Výkřiky do tmy aneb pro co netřeba zakládat topic :)
Sebral jsi mi to z huby - poklona veliká a gratuluju Killianovi ke splněnému snu. Jak by řekla paní Jechová: "No to je ale pěknej kouteček, to jsem nečekala! Ten se vám moc povedl. Tedy to jsem sama ráda. Čisto je tu, útulno - tady se mi to bude věšet hrát!"
Ale fakt - NÁ-DHE-RA.
@Srandista, MilasPce, @others: jo, ta černá 100 by měla být epplí, mně je to šumák, využil bych jen to čelo. Ale když koupím primer na plasty a černý polomat, asi to dopadne stejně.
Monitor máme silver/black, viz fotka v článku. CRT to žel není.
ZIPka je z roku 1994 ta už do počítače kolem roku 2005 nepatří. Od roku 1996 se jelo přez CD to už jsem měl vypalovačku.
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...
Vidíš ten červený nadpis úplně nahoře v odkazovaném článku? Ten komp není dobově korektní, je to hybrid, Frankenstein (jak to titulují někteří), kočkopes. Prostě stroj, co mi v dané konfiguraci umožní jet DOS/W9x a nádavkem i WXP software pro potřeby BFU. Zatímco ty (a další ze zdejší komunity) sbíráš a zachraňuješ raritní starý hw a PC, já ušetřil před drtičkou jen tuctovou sestavu pro masy, protože pro můj účel se přesně hodí a neusiluju o časovou korektnost.
A tu ZIPku tam chci, protože se mi líbí. Nadto, kdybych Tě vzal za slovo, neměla by v PC té doby co pohledávat ani 3,5" disketa - proč pak ale typická ATX skříň z té doby obsahovala 2-4 5,25" a 1-2 3,5" pozice a na mainboardech byly konektory?
Disketový řadič mám i na desce Asus se socketem 775 z roku 2011. Hodně lidí mělo na disketách plno věcí a tak ji tam chtěly. Navíc do 3,5 díry se dávají i dnes čtečky paměťových karet. A co se týká 5,25 pozic tak kdyby jsi chtěl mít i dnes blueray tak tu pozici potřebuješ i dnes. A taky je vhodná na přídavné větráčky při těch dnešních výkonech.
A v té době bylo obvyklé mít CD vypalovačku a k tomu DVD čtečku. Navíc se používaly šuflíky na HDD než nastoupili flashdisky. Sám jsem měl dva šuflíky. Jeden s diskem a jeden prázdný když někdo přinesl disk, abych nemusel svůj vyšroubovat. Tak ještě FDD 5,25 a čtyři pozice je málo.
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...
Teď jsi to přesně naťukl - "lidi to chtěli". Sám jsem disketu pozbyl s ASRockem A770DE+, když jsem kolem 2012 přecházel na Intel a Z68 chipset, tam už řadič chyběl, stejně jako pro IDE PATA. Prostě používám v sestavě to, co využiju a protože to není do muzea na výstavu, nemusím se držet striktně dobovosti.Na ZIPku nacpu >60 disket, takže můžu mít dosové utility a programy hezky na jednom médiu a nemusím hrát kanastu s 1,44 MB disketama. DVD-RW a DVD-ROM (dokonce bílou, ale za dvířkama) tam mám taky.
To v Killianově sestavě by BR drive nebo panel s čtečkou karet působily jak pěst na oko, to už je hezká dobová sestava a jelikož se mi v šuplíku válí nějaká nevyužitá Pentia, mám takovej divnej pocit, že jízda nekončí...:)
MilasPce napsal(a)
ZIPka je z roku 1994 ta už do počítače kolem roku 2005 nepatří. Od roku 1996 se jelo přez CD to už jsem měl vypalovačku.
ZIPka byla představena v samém závěru roku 1994, ještě recenze o rok novější, tj. prosinec 1995 ji berou jako žhavou novinku a třeba Apple ji zrovna montoval do svých hi-endů až do července 2001. Uznávám tedy že 2005 už byla za zenitem, ale tvrdit, že od roku 1996 se nějak hromadně jelo přes vypalovačku je trošku moc odvážné. Jednak byla jednorázová i RW média dost drahá, pak taky ta mechanika proti ZIPce stála ranec a zejména to nebyla práce jak s disketou - vložím, nakopíruju, vyhodím.
