Kde máte ohraničen RETRO počítač ?
K retro hardware by sme asi mali skusit pristupovat matematicky :D Vsetko co bolo uvedene na trh aspon 20 rokov dozadu, cize aktualne sme v kolekcii hardwaru do roku 1997, buduci rok rozsiri retro hardware kolekcia vyrobena v 1998 :)
80486 Intel DX4-100MHz - 64MB RAM/SCSI-2 2.1GB HDD/ARK Logic/AWE32/DOS6.22/W31
Dual Intel Pentium Pro 200 MHz - 256MB ECC EDO DIMM RAM /18.2GB UW-SCSI HDD/PCI Matrox Millenium II/SB AWE64/Win95/Win NT4.0
Dual Intel Pentium III-500MHz - 512MB ECC RAM/UWSCSI 72.4GB/AGP GeForce 2 Titanium/Sound Blaster 128 PCI/DVD-ROM Pioneer/CD-RW Plextor/MS-Win2000
ComputerGuru napsal(a)
K retro hardware by sme asi mali skusit pristupovat matematicky :D Vsetko co bolo uvedene na trh aspon 20 rokov dozadu, cize aktualne sme v kolekcii hardwaru do roku 1997, buduci rok rozsiri retro hardware kolekcia vyrobena v 1998 :)
Tak to asi ne, opravdový začátek byl jen jeden a je pevně daný :-D Je ale pravda, že každý z nás začínal v jiném roce a k tomu se váže jeho nostalgie.
Kolega to myslel jinak. Jak starému počítači lze říkat retro a kdy je to už novější stroj. Takže diskutuje ne začátek, ale konec zóny retro.
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...
Clous napsal(a)
Já to pochopil, proto pro mě nikdy retro například Pentium 4 nebude, ale pro toho komu bylo 15 a na P4 začínal, ten se toho možná dočká, že to bude retro, ale já ne. Žádná matika na mě neplatí :-D
Ver tomu ze v 2040 bude retro uz aj Pentium 4 :). A z tych technologii a generacnych skokov, ktore budu do 2040... standard mozno aj opusti platformu PC ako pozname dnes a uz budeme mozno frcat na komplexnej bio synchronizovanej UI v 3D prostredi :) Nase sucasne retro bude potom PC pravek :D
80486 Intel DX4-100MHz - 64MB RAM/SCSI-2 2.1GB HDD/ARK Logic/AWE32/DOS6.22/W31
Dual Intel Pentium Pro 200 MHz - 256MB ECC EDO DIMM RAM /18.2GB UW-SCSI HDD/PCI Matrox Millenium II/SB AWE64/Win95/Win NT4.0
Dual Intel Pentium III-500MHz - 512MB ECC RAM/UWSCSI 72.4GB/AGP GeForce 2 Titanium/Sound Blaster 128 PCI/DVD-ROM Pioneer/CD-RW Plextor/MS-Win2000
Retro mám v podstatě tam, na co dnešní teenageři říkají "WTF?". Takže v roce 2023 je retro už i Athlon XP. Mám tu celkem raritní kousek: AMD Mobile Athlon XP-M 2800+ - AXMJ2800FHQ4C (Mobilní Athlon XP v desce, která ho chápe - ASRock K7S41GX). A to na tomhle procesoru jsou schopný jet Windows 7 a dokonce i první veřejná preview verze Windows 8 (tenkrát ještě označovaná jako Windows Developer Preview - pak přidali nároky na instrukce, který už tyhle procáky nemaj).
Já beru retro po Intel P3 je z roku 1999. P4 z roku 2000 už pro mě není retro, beru to po Socket 370.
AMD mám jen do K6, ale kdybych to měl srovnat, tak u AMD je to časově Atlon slotA a Duron.
Atlon XP je už z doby P4 tak u mě Ne.
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...
Souhlas s těmi P4kami, za hodně peněz málo muziky (aneb žraly a byly líný). Fascinující bylo, že co zvládaly tyhle P4ky za něco ke stovce (i přes) wattů, to později zvládaly první Atomy uchladitelný vzteklým sršněm.
