
Norcom Archive - sbírka softwaru pro DOS
Zdravím všechny místní nadšence,
dva roky zpátky nám byl v informatice zadán úkol vytvořit webové stránky a mě napadlo udělat stylový archiv softwaru pro DOS. Zpočátku bylo do projektu vkládáno hodně nadšení, které ale později zmizelo. Nedávno jsem si na projekt vzpomněl a tak jsem se rozhodl, že jej trochu oživím. Původně bylo v plánu provozovat pouze archiv, kde by bylo kde co, co jsem našel na netu. Teď jsem však nápad přehodnotil a rád bych web zaměřil na software, který se používal v našich končinách, na software, který jsme používali my pamětníci. Nebudou toho tedy kvanta, jako na WinWorldPC (což ani nechci), ale bude to českému uživateli, který používal PC v 90. letech rozhodně bližší.
Já sice pár svých favoritů mám, ale není toho mnoho. Proto bych byl opravdu moc rád, kdybyste mi řekli, co jste používali a pokud se chcete rozepsat, tak klidně i co to umělo a jak se s tím dělalo. Pokud máte někde v hlubinách disku ještě instalačky, byl bych za ně velmi rád!
Projekt se původně nacházel na webu dosnet.xf.cz, ale došlo k jeho přejmenování a přesunu na norcom.mzf.cz, takže koho by to zajímalo, okoukněte to :)
Prozatím web není kompletně připraven na veřejný provoz, je tedy zaheslovaný. Uživatelské jméno pro přístup je archive, heslo je highvoltage. Za vaše případné názory a připomínky budu rád.
Jestli jsem zařadil téma do špatné sekce, tak se omlouvám, staré hry pro DOS a Windows mi přišly jako nejvhodnější.
Parádní design! :)
Zkusím z hlavy vylovit to, co jsem tehdy používal já, tzn. jde o aplikace, které byly nějakou formou běžně dostupné, jelikož z internetu to ještě nebylo jak kloudně stahovat :)
- M602 - existují sice lepší správci souborů, ale co naplat, M602ka mluvila česky.
- T602 - prvotřídní textový editor, netřeba popisu.
- QuickView / QuickView Pro - prohlížeče rozlišných formátů (obrázky / audio / video), byla to myslím PRO verze, která uměla přehrávat WAVy skrz PC Speaker.
- PictView - český prohlížeč obrázků. velmi mocný. Má jednu báječnou vlastnost - obrázky nedetekuje podle přípony, ale podle hlavičky samotných souborů. Což znamená, že když má nějaká hra uložené obrázky řekněme v souboru obraz.aaa, ale strukturou jde o PCX obrázek, PictView to zjistí a obrázek dovolí prohlédnout. Šmejdil jsem takhle tedy po hrách na disku a lovil zajímavý materiál :) Např. jsem tak zjistil, že Warcraft 1 má animace ve FLI formátu.
- Cubic Player - must have přehrávač MODů
- Sysman - něco pro programátory (služby DOSu, BIOSu ...)
- z dalších - CheckIT, PC FAND, RAR, XT Gold, Hwinfo, FastTracker, Turbo Pascal 5.5 (freeware), Qbasic, Avast / AVG
Btw. přesunuto o "šuplík" vedle ;)
Pěkný, možná bych k těm pakovačům ještě přidal rychlost, kompresní poměry a další zajímavosti. Stránky se mi zdají dost holé. Troška toho hledání po wiki řekne o dost víc, což je škoda. Jen tak mimochodem už hodně dlouhou dobu něco podobného existuje na adrese http://www.osdos.net
Díky za komentář.
Rychlost a úroveň komprese jsem vyzkoušel na instalačním obrazu DOS 7.1 a výsledky mě celkem překvapily. Nejvyšší úroveň komprimace poskytl ACE, avšak za příšerně dlouhou dobu, naopak nejrychlejším a přesto účinným komprimátorem se ukázal být AIN, takže tímto Pelikanovi poděkoval za tip :) ! Koho by výsledky zajímaly blíže, omrkněte web.
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 713
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1440
Příspěvky: 24053
Nejnovější uživatelé:
gjames, Martin Janočko, jakub crhák, retro, Vince Howerton, Standa, Libertarian771, Mastafos77, sleepingmouse, Fleet, SirKoki, awlo, Jiří Dobrý, Milsa, LogisofterAdministrátoři: Sledge: 5655