V praxi - když jsem před šestnácti lety nastupoval na aktuální místo, tak tu ZIPky byly a normálně se používaly, pro uživatele to bylo mnohem pohodlnější než řešit vypalování. Jestli mají ten graf dobře, tak ještě v roce 2003 se prodalo dva miliony mechanik: https://en.wikipedia.org/wiki/Zip_drive#/media/File:ZipDiskNDrive_unitsales_1998to2003.svg
On to Milas asi myslel spíš tak, že pro létapáně 2005 sestavu je ta zipka už překonaná a ustoupila do pozadí, než že ji masově nahradila CDRW už od toho 96. Matně si vzpomínám, co bylo ohryzaných nehtů při sledování proužku, zobrazujícího zaplnění bufferu v Neru a jak jsem tam očima "ládoval" data, aby se to nevyčistilo před dosažením 99% vypalování - jinak buffer underrun a placka leda jako tácek pod pivo. A to bylo po r. 2000 a na W98SE/XP, co teprve na W95OSR2? Pak to řešili výrobci chipsetů do mechanik technologiemi jako JustLink, Burn Proof apod.
To ještě psal Wift a CDR.CZ bylo webem hlavně o vypalování.
RW byl luxus. Vypálit další CD bylo levnější než RW vypalovačka a medium v té době. Měl jsem na CD vždy fixou datum abych věděl co je aktuální. Starší zálohy programů a her jsem rozdával kámošům co neměli vypalovačku v té době stála půlku platu. My šťastnější blázni jsme vypalovali pro všechny v okolí "Originálnoe zolotoje CD".
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...
Moc hezky zaprasená kategorie "486 a starší": http://prntscr.com/u2w5f7
3x 486: MB: 486PIO-3, CPU: Am5x86 P75 @133, RAM: 64MB EDO (!), HDD: 4GB CF, VGA: S3 ViRGE/DX 375 4MB (30ns), OS: Windows 98 SE SP2
WWW: Doupě
Huh, to je prachu :-D Míval jsem něco podobnýho, ale nahradil jsem to LED páskama.
3x 486: MB: 486PIO-3, CPU: Am5x86 P75 @133, RAM: 64MB EDO (!), HDD: 4GB CF, VGA: S3 ViRGE/DX 375 4MB (30ns), OS: Windows 98 SE SP2
WWW: Doupě
Powerack napsal(a)
Moc hezky zaprasená kategorie "486 a starší": http://prntscr.com/u2w5f7
Ta kategorie je zaprasená už dlouho a nejspíš proto, že tam je větší návštěvnost zájemců o starý hw, kteří nehledají jen konkrétní věc. Kdyby to dali do konkrétní kategorie Procesory (kam to patří), zhlídnou to jen kupci, hledající konkrétně tyhle Intely. Mezi Historickými počítači se tím prohrabe i řada dalších návštěvníků, kteří by jinak do Procesorů nevlezli. A buď rád za CPU, taky tam házejí Score a Levely, konzole z tržnice, elektroodpad a bůhvíco ještě.
Hele tohle je hodně OT a patří to do programování, ale stejně to sem radši prsknu, protože mi to nedá a je to vlastně taky "bordel".
Napadá někoho způsob, jakým z konkrétní aukce na Aukru sosnout jen určitou položku, jako je například cena, nebo popis pomocí PHP? Já se na to se svýma zkušenostma nechytám, načtení celé stránky a vypsání jen konkrétních hodnot není z hlediska rychlosti zrovna nejlepší. Pokud by se na něco takového někdo chystal, dejte vědět... Jde mi jen o dvě konkrétní položky, tedy aktuální cena a popis.
3x 486: MB: 486PIO-3, CPU: Am5x86 P75 @133, RAM: 64MB EDO (!), HDD: 4GB CF, VGA: S3 ViRGE/DX 375 4MB (30ns), OS: Windows 98 SE SP2
WWW: Doupě
@Sledge: na Score, Levely a další gamemagy je sekce Knihy a časopisy - Časopisy - Herní magazíny, kam by to správně mělo spadat. Navíc pochybuju, že jsi s tím začal - to do "486 a starší" prali jiní už dřív a boom začal poté, co se tam pár kusů prodalo za pohádkové ceny. A máš pravdu, Poláci to Aukro mohli vést i líp, ale Zlíňáci jako by ještě "vylepšili" nedostatky.
@Killian: tak ale nejlepší kousky stejně seženeš hlavně ve sběrných dvorech (tam má svůj původ i spousta nabídek na Aukru).
Killian napsal(a)
Aspon v CR mate weby, kde sa retro suciastky daju kupit. U nas je iba bazos.sk a tam na to nie je kategoria a ludia to ani nepredavaju (pretoze to nemaju velmi kam zaradit a nevedia zistit aku to ma hodnotu). Najst vobec nejaku staru bednu na bazosi je umenie a objavi sa mozno jedna za mesiac :-(.
Na bazosi je toho dost, len mat peniaze. A treba vediet hladat. Napriklad aj ten s tou Voodoo, tiez ten inzerat bol nenapadny. Niektori ludia naozaj nevedia co predavaju a daju to za male peniaze. Alebo neskutocne drahe. Teraz na bazosi predava niekto zbierku starych grafickych kariet a ma ta Number Nine Imagine 128, prvy krat ju vidim na SK na predaj. (Daval ju ESCOM do zostav).
Měl bych dotaz - holce jsem vyměnil u kompu monitor. Z obyč 4:3 1280x1024 se posunula na FullHD, jenže se jí začal cukat Roblox. Koukam že v kompu má GeForci 9400. Uvažuju koupit za pár stovek cokoliv rychlejšího. CPU je C2Q 2.66 GHz. Jenže jak jsem z toho vypad, nevim co pořídit lepšího. Navíc k týhle kartě jsem kdysi přišel nějak omylem. Tou dobou jsem kupoval jenom Radeony (4650, 5770 u kterýho jsem do dnes (vlastně v "hernim mam něco R270X)).
Co doporučíte jako náhradu za tu GF 9400 ? Cena do pár stovek, kdybych měl dát litr, tak asi stavim novej komp, předpokládam že dnešní grafiky integrovaný v CPU jsou rychlejší než cokoliv, co koupim.
Krtek - milovník Amig a sběratel Macků
Doteď jsem netušil, že něco takového existuje. Má to 16 SP, tam je oříškem spíš sehnat něco podobně slabého. No, omrkni jí u toho PC zdroj, jestli má přípojku napájení PCI-E (aspoň 1x6 pin). Pokud ano, ber v ceně, jakou jsi ochoten zaplatit, cokoliv od řady GF 9600 nahoru, osobně bych volil třeba gtx 550 nebo HD 6770. Konektor se dá v nejhorším spíchnout ze dvou molexů, redukce koupíš hotové, ale nesmí tam mít 250W Eurocase...
Nebo jí posuň tu svou a udělej si radost novou (novější) grafikou ty - R270X už je taky hezký artefakt.
Díky za nasměrování. Já hraju nový hry málo a na Flatouta UC ve 4K to stačí takže svýho "herního" střepa pitvat nebudu. Navíc ona má C2Q, já mam "jenom C2D" (i když na 3.33 GHz)
Je to HPčko takže i jeho zdroj. Uvidim co pořídim, možná budu muset pořizovat nějakou redukci. Tam je zázrak, že to vůbec má PCIe 16x slot.
Krtek - milovník Amig a sběratel Macků
Po nelehkém shánění 15" CRT jsem si řekl, že by nebylo od věci zásobit se. A kdo ví, třeba bude mít lepší obraz! :)
Compaq V55
https://aukro.cz/monitor-compaq-v55-crt-k-pc-atari-amiga-6972608136
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online:
13 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 684
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1415
Příspěvky: 23914
Nejnovější uživatelé:
Pluto, Brbla, VasilijP, Snnsnsnn, Franta, pepapantak, isidor, Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, StanosAdministrátoři: Sledge: 5644