
Knihy: sci-fi, fantasy
Slavné SF trio Asimov - Clarke - Heinlein je sice již dávno po smrti, ovšem vždy si rád poslechnu audioknihu, nebo přečtu něco online i na papíře od těchto tří autorů. Osobně si myslím, že například Heinlein to neměl v hlavě zrovna v pořádku (viz druhá polovina knihy "Kočka, která prochází zdí"), ale je (bylo) to zábavné čtení.
U žádného autora jsem ale obvykle nelistoval tak daleko, abych si četl cokoliv o použitém SW :D
Heinleinovu Kočku jsem ještě nečetl (přesněji kdysi načal, ale nezvládl), ale jinak jsem z jeho tvorby přelouskal dost. Z těch "dospělých" věcí jsou super Hvězdná pěchota, Job, Metuzalémovy děti, Měsíc je drsná milenka, z knížek zaměřených na mladší publikum Hvězdná dvojčata nebo Vezmi si skafandr a běž. Ještě bych se rád dostal k Cizinec v cizí zemi.
Mám trochu ztíženou situaci tím, že preferuju papír, takže šmejdím po výhodných koupích v antikvariátech :)
Asimova mám přečteného téměř komplet, Nadaci (+ Roboty) jsem přelouskal nedávno, Clarka teď tak trochu doháním, ale z knížek, co napsal sám bez spoluautorství, už mám taky z většiny hotovo.
Kočku doporučuji dočíst, budeš překvapen. Hvězdnou pěchotu tu mám jako audioknihu, ale také jsem dočetl. Job, komedie spravedlnosti, mi přišla už tak celkem ujetá, vzhledem k tomu že autor přesouvá neustále a nečekaně dvě hlavní postavy do paralelních vesmírů. Metuzalémovy děti si nevzpomínám, že bych četl, ale třeba si to jen už nevybavuji. Hvězdná dvojčata a Vezmi si skafandr a běž bylo celkem ucházející počtení. A cizinec v cizí zemi bylo také celkem dobré, i když velice dlouhé čtení. "Grokuji to..." :-D
Co ale určitě doporučuji k přečtení je Friday. Ať už se v Kočce, která prochází zdí, projevilo Heinleinovo šílenství naplno, tímto to nejspíš začalo.
Co se týče Asimova, budu na tom nejspíš podobně. I když tedy rád bych si znovu přečetl všechny Nadace.
Od A. C. Clarka mám přečteno také spoustu věcí, hlavně Ráma bylo dobré čtivo. A na co u něj nesmím zapomenout jsou knihy Vesmírná Odysea. Nechci vypadat jako ignorant. Film sice by, ale natažený až do ... a poměrně nezáživný.
Dále je tu Greg Bear, jehož Darwinovy děti a Darwinovo rádio bych mohl též doporučit. Dál už je to slabší.
U Nadací (základní trilogie) doporučuju sehnat ten lepší novější překlad od Viktora Janiše (původní je od Jarmily Pravcové).
Překlady jsou vůbec občas bolest, teď jsem dočetl Callahanův přesčasový bar a dvě navazující knihy, a překlad místy drhnul neskutečně, polovina fórů se ztrácí do nepochopitelna. Mě je samozřejmě jasný, že Spider Robinson je specialista na slovní hříčky, a to se překládá blbě, ale od toho jsou tu sakra vysvětlující poznámky pod čarou, nevim, proč je překladatel nepoužil.
Jinak kdyby byl zájem o nějaká doporučení (mimo velkého SF tria uvedeného výše, tam lze doporučit vše), můžu mrknout do poličky a něco sepsat. Zas tak moc toho nemám, ale hrstku pozoruhodných knih z toho vydestiluju :)
Powerack napsal(a)
Osobně si myslím, že například Heinlein to neměl v hlavě zrovna v pořádku (viz druhá polovina knihy "Kočka, která prochází zdí"), ale je (bylo) to zábavné čtení.
To je zcela přesné. Kolega mi knížku kdysi doporučil, dal jsem ji za jeden víkend a když se ptal, jak se mi líbila, shrnul jsem to slovy: "První půlka dobrý klasický sci-fi, pak autorovi normálně jeblo."
Má obecná (ne Heinlein) doporučení, to lepší z knížek, které jsem přečetl za poslední měsíce (až roky):
- František Kotleta - Spad, Poločas Rozpadu, Rázová vlna - jasně, je to brak, ale dobře se to čte
- Harry Harrison - série s Ocelovou krysou
- Frederik Pohl - Gateway - první díl je nejlepší, ale i další tři knížky stojí za přečtení (autor místy dost magoří s psychoblábolením, ale dá se to přežít)
- Ernest Cline - Ready Player One - nic hlubokého, ale bavilo mě hrabat se v těch popkulturních narážkách
- James White - Stanice Red Cross
- Ondřej Neff - Tma - četl jsem původní verzi, ne Tmu 2.0
- Frederik Pohl - Obchodníci s vesmírem
- Theodor Sturgeon - Víc než člověk
- Clifford D. Simak - Přestupní stanice
- povídková sbírka Nebezpečné Vize (editor Harlan Ellison) - bacha, je tam pár nestravitelných kusů
- Patrik Zandl - Flotila Země
- A.C. Clarke - Hluboké pastviny
- a ten Spider Robinson - Callahanův přesčasový bar
Když už byl zmíněn Frederik Pohl, samozřejmě dopoučím vynikající Svět na konci času a je mi vlastně záhadou, jak je možné že na Sledgeově listu chybí Dan Simmons a celá jeho série Hyperion :-)
Jo a taky mám rád Impérium od A.C.Clarka, ale je pravda že v posledních deseti letech jsem ho znovu nečetl, předtím nicméně asi třikrát či čtyřikrát.
