PC XT
Sledge napsal(a)
Pokud by tu byl nějaký další zájemce o XTčko, tak na aukru je jedno pěkné přenosné! :) http://pocitace.aukro.cz/historicky-pocitac-olivetti-quderno-i3773313598.htmlOlivetti Quaderno PT-XT-20 - je to trochu našlapanější, než klasické XT, uvnitř tiká NEC V30 na 16MHz, nicméně je to "skoro ono" a nezabere to moc místa :)
Náhodička, Quaderno jsme o víkendu zrovna obdivovali plně funkční na JHConu, měl ho tam Sillicon. Sehnal do něj funkční disk (dá to práci, 2.5" XT-IDE), je to krásný stroj ale obvykle bývají nefunkční nebo alespoň s nefunkčním diskem.
A další kousek! Kompletní, zachovalý, a dokonce se hodí k dětem :) http://pocitace.aukro.cz/5864-historicky-pocitac-logostar-xt-plne-funkcni-i3792725007.html
Sledge napsal(a)
A další kousek! Kompletní, zachovalý, a dokonce se hodí k dětem :) http://pocitace.aukro.cz/5864-historicky-pocitac-logostar-xt-plne-funkcni-i3792725007.html
Je nádherný a je tam dokonce i odpověď na Prince :)
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
LubikCZ napsal(a)
Tak ta 3.5ka je v háji, tak jsem tam dal jinou, ale chová se to dost divně. Zasunul jsem do ní disketu, abych se mrknul, co na ní je, pak jsem ji vyndal a zasunul jinou a ukázalo mi to úplně stejný obsah a když jsem vlezl do adresáře (nyní složka), tak tam byly soubory nesmyslně pojmenovaný a jejich celková kapacita byla někde kolem 350mega. Kdo ví, co s tím?
Návrat k divně chovajícím se mechanikám.
Koupil jsem si z tohoto důvodu dva úplně nové křížené datové kabely, vymněnil jsem jden za ten původní a světe div se, problém přetrvává. Pomohlo by teda nějakými propojkami domluvit těm mechanikám, tak aby spolu kamarádily nebo je problém úplně někde jinde? Asi mám nějakou špatnou auru nebo co!!! :D
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Sany napsal(a)
Sežeň za pár babek jiný floppky a pokud se tím problém odstraní, asi bych to považoval za vyřešené - aneb když to není kabelem a nebude to ani řadičem, ty mechaniky asi svépomocí nepořešíš... leda určit co jsou zač, sehnat k nim na webu dokumentaci a začít laborovat, dyť to znáš ;)
Znám, ale už mě to tak trochu unavuje, dokola něco hledat a na konec nic z toho, zklamání za zklamáním, stejně jako s tím IBMkem, už mi přišly ty SIMMky od kluků z OldComp.cz a nic, prostě NIC!!! >:(
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Tak i já musím konstatovat porážku, ani jedna z 5.25 disketovek si mi v XTčku nechytila :(
Neny, že jsem tak smělý - nedávno si z jednoho šrotu (tuším 386ka) vytáhl MFM řadič a disk. Pokud pro to nemáš využití, bral bych to :) Ale potřeboval bych na tom systém (DOS 6.22 by měl být OK).
Btw. našel jsem samorozbalovací "instalačky" starých verzí PC-DOSu, může se hodit - http://www.retroarchive.org/dos/disks/
Sledge napsal(a)
Super :)Pokud se domluvíme, tak bych prosil nechat veškerou kabeláž k řadiči připojenou, aby se minimalizovalo riziko zavlečení chyby :)
Dotaz na znalé - jak vlastně na MFM řadiči probíhá konfigurace disků? Drsně přes jumpery?
MFM řadiče mám dva, ale jumpery jsou jen na jednom z nich, takže vlastně ani nevím jak to je. Zkusím to pořešit se strýčkem Googlem :D, páč mě to taky zajímá.
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Sledge napsal(a)
Koukám na ten Nenyho řadič a tam jumpery taky nejsou. Přitom tyhle novější řadiče určitě podporujou různý kapacity disků (na rozdíl od původního od IBM), takže nějaká konfigurace tam přece proběhnout musí. Nebo že by to mělo autodetekci? To bych se dost divil :)
No tak hele nic moc jsem nenašel, spíš teda nic než moc. Našel jsem jich několik na různých bazarech, ale nikde nic o jumperech :/ Takže jedině zkoušet - pokus omyl :)
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Sany napsal(a)
Na XT řadiči je to přes jumpery, stará dobrá klasika - chce to sehnat dokumentaci, pokud nebude popis přimo na desce. Uvidíš co to bude zač a kdyžtak se nějakej manuál sežene :)
Na řadiči je akorát popis jumperů J5 až J12, nic víc, žádný podrobnější vysvětlení a dokumetace k tak starýmu řadiči se bude hledat dost těžko a dost pochybuju, že se vůbec najde. Zkuste třeba najít dokumentaci k řadiči Western Digital WA6-VR, ať jsem hledal, jak jsem hledal, nic jsem nenašel.
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
No, pokud je to 16bitova karta (viz link nize), jsi v pohode - pokud ten radic jako takovy funguje, samotnou inicializaci disku zaridi BIOS dle vyplněnych parametru disku C a pr. D. Takze manual není nezbytne nutny, spis je to takove "nice to have" - zejména v pripade, kdy mas moznost v BIOSu rucne zadat komplet vlastní geometrii disku pod cislem 47 :)
Ale u XT radice s jeho vlastní BIOSem a zpravidla zadnou autokonfiguraci je to jina a o dost horsi situace - tady musíš typ instalovaného disku nastavit rucne primo na karte. Napr. pomoci 2 switchu si u mého WD XT radice mohu zvolit az 4 mozne varianty geometrie pripojeneho disku. A pokud se to nahodou nesejde, tak holt smula - radic nic vic neumi, nezna a ani nenajde :D
Tak jsme dle Sanyho rady zkusil v XTčku 16bitové řadiče a bohužel nic. Mám tři a u všech se XTčko tváří, jako kdyby tam vůbec nebyl (chyba 601 - problém s FDD).
Koukal jsem ještě na označení 8bit multi-IO karty, kterou tam mám teď. Je na ní napsáno Plenty Perl II a kdesi jsem vygooglil, že se konfigurovala pomocí dodávané utility. Jumpery nemá. Celkově to vypadá na mocný výrobek, třeba 1.2MB mechaniky podporuje, jen to správně nakonfigurovat :) Bohužel, utilitku jsem nedohledal :( (Navíc si furt nejsem jistej, nakolik do toho kecá BIOS samotnýho XTčka :)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 684
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1415
Příspěvky: 23916
Nejnovější uživatelé:
Pluto, Brbla, VasilijP, Snnsnsnn, Franta, pepapantak, isidor, Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, StanosAdministrátoři: Sledge: 5644