Po svém prvním článku o konzoli Evercade z 1.dubna letošního roku bych rád současným i budoucím majitelům Evercade (nebo Super Pocket) zařízení každý měsíc přiblížil jednu z nabízených cartridgí - v současnosti jich je nabízeno již takřka 70. První, kterou začnu, je ta z mé skromné sbírky zatím nejoblíbenější.
TEAM 17 Collection 1 je ze série „modrých“ krabic her pro domácí počítače. Ano, Evercade to má rozděleno následovně: již zmíněné modré jsou domácí počítače, červené jsou konzolovky + nezávislé současné tituly a nakonec fialové, to jsou klasické staré arkádovky. Pestrá nabídka her na této kolekci má výborný poměr cena/výkon. Upřímně řečeno koupil bych ji, i kdyby nabízela jen trilogii Alien Breed. To je hlavní tahák a to je i důvod, proč jsem ji chtěl.
Co na nás čeká v krabici ?
Krabice, která má podle mě jeden z nejhezčích coverů, nabízí samotnou cartridge s deseti hrami a tištěný manuál. Ten obsahuje krátké seznámení s hrami pro Amigu a následuje dvojstránkou pro každou z obsažených her. Dočteme se vždy krátkou historii a popis titulu + informaci o namapování tlačítek. U této konkrétní kazety (u jiné se mi to zatím nestalo) se po vložení do konzole provede jakýsi rychlý update a můžeme začít pařit. Pro každou hru máme klasicky k dispozici šest pozic pro ukládání herního postupu – díky bohu za to.
Vetřelci kam se podíváš
Hlavním lákadlem cartridge je hra Alien Breed. První díl je speciální edice z roku 1992, ovšem v čem spočívá její speciálnost netuším. Podrobně se zde hře věnuje jezevec_lesní a tak je zbytečné ji znovu podrobně rozebírat. První díl série je asi nejlehčí, ale zároveň můj nejoblíbenější, neboť jsem ho zatím jediný úspěšně dohrál až do konce. Ocitáte se na základně plné vetřelců a kromě souboje s královnou vás čekají i nepříjemné časovky včetně té ve tmě, kterou jsem zvládl asi na miliontý pokus.
Druhý díl s názvem Alien Breed II: The Horror Continues začíná venku mimo základnu na povrchu planety a proběhnout mezi vrtulníky vás bude stát mnoho času i mnoho životů. Po vstupu na základnu se nicméně opakuje situace z prvního dílu s tím rozdílem, že vetřelců je mnohem více, někteří (ti zelení) umí střílet a přibudou i facehugeři. Postup hrou je tak těžší a já jsem zůstal uvězněný někde v polovině herní doby. Třetí díl Alien Breed: Tower Assault opět začíná mimo základnu, ale tentokrát je cesta do jejích útrob malinko jednodušší. Po vstupu se setkáte se všemi známými, ale nyní jsou zde alespoň pozůstatky lidského života. A když píšu pozůstatky mám na mysli roztomile potrhané mrtvolky posádky v kajutách. Grafika je mírně detailnější a jde to rozeznat i na miniaturním displaji Super Pocketu při rozlišení 320 x 240.
Celkově je tato trilogie trefou do černého a přináší hodiny zábavy. S nasazenými sluchátky (ano, Super pocket má i zdířku na 3,5mm jack) i příjemnou hororovou atmosféru. Za mě, jak se říká, deset z deseti.
Bojovky jako z automatů
Bojovky nejsou můj oblíbený žánr a tak jen velmi stručně. Kazeta obsahuje hned dvě. Full Contact z roku 1991 a Body Blows z roku 1994. Vyzkoušel jsem obě a vzpomněl si na akrádové automaty umístněné v přívěsu kamionu ve Starých Splavech u mácháče někdy kolem roku 88. Musím říct, že mezi oběma hrami nevidím příliš rozdíl a prostě mě to nebaví stejně jako tehdy. Je to klasika, kterou není třeba popisovat a kdo to má rád ten si jistě solidně zabojuje.
Skákačka, střílečka, závody
Jako doplňkové vnímám i další tři hry. Jednoduchou skákačku Qwak, kde sbíráte ovoce, diamanty a klíče, pomocí kterých odemykáte dveře do dalších levelů. Ideální hra pro ukrácení dlouhé chvíle při čekání kdekoliv na cokoliv. Další hrou je střílečka Project-X, opět ve speciální edici, i zde mi ale uniká v čem spočívá ta speciálnost. V této horizontálně scrollovací hře bojujete proti hordám nepřátel a vylepšujete si svou loď. Znamená to střílet, střílet, uhýbat a uhýbat. Opět se jedná o rychlé odreagování od vnějšího světa. Do třetice je tu závodní hra ATR: All Terrain Racing. Vizuálně pěkná hra, i když závodění při pohledu shora mi dělá problémy. (Proč je sakra doleva jednou doleva a podruhé doprava – podle toho zda jedu po obrazovce nahoru, nebo dolu? Jasně, systém chápu, ale mozek reaguje poněkud opožděně. Možná je to věkem!). Závodit můžeme na několika tratích s různými typy vozidel od bugin po formule. Autíčko je možné si vylepšovat a tak zabaví i na delší hraní. Z těch pro mě doplňkových her je tato ta nejzajímavější.
