
Knihy: sci-fi, fantasy
@Logout: Jak si mi tu doporučoval Svět na konci času od Pohla - to jsem ti takhle na návštěvě u táty a koukám, že v suterénu paneláku někdo zřídil veřejnou knihovnu. Tak jsem to jen tak fofrem projel a co čert nechtěl, zrovna tenhle kousek tam na mě svítil! Už je v poličce, vrhnu se na něj jen co dočtu C&C (to je zatim dost děs mimochodem) :)
Už jsem to psal na Twitter - pokud se budu držet military scifi, bavilo mě to nakonec podstatně víc, než ty Mariňáci. Dvě docela zajímavý a prolínající se dějový linie (vlastně tři, viz začátek, nechci spoilovat), sympatický postavy a kdo má rád C&C, má samozřejmě o důvod víc číst a zhltne to za večer :) Klidně bych si přečetl pokračování, bylo-li by.
Teď jsem načal Stáčení temného piva (Tim Powers) a to je taková chuťovka, že se k tomu určitě budu vracet opakovaně :)
Tak Stáčení temného piva si dejte, prima fantasy říznuté reálným středověkem, podané coby "tajná historie". Do jisté míry oslava báječného nápoje, který pivem zove se. Humorem se nešetří, ale není to na sílu, spíše je to celé v takovém sympaticky svižném a lehkém tónu, ač jsou události místy temné... inu, jako to pivo. Říznutí jistou populární anglosaskou legendou je na příběh naroubováno umně a zábavně. Zamrzí uspěchaný konec, chtělo to ještě 10-20 stránek "a žili šťastně až do smrti", ale co, všechno předtim je skoro bez chyby :) (Až na jistý WTF moment, kdy je jistá postava v bitce nabodnuta na jistý nůž a jistým hrdinou to v rozporu s jeho předchozím citovým rozpoložením vůbec nehne...)
Frederik Pohl - Svět na konci času
Autor mě začíná bavit, po Gateway sérii druhá věc, co jsem od něj četl, a opět jedním dechem. Ze začátku tradiční "vesmírně kolonizační" příběh se brzy vydá do neprobádaných končin vesmíru, prostorových i časových, a poodhalí nepřímé interakce pachtícího se lidstva a téměř všemocné, poněkud spratkovité vesmírné bytosti. Akce (naštěstí) pomálu, ale je to napsané přímočaře a příběh nemá problém udržet si spád, a ke konci dokonce skvěle zrychluje (první půlka by možná o nějakých 50 stránek zhubnout mohla).
A to jsem na tu knížku narazil náhodou v jednom z dnes tolik moderních odkladišť nechtěných knih :)
Frederick Pohl - Man Plus
Zatím nejslabší Pohl, námět je zajímavý, přestavba člověka na kyborga s cílem jeho přežití na Marsu, ale celé se to plácá ve vztazích, část na Marsu krátká a vlastně nudná, a ta kyborgizace je taková... no je to stará knížka no :) Je tam jeden pěkný fór. který nelze vyspoilovat, ale který vlastně není rozveden a spíš by slušel nějaké důvtipné povídce.
Jako pořád je to slušné "hard scifi", ale ta delší část knížky, tzn. přestavba na kyborga, imho zásadně zastarala, a ta kratší část, tzn. kolonizace Marsu, by si naopak zasloužila rozvést. Navíc, pokud mi něco neuniklo, je vlastně samotný důvod přestavby člověka na kyborga, aby lépe snesl podmínky Marsu, dokonale nejasný - běžný člověk s příslušným vybavením dokáže na Marsu fungovat bez problémů, jak ukazují obyčejní kolegové hlavního hrdiny, takže proč investovat nehorázné prostředky do kyborgizace? :)
Další dočtená věc:
Harry Harrison - Místo, místo! Více místa!
