mít vliv :) A až to postavím, konečně se pustím do nějakých Sierráckých adventur, tam má MT-32 skutečně své místo.
Ja som teraz kupil MT-32 z jedneho francuzskeho bazaru za 210 Euro s postovnym, ale v 99% stave (vyzera skoro ako nepouzivane). Je to ta prva verzia bez headphone jacku. To je este velmi dobra cena, na ebay.de uz idu bezne cez 300 Euro bez postovneho, v dobrom stave viac. Ak by som ale pozeral na peniaze / miesto, tak mi podla mna staci SC-88VL alebo SC-55. SC-88VL ma MT-32 emulaciu, samozrejme nie je 100% MT-32, ale z pocuvania nahravok na youtube je ten rozdiel dost maly.
Cisto pragmaticky je Raspberry Pi alebo ina forma emulacie jednoduchsia volba. Mne ide ale aj o zberatelsky a nostalgicky efekt :-).
Mam to zapojene s MIDI THRU kablom spolu s SC-88VL, s tym ze zvuk sa vracia z MT-32 do SC-88 a odtial do line-in na zvukovke, cize teoreticky mozem mat zapojene obidva. Ak budem chciet pouzivat MT-32 tak dam mute na SC-88. A ak budem chciet SC-88 tak MT-32 nezapnem. Tolko teoria. Ale vyskusam to az ked dokoncim moj retro build (uz mi chybaju len drobnosti).
Killian napsal(a)
SC-88VL ma MT-32 emulaciu, samozrejme nie je 100% MT-32, ale z pocuvania nahravok na youtube je ten rozdiel dost maly.
Tu by som si dovolil nesuhlasit. Naopak si myslim, ze ten rozdiel je tam absolutnie priepastny, a radsej ako zlu emulaciu z realnej krabice by som fakt radsej pouzil ten neautentificky RPi s vynikajucim muntom...
Já je mám hlavně na to, abych si nimi hrál. Jinak Roland MT-32 mám taky toho prvního: https://www.clous.cz/roland-mt-32/ stav je v pohodě. Krabice je horší, ale manuály a polystyrén v pohodě.
S Roland SC-55, už je to horší, ten má kosmetické vady: https://www.clous.cz/roland-sound-canvas-sc-55/
Trochu méně kvalitně hraje Roland SD-35: https://www.clous.cz/roland-sound-canvas-sd-35/ do to člověk vrazí disketu s mid soubory a může poslouchat i bez PC :-)
Tohle je taky dobrá sranda, má to v sobě HDD a pomocí disket se dá plnit midi soubory. Dělat si tam adresáře a pod ně je ukládat. Původně to v sobě mělo desku s Roland SC-55, ale dá se tam dát jakákoliv anebo použít externí.
Chystám se to pořádně otestovat :-D
@Sledge: Tak audio vystup z RPi ziadna velka slava nie je, ale na vyskusanie by to snad mohlo stacit. Az by si s tym nedokazal fungovat, tak ten externy DAC sa da dokupit hocikedy.
Jo a do mixu potrebujes este MIDI coupler, vid: https://www.ebay.com/itm/353147272604
No ja ked vidim ten mt32-pi projekt, tak si hovorim, ze je na case nakupit zopar microSD kariet a konecne sa pustit do nejakych pokusov s RPi, ked uz mi doma tak odpociva.
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online:
181 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
2 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 684
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1415
Příspěvky: 23914
Nejnovější uživatelé:
Pluto, Brbla, VasilijP, Snnsnsnn, Franta, pepapantak, isidor, Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, StanosAdministrátoři: Sledge: 5644