Na druhou stranu mám (měl jsem?) tady takovou P4-vzácnost: Pentium 4 HT Extreme Edition 3,466 GHz - „Gallatin“, Xeonové 32bit. jádro s 512 KB L2 a 2 MB L3 cache. Samozřejmě ho teď nemůžu v tom svým bordelu najít, dlouho jsem ho provozoval v desce GA-8I955X Royal jako router (deska má dvě Gbitové síťovky a v dané lokalitě mi bylo jedno, co to žere), deska však odešla na kondíky a od tý doby nevim, kde ten procák leží :). Je velmi málo kompatibilní s čímkoli, ale je to docela raritka.
Mám to prakticky stejně jako Sledge, po S370 včetně, ale K7 ještě toleruji. To P4 pro mě není ani tak neatraktivní proto, že by bylo moc nové, nýbrž proto, že se jedná o slepou vývojovou větev, a jelikož už tehdy nebylo moc o co stát, je tomu tak i dnes. U následujících Core procesorů se Intel vrátil k architektuře P3 (resp. Pentia Pro) a na té staví prakticky dodnes.
OT: o to víc obdivuju Pentium Pro, a považuju jej za takového (pra)otce dnešních procesorů. Mám tu jeden rozestavěný PPro build a dost si to užívám. :)
Težko stanovit hranici, pro někoho to bude 8 či 16bit cpu, jindy konec ISA sběrnice, nástup 3D akcelerace, přechod DOS-Windows, mizení jumperů z desek, v každém případě to bude dost ovlivněné stroji které dotyčný používal. Osobně bych ty hranice začal vidět na dobu kdy se začali věci unifikovat a výrobci mizet. Tj. když nám u CPU zůstalo na výběr jen AMD a Intel, když ze sběrnic zůstalo jen PCI/ISA+AGP, když z grafik už bylo jen ATI/nVidia a hlavně potom když zmizeli všichni ti výrobci čipsetů - tím z PC světa zmizelo hodně rozmanitosti. Osobně bych za tu hranici považoval přelom milénia +- pár let sem tam podle individuálního naladění.
Samotná P3 mi nikdy moc zajámavá nepřišla, jen jejich labutí píseň s Tualatin jádrem, opět s těžkým biasem tím že na takovém stroji mám svoje podstivě odpařeno.
A P4 bych nezatracoval, takový willamete s rambusem, podpořený nějakým kyrem apod. by moh být celkem zajmavý stroj z kategorie failů a přešlapů. Naopak první northwoody mi přišly docela ok, zas tak moc netopily a byla tam i slušná taktovatelnost. Ale zajmavé na nich nic moc nebylo, jen to ještě nebyl takový průšvih.
Osobně mě z retro kategorie mrzí že jsem se svého času pořádně nedostal k vrtání v 486/Pentium jelikož účetnictví a byl jsem rád že sem si na tom mohl aspoň zahrát.
Řekl bych, že to má každý jinak podle toho kdy se k PC dostal, mohl se v tom vrtat, bavit se atd. Pro mě je retro i P3, cokoliv nad beru jako youngtimery. První PC jsem měl Celeron 400Mhz cca v 98, proto se rád do těchto časů vracím na podobných strojích a mám nejvíce dobového HW. Starší HW než 486 mě neláká a dosud nemám ani jednu funkční. Nejstarší stroj ze sbírky má Pentium 100MHz.
Ale koukám, že narozdíl od většiny nezatracuji P4 a tuto dobu mám rád především pro jednoduchost a přímočarost XPéček, kdy se v tom člověk nemusí týden vrtat aby to jakž takž jelo a nepadalo na hubu. Také je to doba už celkem slušných mobilních dedikovaných GPU a tak na dobové hry nepotřebuji velkou bednu pod stůl, ale stačí vytáhnout noťas ze šuplíku.
