Výzva s odměnou: stvořte „shareware“ FPS akci!

Swigridova kletba – česká fantasy adventura

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

20 patronů přispívá částkou 2348 Kč měsíčně

Je to malá dvacka pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Swigridova kletba je česká point'n'click adventura, která vyšla roku 1996, a za kterou stojí studio Agawa. A ano, už mi ty české adventury pomalu docházejí, takže vyškrabávám zbytky a dostávám se mezi ty podivnější a obskurnější tituly.

Hlavním záporákem téhle hry, jak plyne z názvu, je Swigrid. To je zlý čaroděj, který se rozhodl proklít celé království, aby v něm nastala věčná zima. Jediný způsob, jak tuhle kletbu zvrátit je zatroubit na kouzelný roh, který přivolává jaro. Swigrid si to však nenechá líbit a roh ukradne. Úkolem je samozřejmě zlého Swigrida porazit, což může udělat pouze hlavní hrdina jménem Robin. To je celý děj v kostce. Nějaký deep-lore a komplexní fantasy s komplexním světem nečekejte.

Swigridova kletba – česká fantasy adventura

Během putování uvidíte spoustu zajímavých věcí - např. kašnu

Hned v intru mě překvapilo, že se zde vyskytuje humor, zvláště když Swigrid při kradení rohu prohlásí: „s rohem vám vezmu roha a budete s troubením v troubě, cha cha cha!“ Opět ale neočekávejte nějakou promyšlenou satiru a absurdnosti - ve skutečnosti jsou tu tak tři vtipy na celou hru.

Ok, takže hra moc neuspokojí milovníky fantasy a milovníky dobrého humoru. A co nám zbývá? Je to aspoň dobrá a zajímavá adventura? Popravdě i tady to z mnoha různých důvodů malinko dře. U inventáře tu, bůh ví proč, platí, že sebraný předmět do něj musíte nacpat formou drag and drop, což je systém, který se hodí spíše do RPG her, ale ne do adventur.

Swigridova kletba – česká fantasy adventura

Pokud máte rádi medvědy, připočtěte si k hodnocení hry dva body ʕ•ᴥ•ʔ

Některá aktivní místa na obrazovce mají popisy, např. kurzorem myši najedete na stůl a objeví se popis "stůl", ale jiná aktivní místa popisy nemají. Třeba v rohu místnosti visí cibule, ale žádný popisek jako "cibule" se neobjeví, což vnucuje představu, že to není aktivní místo. Avšak když na cibule najedete a kliknete myší, tak najednou hlavní hrdina cibule sebere. Proč to tak funguje? Netuším. Dává to smysl? Nedává.

Někdy je tu i zvláštní způsob používání předmětů. Dejme tomu, že si chcete koupit pivo a ono stojí jeden stříbrňák. A tak vyberete stříbrňák v inventáři, použijete ho na stánkaře a prvně proběhne nějaký rozhovor, jako „Ok, tak já si dám to pivo.“, „Fajn, stojí jeden stříbrný.“ A vy ten stříbrňák teď musíte znovu vytáhnout z inventáře a znovu ho použít, abyste pivo konečně koupili.

Takových podivností je tu celá řada a ještě bych o nich mohl mluvit další tři hodiny, ale shrneme to prostě tím, že to není moc povedená adventura.

Swigridova kletba – česká fantasy adventura

Swigrid bydlí v místě, kde je furt zima

Hra má překvapivě i dabing, který je však otřesný. Jednak působí amatérsky, jako by to nahrávali sami tvůrci na levný mikrofon někde v obýváku... A jednak má dost nekonzistentní technickou kvalitu, protože jednou hlavní hrdina zní docela čistě a nahlas, ale napodruhé to zní, jako byste ho zavřeli do papiňáku.

Celá hra je také dost krátká, což ničemu nutně nevadí, jelikož se nikde nepíše, že všechny hry musí být dlouhé, ale zároveň působí trochu useknutě. Když na konci dorazíte do hradu Swigrida, přirozeně byste mohli očekávat, že to tam bude obrovské a přijde velké finále, ale ve skutečnosti celý ten hrad včetně závěrečného souboje jsou tak tři obrazovky celkem.

Občas mi také lezla na nervy hudba, která je trochu stereotypní a hlavně v nastavení nejde regulovat hlasitost, takže jsem to musel přetrpět. Ach jo...

Swigridova kletba – česká fantasy adventura

Na cestě potkáte i tyhle dva duchy, kterým se budete muset vyhnout kouzlem

Je to prostě hrozně slabá adventura. Nicméně navzdory všemu mi to nepřišlo zase až tak špatné a rozhodně necítím k téhle hře žádnou zášť nebo nenávist. Paradoxně všechny ty slabší stránky, jako byl amatérský dabing a pubertální humor způsobovaly, že mi to přišlo docela zábavné, nutilo mě to hrát dál a častokrát jsem nad některými situacemi zasmál. Samozřejmě takhle zpětně je to humorné, ale hádám, že v době vydání, kdy hra stála asi 500 Kč nebo kolik, by mě to asi tolik nepobavilo.

Ke hře se dřív také vyjádřil Sledge, takže tu je odkaz na jeho recenzi.

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Swigridova kletba – česká fantasy adventura"

  • Laaca napsal:

    Nepovedená recenze na nepovedenou hru. Příště si dej víc záležet, chlape.

    • Sledge (admin) napsal:

      Nemusí být přeci vše recenze přes 6 normostran. Zvlášť, když už tu jedna je. Názorový sloupek a dojmy ze hry jsou naprosto v pořádku, koneckonců, jsme tu pořád takový „retroherní blog“ :)

  • DarkMan napsal:

    Swigridova kletba je o kus lepší než Mavlin nebo Mise Quadam, horší průměr v ČR a nesrovnatelně horší než svět (Broken Sword, Fable, Orion Burger a mnoho mnoho dalších).

    U Agawy mě strašně mrzí jedna věc. Stále si totiž myslím, že jejich nápady byly skutečně dobré, ale protože na provedení makali většinou jen v období letních prázdnin, výsledek je takový nemastný neslaný – až odfláknutý (chybky v kódu, dabing, aj.).

    • Sledge (admin) napsal:

      Jak jsem psal před lety ve svém pohledu na hru, mrzí mě, že s tím sekli, protože tendence byla vyloženě vzestupná :) Jako největší problém vnímám kvalitu „textu“ – příběh, dialogy, je to strašně stručné. Přitom text je u tohoto typu her skoro zadarmo, na rozdíl od grafiky, hudby, dabingu… Hry Mise Quadam / Swigridova kletba by s lepším scénářem mohly fungovat řádově lépe, i s tou „specifickou“ grafikou :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle