Avatar

Zvažte možnost registrace, zatím jste zde jako
HOST

sp_LogInOutPřihlásit se
RSS

Jak nastavit PXE z Windows 10?

15/07/2019 - 11:05
Avatar
Praha

Zdravím,

momentálně mám jeden problém, na který se mi nedaří sehnat řešení a tím je bootování po síti. Jednoduše řečeno chci ze serveru, na kterém běží windows a který je zapnutý 24 / 7 / 365 přidat možnost bootovat z něj po síti. Většina novějších notebooků se síťovou kartou, které mám na skladě, to už obvykle umí. Odpadl by mi tedy problém s věčným hledáním bootovacích médií, jednoduše bych nahradil jeden obraz disku na serveru za druhý a startoval po síti, co potřebuji.

Teoreticky je to vyřešené, v praxi to ale hapruje. Nedaří se mi najít moc srozumitelných návodů či aplikací pro windows, které by něco takového zvládly. A proto se teď obracím na ostatní. Jelikož je tu spousta sběratelů PC techniky, určitě vás něco takového, jako je boot po síti taky napadlo, tak bych byl rád, kdybyste se podělili o své zkušenosti.

PS: síť mám nakonfigurovanou ručně, DHCP jsem vypnul, protože mi u serveru neustále měnilo IP a já musel ručně přepisovat nastavení port forwarding, takže server má napevno nastavenu IP 192.168.1.4 a otevřené všechny potřebné porty.

15/07/2019 - 14:52
Avatar
marv

No a kde ses konkrétně zaseknul?

Z pohledu sítě musíš na DHCP serveru nastavit, aby klientům dával opšny next-server a filename specifikující adresu TFTP serveru a jméno souboru, který z něj stáhnout.

Instalačku windows sem ze sítě bootovat nezkoušel, jen vím, že řešení od Microsoftu je jmenuje WDS

Pro linux používám pxelinux.

15/07/2019 - 19:05
Avatar
Praha

Nejde mi o instalaci windows, ale o spuštění DOSu. Na serveru není linux, ale Windows 10. Chci prostě bootovat ze sítě. Výbava na to je. DHCP mám vypnutý.

15/07/2019 - 20:39
Avatar
marv

Potom bych šel cestou pxelinux(syslinux) a memdisk.

https://wiki.syslinux.org/wiki/index.php?title=PXELINUX

https://wiki.syslinux.org/wiki/index.php?title=MEMDISK

jako tftp server na windows jde použít např. tftpd32 nebo solarwinds tftp server

 

DHCP vypnutý máš klienta na serveru nebo DHCP server? Protože bez DHCP serveru se správně nastavenýma opšnama to nepojede- PXE klienti nebudou vědět odkud natáhnout systém.

16/07/2019 - 18:13
Avatar
Praha

Tak jinak.

Na serveru běží Windows 10, protože portovat další aplikace, který na tom běží, pro linux by bylo dost obtížný, nebo dokonce nemožný. Nemám na mysli TS3, nebo MC, který není problém na linuxu spustit, ale nehodlám to zatěžovat Wine, abych spustil i FOnline server a portovat to není v mých silách.

Chci k tomu přidat prostě jednu aplikaci, která poběží na Windows a která umožní po ethernetu zavést systém do dalších počítačů, který buď nemají disk, nebo sice disk mají, ale nedá se do nich OS nahrát běžnou cestou (absence mechanik, nemožnost bootování z USB, atd.).

Co jsem koukal, aplikace (dokonce zdarma) na to byla, ale již se nedá stáhnout. Mám na mysli aplikaci Tiny PXE. Nastavení není podle obrázků nijak složitý (vlastně stačí nastavit IP a otevřít porty).

16/07/2019 - 20:13
Avatar
Srandista
Brno

Nie je toto ono?

http://reboot.pro/files/download/303-tiny-pxe-server/

Treba pouzit ten druhy (Contributed Files) mirror.

16/07/2019 - 21:08
Avatar
Praha

Zajímavé, díky... Včera jsem to zkoušel stáhnout asi 10x a nic a dneska jedno kliknutí a tahá.

Ano, klikal jsem na oba odkazy ke stažení.

17/07/2019 - 00:18
Avatar
marv

pxelinux ale neni služba(démon) která někde beží. To si prostě PXE klient stáhne z TFTP serveru, na který ho nasměruje DHCP server.

Chápu ale teda že chceš jednodušší řešení, než každou komponentu zvlášť. Jen bacha na DHCP server na routeru, budeš ho muset vypnout protože bude nejspíš rychlejší než ten na tvým serveru.

Jinak linux binárky na windows 10 jdou spustit přes WSL.

25/07/2019 - 09:32
Avatar
Srandista
Brno

Powerack: tak co, ako si dopadol, podarilo sa ti nastavit to PXE?

29/11/2022 - 20:32
Avatar
acrux

Windows server tohle měl v sobě - https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Deployment_Services

Jednoduchá klikačka..

Časové pásmo: Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 351

Právě online: Sledge
23 Host(é)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)

Nejaktivnejší uživatelé:

LubikCZ: 2166

MilasPce: 1512

Sany: 1498

Neny: 1136

Powerack: 967

Logout: 934

Statistiky uživatelů:

Hosté: 14

Členové: 713

Moderátoři: 0

Administrátoři: 1

Statistiky fóra:

Skupiny: 5

Fóra: 24

Témata: 1440

Příspěvky: 24053

Nejnovější uživatelé:

gjames, Martin Janočko, jakub crhák, retro, Vince Howerton, Standa, Libertarian771, Mastafos77, sleepingmouse, Fleet, SirKoki, awlo, Jiří Dobrý, Milsa, Logisofter

Administrátoři: Sledge: 5655

Podpořit finančním příspěvkem »

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

20 patronů přispívá částkou 2348 Kč měsíčně

Je to malá dvacka pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)
Podpořit nákupem na e-shopu »
Podtácek - disketaPodtácek - disketa 98 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle