Vadná(é) součástka(y) ze zdroje!
Tak jsem proháněl svého malého Fujitsu-Siemense D1382 po netu až došlo k výbuchu o páté (přísahám, bylo to snad přesně v 17 hod., tedy o páté odpoledne :O). Tak jsem ukočil veškerou práci a počítač jsem vypnul. Sejmul jsem z něho monitor a otevřel jsem ho a krom zápachu jsem nenašel žádnou jinou závadu - poškozenou jakoukoliv součástku. Tak mě napadl už jedině zdroj. Po jeho odšroubování a vyndání z počítače jsem ho rozebral a našel jsem jeden kondík v nezáviděníhodném stavu (viz foto). Otázka tedy zní: Je toto důsledkem jiné závady, která způsobila výbuch kondíku nebo je ten kondík samotnou příčinou výbuchu? Další otázkou je: Jakou vhodnou náhradu za vybuchlý kondík? Konkrétně tento jsem našel jen na zahraničních (čínských a dalších) webech. Ptám se elektrikářů, elektrotechniků, elektroniků a dalších elektrošílenců rozumících takovéto problematice. Díky ;)
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Sany napsal(a)
Jen jeden tip, tak trochu "od lesa" - pokud má mobo v tomto Fujitsu klasický ATX konektor, nejdřív raději s jiným ok zdrojem testni, zda je ok a ten výbuch ve zdraví přežila. Nechci sýčkovat, ale jsou i tací, co jim po podobném incidentu zbyla jen bedna s flopkou :/
To bych mohl zkusit, jen aby se nekonal další výbuch zdroje, to by se mnou nejspíš už seklo. Jen ho někde vyhrabat, nejspíš z jiného stroje :)
EDIT: Vypínal jsem ho já ručně po výbuchu, takže deska (PC) musí být v poho :)
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Takže jestli to správně chápu, i po tom výbuchu zdroj jel a PC ještě normálně pracoval ? To by bylo to nejlepší, co se může stát - šlo by zřejmě jen o nějaký filtrační kondenzátor, který je ve zdroji sice velmi vhodný, ale hlavně je "nic neohrožující" a odešel jen tak sám od sebe. Takže náhradu seženeš velmi snadno, dle parametrů tam pak můžeš dát v podstatě cokoliv podobného, co se tam prostě mechanicky vleze.
Lepší radu ale nedám, co konkrétně použít jako náhradu - já ty špatné věci vždy odnesu do prodejny, dám jim to tam na stůl a požaduji jakoukoliv funkčně shodnou věc, s tím že max. přinesu i to zařízení aby se podívali kde to bylo a co to asi dělalo :)
Sany napsal(a)
Takže jestli to správně chápu, i po tom výbuchu zdroj jel a PC ještě normálně pracoval ? To by bylo to nejlepší, co se může stát - šlo by zřejmě jen o nějaký filtrační kondenzátor, který je ve zdroji sice velmi vhodný, ale hlavně je "nic neohrožující" a odešel jen tak sám od sebe. Takže náhradu seženeš velmi snadno, dle parametrů tam pak můžeš dát v podstatě cokoliv podobného, co se tam prostě mechanicky vleze.Lepší radu ale nedám, co konkrétně použít jako náhradu - já ty špatné věci vždy odnesu do prodejny, dám jim to tam na stůl a požaduji jakoukoliv funkčně shodnou věc, s tím že max. přinesu i to zařízení aby se podívali kde to bylo a co to asi dělalo :)
Sany, chápeš to velice správně. Jen nechápu ten důvod. Proč ten výbuch? Něco tam musí být špatně. Je fakt, že tam bylo poněkud vedro snad až horko, fakt to na dotek pálilo. Nejlepší by bylo sehnat celý nový zdroj. Podobný jsem i našel od NECu, otázkou ale je, jestli se tam vleze. Ten origo je nějaký HEC-250SR-AT (ano, je tam na začátku H a doufám, že to AT neznamená, že to není ATX, ale jen AT, to by mě fakt štvalo). Ještě to pořádně prostuduju :)
Každý počítač je hloupý nebo chytrý pouze tak, jako jeho majitel.
Zdroj bude po výměně kondíku jak novej :) To že bouchne starý filtrační kondenzátor je běžná věc - výrobci šetří a používají šmejdy bo opravdu kvalitní elektrolytické kondenzátory jsou celkem drahá záležitost. Takže se dá plánovaně levný a doufá se, že to pár let přežije (kvůli záruce) a zákazník si pak až to odejde ideálně koupí nový PC ...
Výměna vyschlých elytů je jak ve zdrojích, tak i na základovkách zcela běžná věc.... a poněkud paradoxně po takovéto opravě, kdy místo šmejdských capů dáš kvalitní, získáš podstatně kvalitnější a spolehlivější zařízení, než bylo po celou dobu předtím. Zdroj s novými kvalitními elyty podstatně lépe filtruje rušení a špičky, tudíž tolik nezatěžuje ty aktivní prvky uvnitř a zvýší jim životnost - a základní desky jsou po takové výměně spolehlivější a případně jdou podstatně lépe přetaktovat. Takže opravou (kde se ideálně vymění nejen ten jeden špatný, ale pro jistotu všechny podezřelé kondy) skutečně dost pravděpodobně získáš podstatně lepší zdroj, než bys sehnal kdekoliv jinde jako nový (ovšem velmi pravděpodobně se stejnými crapy od výrobce :)
Více viz link - jak píšu je to klasika :
PS. Toto vše samozřejmě platí pouze a jedině za předpokladu, že celý zdroj je jinak kvalitně navržen a vyroben značkovým výrobcem - což tento z Fujitsu bude.
Nejvíce uživatelů online: 351
Právě online:
183 Host(é)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(é)
Statistiky uživatelů:
Hosté: 14
Členové: 684
Moderátoři: 0
Administrátoři: 1
Statistiky fóra:
Skupiny: 5
Fóra: 24
Témata: 1415
Příspěvky: 23914
Nejnovější uživatelé:
Pluto, Brbla, VasilijP, Snnsnsnn, Franta, pepapantak, isidor, Wolis, Martin Rulf, bujny, Pavel Pavel, LEON Pilot, Jan “Druid” Schicho, POLÁŠEK TOMÁŠ, StanosAdministrátoři: Sledge: 5644