Velmi slušné, ostatně autor mě málokdy zklame :) Je to taková čtivá detektivka ze světa zmítaného přelidněností, špinavého, bezútěšného, vyčerpaného. Ten všeobecný hnus společnosti, která jednoduše nemá zdroje na uživení všech, je vystihnut skvěle, i když tedy autorovy představy o počtu obyvatel, který bude pro Zemi takto neúnosný, kdy lidé budou sdílet mrňavé byty a tísnit se v ulicích nekonečných měst za neustálého nedostatku jídla a vody, jsou z dnešního pohledu komické, knížka je z roku 1966 a Harrison došel k neskutečnému číslu 7 miliard duší :) Vyšumí to trochu do prázdna, pár motivů není dotažených, ale to je možná záměr, ten svět prostě nemá ani naději, ani budoucnost.
Svätozár Olovrant - Juraj Jánošík a parní templ (/parný chrám/)
Slovenský steampunké parokoko. Sci-fi v 18. století, svět je poháněn parou a hrdina ve službách Marie Terezie se vyzbrojen parní valaškou na parním oři vydává napříč Evropou mj. do Londýna a mj. kvůli třem logickým hradlům - AND, OR a NOT. Co víc si přát?
Fakt netuším co na Slovensku hulí či jinak konzumují, ale druhý díl Jánošíka je ještě lepší než před dvěma roky první. Přečteno za dva a půl dne, oblíbeno, doporučeno!
Punk Fiction - sbírka povídek
No... z celkových 9 povídek bych doporučil tři - Punkva, Konec cyberpunkového věku a Krev kyborgů. Zbytek tak nějaký čitelný průměr, kromě povídky Lady in Blackout aneb Rox'n'Roll v černém, tu jsem po pěti stránkách vzdal, protože je to přesně ten styl blábolení, který pro mě učinil prý legendárního Neuromancera dokonale nestravitelným.
A ten Konec cyberpunkového věku si vážně někde sežeňte, není to kdovíjaký literární skvost, ale pro nás všechny, co už se po internetech potulujeme desítky let, je to vyloženě chuťovka. Cituji: "Čuráci! Zmrdi! Hovada!" - však uvidíte ;) Dá se to najít i online, viz výsledek hledání přesné fráze z povídky.
Andy Weir - Artemis
Rozhodně nadprůměrné čtení, ale na Marťana to nedosáhlo. Autorova silná stránka jsou vědeckotechnické popisy a reálie, má vše do detailu promyšlené, ale zatímco u onoho "Robinsona Crusoe na Marsu" to vyplynulo tak nějak přirozeně z podstaty věci, tady se mi zdá, že je to na nepříliš důmyslnou dějovou linku naroubováno až moc násilně. Jinými slovy autor hrozně rád prezentuje, jak věci fungují, vyloženě se v tom vyžívá, ale mě jako čtenáře to někde v polovině knihy už poněkud ubíjí :) Plus hlavní hrdinka je na flákače / poslíčka / spratka až neuvěřitelný génius, někoho s jejími schopnostmi si opravdu nedokážu představit na společenském dně, na kterém se nachází.
Charles Sheffield - Božská rychlost
Trochu se to vleklo, zvlášť prvních pár desítek stránek jsem málem nepřežil, ale pak knížka konečně chytla vítr a připomněla mi nejlepší "Heinleinovky" z období jeho románů "pro mladé". Vyprávění o klukovi, co chce strašně moc do vesmíru, a když se tam nakonec dostane, je to poněkud komplikovanější, než si představoval. Závěr je imho zbytečně uspěchaný, a navíc dost otevřený, škoda, že neexistuje pokračování. Trochu paradoxně je nejsympatičtější postavou hlavní záporák, o jehož osudech bych si rád přečetl víc :)
Bruce Sterling - Oceán prachu
Nechybělo málo a po prvních stránkách jsem to skoro vzdal, vypadalo to, že to bude knížka o feťácích z budoucnosti, navíc nepřehledně protkaná desítkami postav, takový ten kyperpunkový guláš. Ale chyba lávky, po úvodní podivné seznamovačce to nabralo správný směr, příběh upoutal, postavy též, a nad popisy svérázného světa jsem místy žasl. V poslední třetině to začíná mírně ztrácet dech, ale nevadí, knížka není dlouhá a příběh se nakonec uzavřel uspokojivě. Kapitán Desperandum by se zasloužil spin-off :) Nečekejte hard-scifi, je to spíše na pomezí scifi / fantasy.