Moje první PCčko bylo 386SX/33 s … a teď už nevím jestli 1, nebo 2 MB RAM, 80MB HDD, VGA GoldStar monitor a Genius 3tlačítková myš, kterou mám (na rozdíl od toho zbytku) pořád doma. Ale jako s prvním PC jsem se setkal (a dělal jsem) na škole s XT - Tesla PP06 a Robotron, přesný model si nepamatuju, podobně jsem to měl ještě na základce v jednom JZD, tam jsem se setkal s ještě starším Robotronem s "grafikou" bez grafiky, pouze mono výstup a pouze znakový (a co na tom bylo úžasných her poskládaných výhradně ze znaků!). V tom ani nebyl HDD, jen uvnitř dvě mechaniky na 5,25" a vedle kysna na dvě 8" diskety. Když chtěl někdo něco dělat, musel si bootnout OS z diskety. To je u mě echt gold retro :). Ale první pořádné setkání s počítačem, pokud pominu kámoše, co měli Didaktiky a někteří Sinclairy, tak byly PMDčka v tzv. Domu Dětí a Mládeže :). A to už bych dneska snad ani neuměl obsluhovat.
Jinak ale jak říkám: retro mám tam, kde dnešní teenageři nechápou :). V rámci cvičení jsem si zprovoznil jednu desku (někdo tu na tyhle typy nedávno nadával - má to AT i ATX napájení), Gigabyte GA-586T2 a Pentium MMX 233 MHz, k tomu 256 MB SDRAM a nějakou tu PCI grafiku (proto jsem je nedávno sháněl) a síťovku (těch mám dost) - a k tomu 24GB SSD a Windows XP SP3 :). Nemůžu říct, že by na tom ty XPčka běhaly, spíš se tak jako vlečou, ale funguje to :). A co je to za retro počítač, když na tom fungujou XPčka, ne? :D
Můj první počítač byl 386sx40 4MB RAM bez HDD. Když jsem chtěl hrát Wolf3D musel jsem ho z diskety rozbalit do RAMdisku.
Tenkrát stál 80MB disk 12 000,- a to byl plat 2000,-. Po půl roce jsem sehnal 60MB IDE disk za 1000,- co naskočil na každé 10-té zapnutí. Původní majitel byl ale mamlas, měl ho špatně naJumperovaný, takže jsem ho přenastavil a jel na 100% spolehlivě.
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...
WIFT napsal(a)
V rámci cvičení jsem si zprovoznil jednu desku (někdo tu na tyhle typy nedávno nadával - má to AT i ATX napájení), Gigabyte GA-586T2 a Pentium MMX 233 MHz, k tomu 256 MB SDRAM a nějakou tu PCI grafiku (proto jsem je nedávno sháněl) a síťovku (těch mám dost) - a k tomu 24GB SSD a Windows XP SP3 :). Nemůžu říct, že by na tom ty XPčka běhaly, spíš se tak jako vlečou, ale funguje to :). A co je to za retro počítač, když na tom fungujou XPčka, ne? :D
Á, pán je zjevně masochista (nic proti zálibě v sebetrýznění, užívej si to) :). A dík za ty DDM, už jsem zapomněl, že něco takového bylo, stejně jako Stanice mladých techniků.
No, pán masochista si dneska rozchodil zajímavou fosilii, která do kategorie Retro patří každým coulem:
Ano, AMD 286@12 MHz, k tomu Intel 287@10 MHz (tohle fakt nechápu, že spolu jede, asi se kopr přetaktoval o 2 MHz), pájel jsem k tomu piny na SIMM, abych z toho udělal SIP, zatím jen 1 MB.
Ten koprocesor se tam normálně hlásí, jestli a jak to jede, vyzkouším, až tam nainstaluju nějakej OS - vrazil jsem tam SCSI řadič do ISA slotu s BIOSem a na 1,3GB obrovskej SCSI disk (Full-Height 5,25") instaluju DOS.
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 684
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1415
Příspěvky: 23914
Nejnovější uživatelé:
Pluto, Brbla, VasilijP, Snnsnsnn, Franta, pepapantak, isidor, Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, StanosAdministrátoři: Sledge: 5644