Steve Heley – jméno, které budete nenávidět
Abych zakončil pozitivně, nechal jsem si na konec své oblíbené sportovní tituly. Vynikající je kulečník Arcade Pool. Můžete zde volit několik druhů her a hrát samostatný zápas nebo turnaj. Většinou vyfasuju do začátku Steva Heleye a věřte, že ten chyby prostě nedělá. Odhadnout přesný úhel úderu tágem do koule na 2.8 palcovém displeji je práce téměř nemožná, zvlášť u vetchozrakého čtyřicátníka. Přesto je to ihned po vetřelcích má nejoblíbenější hra na této cartridge. Druhá sportovní pecka je Kingpin: Arcade Sports Bowling. I zde je největší překážkou malá obrazovka Super Pocketu a docela by mě zajímalo, jak by se tyto hry hrály na televizní obrazovce skrze konzoli Evercade VS nebo na arkádovém automatu Evercade Alfa.
Závěrem je dobré zmínit, že všechny hry lze hrát i v módu pro dva hráče (bowling dokonce až pro šest), ovšem pouze na zmíněné televizní verzi konzole. Třeba kooperace v Alien Breed může být opravdu zábava.
Posledni dobou čtu o Evercade nejak moc casto, sbiram sice hry na stare konzole, ale tohle me nejak nebere a nejsem si jisty ani handheldem samotnym, zatim mi bohate staci switch a jeho emulatory, ktere jsou soucasti predplatneho – myslim, ze uz jich jsou stovky od Nesu po n64 plus sega megadrive, v handheld modu se hraje paradne, ale to jsem si trochu zaprehanel. Pirati nicmene nelenili a uz stihli vypotit Ever sd cartridge, takze to mozna kvuli tomu, pujde casem do kopru a to je skoda, protoze je to prijemna alternariva ke sbirani her, kdyz nechcete utracet obr sumy za puvodni originalky.
Není to pro každého. Je to otázka spíš sběratelství, protože emulátoru je samozřejmě spousta a ty hry si lze zahrát jinak, ale samotné provedení cartridge I včetně krabice manuálu a případných bonusů jako jsou samolepky nebo plakátky je pro sběratele ideální.
Ale tohle nejsou puvodni krabicky, ale nejake „3rd party“ bazmeky. To je jak kupovat DVD filmy na trznici od Vietnamcu. V dnesni dobe internetu je navic koncept fyzicke hry davno prekonany. Hlavne z duvodu nemoznost vydat aktualizaci kodu po nalezeni chyby, a ze jich je nekonecne i v techto starych hrach, o tom nepochybujme!
Pre mna je to o krabickach a nie je to len handheld. Z nejakeho dovodu som skoncil s „desktop“ konzolkou aj arkadou :) Krabky nebyvali drahe, teraz uz trosku cena narasta, ale stale je to fajn. https://bsky.app/profile/mickthemage.bsky.social/post/3le4suoumtc2l
Gratuluju ke stroji. Jak se na tom hraje? Jaké je provedení?
Perfektne. Za tu cenu je to fakt kus dreva (dufam, tie bocne dosky na mna posobia, ze su z dreva), display to ma tiez dobry a ovladanie je „real deal“. Cez vianoce som na tom dokonca hral aj tie Duke Nukem remaky :) a dost Blockout (uz neviem z ktorej kolekcie je) :) Akurat Another World s arcade ovladacom moc nesiel (rozbeh), ale zase stale sa da k tomu pripojit aj klasicky evercade ovladac alebo aj iny, takze…
Za mna celkova spokojnost. Ale urcite by som mrkol aj na nejake to video, ak to chces vidiet v akcii. Myslim, ze aj Metal Jesus nieco mal :)
Díky, těším se na pokračování. Sám sice retro hry nehraju, ale je to zajímavý „retro“ počtení. Příště, prosím, doplň článek o pár videí ze hraní, nebo ukázky na YT. Jak se říká, obrázek vydá za tisíc slov a video jich má 30-60 za vteřinu :).
Díky za tip. Budu na to myslet.