Impérium jsem taky nedávno četl, můžu doporučit, nicméně je to trochu níže než řekněme Ráma nebo Odyssea. Ale zase o kousek výše než Rajské fontány, kde mě trochu unavovala ta mytologicko/náboženská složka, byť měla v příběhu opodstatnění.
Díky za tipy na Svět na konci času a Hyperion, už roztáčím muj-antikvariat.cz :)
Jo a ještě dva tipy pro fanoušky Star Treku:
1) Star Trek: Imzadi - nenechte se odradit dokonale otřesným motivem na obalu, obsah je kvalita! Funguje jako prequel k TNG, vysvětluje počátek vztahu Rikera a Troi.
2) Star Trek: Crossover - do češtiny bohužel nepřeloženo, ale ta angličtina není bůhvíjak obtížná. A hlavně - Spock, Picard, McCoy a Scotty v jednom příběhu, tomu se nedá odolat! :)
Logout: Mě to vyloženě překvapilo, obal sliboval spíše ubulenou limonádu nevalné kvality :) Obecně se mi zatím ST knížky docela osvědčily, v čerstvé paměti mám Vraždy ve vulkánské akademii (z té šestidílné knižní série ze začátku 90. let, původní posádka) a post-TNG sérii Titan s Rikerem coby kapitánem.
Mariňáci - Robert Fabian
Velké zklamání :( Na cbdb i databázi knih to má výborné hodnocení, až do posledního dotisku beznadějně vyprodáno, ale já se u toho nudím podobně, jako u tetralogie DOOM. Chvíli se jde, pak se střílí, pak se schovává, tu a tam se hláškuje (ne moc dobře), přes 600 stran na jedno brdo, rozpatlaně, obšírně, zdlouhavě. Trochu se vykrádají Vetřelci, trochu * pozor spoiler * tohle. Nemyslím, si, že by byl problém v žánru, military scifi spolknu, ale nesmí být úplně nablblé. Tohle je. Co mě úplně vytáčí je pojmenování postav, možná je to záměr ve snaze udělat z mariňáků anonymní masu, ale těch jmen je moc, jsou si podobná, popisy jednotlivých postav jsou stručné, za chvíli nevíte, kdo je kdo, kde je kdo, a co dělá. Což mi v knížce, kde se s chutí rozebírá propracovaná taktika elitní jednotky, popř. jejich menších celků, připadá dost nevhodné. Na 200 stránkách to mohlo docela dobře fungovat, na 660 stránkách je to očistec. Dorazím to, ale jen z povinnosti.
---
Santiago - Mike Resnick
Tohle je naopak velké překvapení! Za 30 Kč z antikvariátu a zhltnul jsem to za dva večery :) Klasická space opera, co má scifi jen jako kulisu (to mají ostatně Mariňáci taky), v podstatě vesmírná road movie, kde se skáče z planety na planetu a detektivně pátrá. Skvělé načrtnuté postavy, které si díky unikátním jménům snadno zapamatujete i v případě, že se mihnou jen na pár stránkách (když už jsme u těch jmen). Docela chytré, nebanální dialogy, tušený, ale přesto trochu nečekaný závěr... trochu western, trochu jako Firefly... tohle berte :)
Tim Powers - Plout na vlnách podivna
Prima pirátská fantasy plavba, že se tím inspiroval Monkey Island je myslím docela zjevné :) Pro fandy MI / Pirátů z Karibiku jasná volba. Jen mě to po Mariňácích trochu vykolejilo, na souvětí přes několik řádek jsem nebyl zvyklý, a tady se toho autor rozhodně nebojí, doporučuju soustředěnou četbu v klidu :)
Zdravim. Muj tip, Pro milovniky dobre, vedecky podlozene a super vtipne napsane SciFi vrele doporucuji knihu / audio knihu
Andy Weir - The Martian Uz jsem ji doposlouchal podruhe pac je to vazne radost :)
Natocili dle toho film s Mattem Daimonem ale kniha je samozrejme mnohem lepsi.
Ja to poslouchal v anglictine tak doporucuji taktez pro ty co to zvladnou, pac za cesky preklad nemuzu rucit.
Ale za me slusnych 90+% :)
Sledge napsal(a)
Potvrzuju, Marťan je strhující čtení :) Což mi připomíná, že jsem se chtěl pustit o do dalšího kusu od Weira - Artemis.
Uz davno mam tohle v knihovne na Audible ale tenkrat jsem to vzdal, Rosario Dawson mi tam proste nesedi a hlavne je z toho celeho citit takovy ten ultra novosvetsky pristup. Kenya ma nejlepsi vesmirny program, mesto na Mesici vybudovaly spojene emiraty a hlavni postava je odtamtud taktez.
No davam to znovu, jako pribeh dobry a zacinam si zvykat. Ale Martan to teda neni... Chybi tu ten poradny humor.
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online: Atari
32 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 715
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1443
Příspěvky: 24071
Nejnovější uživatelé:
Jaroslav Šembera, Michalzchvostoskoku, gjames, Martin Janočko, jakub crhák, retro, Vince Howerton, Standa, Libertarian771, Mastafos77, sleepingmouse, Fleet, SirKokiAdministrátoři: Sledge: 5658