Ještě k tomu mému antikvariátu: pokud má někdo knížky / časáky, co chce vyhodit, rád mu vygeneruju kód pro Zásilkovnu a dle obsahu i nějakou symbolickou zlatku pustím ;) Preferuju samozřejmě IT / scifi / fantasy, ale nebráním se v zásadě ničemu. Ostatně vše, co se mi nehodí do sbírky či na prodej, roznáším po místních knihobudkách :) Už jsem si na antikvariát vyhradil i sólo poličku :)
Asi jako vše, co dělám, je to spíš taková legrace, co na ní rozhodně nezbohatnu :) Ale pár knížek měsíčně se prodá, což jde, na to, jak malou mám nabídku. Mrzí mě, že se ni nedaří vloudit se na muj-antikvariat.cz, psal jsem adminovi několikrát, bez úspěchu.
Btw. v těch knihách nějaké peníze budou, knihobot to slušně luxuje.
Brány Anubisovy - Tim Powers
Uf! Tim Powers na bezmála pěti stech stránkách zkušeně vaří zdánlivě nestravitelný fantasy eintopf z egyptské mytologie, Anglie devatenáctého století, cestování časem, magie, klaunů, vlkodlaků, žen s knírem, nenasytných magnátů a ohromných množstvích brandy. Nemůže to fungovat, prostě nemůže... ale funguje, a znamenitě! Autor kroutí historii a skutečně doložitelné události a žijící osoby v twister fantaskních "co kdyby" a "mohlo to být i takhle", do detailu a uvěřitelně popisuje dobu, ve které se hlavní část románu odehrává, i s údělem nebožáků, kteří se pohybují na společenském dně. Zprvu přímočarý příběh se brzy rozlítne do vše stran, až jsem měl pocit, že měl Tim Powers s jeho krocením trochu nesnáze, a možná proto je finiš takový roztahaný a vyčerpávající v tom špatném slova smyslu, ale nevadí, těch předchozích 440 stránek za to stojí určitě! :)
Další info: http://technomorous.eu/post/180007539453
Kolonie - Rob Grant
Ale tak jako... jo. Kříženec Červeného Trpaslíka a takových těch klasických zkazek o generačních lodích, kde po nějakém čase všichni něco zásadního zapomenou (Heinlein - Sirotci oblohy, Aldiss - Nonstop, Harrison - Zajatý vesmír). Autor se bohužel nedokáže oprostit od dědictví Trpaslíka, kromě obecných motivů (velká loď ztracená hluboko ve vesmíru) tu a tam dokonce recykluje i konkrétní fóry, kterých je na druhou stranu pomálu a kvality kolísavé, ale jako jednohubka bez vyšších ambicí to funguje a čte se to lehce, je to psané takovým prostým stylem bez ozdob.
Návrat domů - Frederik Pohl
Trochu slabší Pohl. Úvod na lodi Hakhhli, která je po všech stránkách cizí a "mimózní", šlape dobře, ale s příletem na Zem se to trochu rozmělní. Na rozdíl od seérie Gateway / Heechee je tohle imho psané s ohledem na mladšího čtenáře, připomnělo mi to Heinleinovu éru příběhů o dospívajících pro dospívající, tzn. příběh je poněkud banální, stejně jako "top secret" plány jak emzáků, tak lidí. Ale není to špatné čtení, jen to myslím nenechá zásadnější stopu.
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online:
21 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 715
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1441
Příspěvky: 24066
Nejnovější uživatelé:
Jaroslav Šembera, Michalzchvostoskoku, gjames, Martin Janočko, jakub crhák, retro, Vince Howerton, Standa, Libertarian771, Mastafos77, sleepingmouse, Fleet, SirKoki, awlo, Jiří DobrýAdministrátoři: Sledge: 5657