Při potulkách temnými internetovými hvozdy jsem onehdy narazil na zajímavý projekt Pixel x86, viz oficiální web. Jde o relativně drobné zařízení stavěné na moderních komponentách, které je ovšem plně kompatibilní s DOSem a s Windows 9x. Takové trochu větší Raspberry Pi, ale s x86 procesorem, tedy žádná emulace.
Neváhal jsem, upsal se k zasílání novinek, a pustil celou věc z hlavy. O to větší bylo mé překvapení, když se mi před několika dny ozval spoluautor projektu, mimochodem našinec, a nabídl mi prototyp k otestování. Opět jsem neváhal, po šanci zmocnit se počítače jsem samozřejmě okamžitě skočil, a ona kouzelná krabička mi teď trůní na stole a čeká na zevrubné testování. Než k němu ale dojde, pojďme společně omrknout, co se v bytelné hliníkovém obalu skrývá.
Jak vidno z oficiální prezentace, jde o takový chutný sendvič složený z PCB vlastního návrhu, dále industriální desky s procesorem Vortex86DX 800MHz a s 256MB DDR paměti, a také vhodně dimenzovaného chladiče. To celé je zavřené do skutečně bytelné hliníkové krabičky, díky které vám Pixel x86 nebude tancovat divoce po stole, což se často u těchto kompaktních řešení ověšených kabeláží stává. Pravděpodobně vás zaujala vysoká frekvence procesoru, ale nečekejte úroveň Pentií 3, onen Vortex86DX 800MHz je taková 386ka/486ka na steroidech, dle dostupných zdrojů kdesi na úrovni Pentia 200 MHz, kterýžto předpoklad samozřejmě otestuji, už mám připravené k porovnání vhodné PC.
Co je z pohledu DOS / Win9X herního zařízení ohromně důležité je zvuk, ten je realizován pomocí čipu Crystal CS4237B, který nabízí jak výtečnou kompatibilitu s kartami Sound Blaster, tak velmi solidní implementaci OPL3. Interně je zvukové řešení připojeno přes ISA kompatibilní sběrnici, bezproblémové podpoře ve starých hrách tedy nic nestojí v cestě. Pokud vašemu uchu FM syntéza nelahodí, máte možnost využít integrovaného MIDI řešení v podobě čipu Dream SAM2695. A pokud vám nevyhovuje ani ten, je tu jak wavetable header, tak obvyklý MIDI/Game port.
Zatímco ve zvuku žádný háček nevidím, nad grafickým řešením se vznáší otazník. Na použitém industrial boardu najdeme čip XGI Volari Z9s s 32MB VRAM a s maximálním rozlišením 1280*1024 v 16 milionech barev. Z pohledu 2D ve Windows více než dostatečné, otázka je kompatibilita s některými problémovějšími tituly pro DOS, jako jsou Commander Keen, Jazz Jackrabbit či Pinball Illusions. Uvidíme, otestuji. Jedna zásadní nevýhoda je zjevná už teď - absence jakékoli 3D akcelerace, v 3D titulech, jako jsou např. Quake II či Tomb Raider, si budeme muset vystačit se softwarovým renderováním.
Coby datové úložiště slouží SD karta, přímo se zařízením má být dodána karta SDHC o velikosti 32GB. Mezi konektory hravě identifikujeme standardní VGA výstup, dále dvojici USB portů (2.0), též PS/2 port pro připojení periferií (myš + klávesnici jde připojit přes "rozdvojku"), jeden RJ45 konektor (10/100Mbps Ethernet), jeden 3.5mm jack pro zvukový výstup, jeden gameport, a konečně USB-C port, který slouží pro připojení napájení (+5V@1A). Sadu konektorů doplňuje dvojici tlačítek power a reset, přičemž power je šikovně podsvícený.
Drobnou výtku mám jen k napájení, konektor bych si představoval na opačné straně zařízení, stávající umístění, byť bezpochyby vyšlo z nějaké nutnosti, je trochu nešikovné.
Co se aktuální podoby zařízení týče, jde o de facto finální tvar, s tím rozdílem, že "ostrý produkt" bude mít hliníkovou krabičku eloxovanou, tzn. s ochrannou vrstvou zabraňující oxidaci (to jsem si samozřejmě vygooglil ;) Už teď je myslím naprosto jasné, že jde o mimořádně zajímavou hračku, která má potenciál oslovit všechny ty, kteří chtějí 100% kompatibilitu s DOSem a Win95/Win98, a zároveň vyžadují malé rozměry a vysokou spolehlivost. Cena je v tuto chvíli neznámá, ale na rovinu - nebude z nejnižších, použitá deska jednoduše něco stojí a jde o náklad, se kterým se hnout nedá.
Tolik k rychlému prvnímu pohledu. Jak jsem psal, následovat budou podrobné testy, ve kterých ověřím kompatibilitu s citlivějšími hrami pro DOS, a také se pokusím Pixel x86 výkonově trochu jasněji definovat, tzn. postavím ho proti sestavě s Pentiem 233MMX a otestuji ho jak ve hrách (Quake / Quake II, Doom ...), tak v syntetických testech.
Podľa obrázkov to vyzerá, že si už dotestoval. Škoda, že nemáš dosť času, aby bol už aj článok s testami hotový. No nič, budem čakať. :-)
To byl jen takový první herní závan, na skutečné testy ještě nedošlo. Ale dojde :)
ak dobre pozeram tak 800DX dava 80fps v DOOM a 45 fps v QUAKE, takze skor ovela rychlejsie CPU ako PII na 200.
beriem spat .. vyzera to skor presne ako ta PII na 200mhz, a aka rychla je graf. karta ?
Vypadá to dobře, vzhledem k velikosti by mě to i oslovilo, v bytě bojuju s místem, uvidím kolik za to budou chtít.
Jak byste řešili případně chybějící disketovku, CD-romku v čistém DOSu? Některé programy či hry mám v obrazech disket, případně na CD, existuje nějakej emulátor CDromky/disketovky na MS-Dos? Něco jako Deamon Tools?
Např. tady https://bretjohnson.us/ jsou nějaké USB drivery, přičemž USBDRIVE by (asi) měl zvládat i disketovku. Teoreticky by to mohl zvládnout i BIOS jako se to děje u thinclientů. Vyzkoušim, jednu externí USB mám :)
A na mountování ISO obrazů CD je tu třeba http://adoxa.altervista.org/shsucdx/
Díky, budu rád, když vyzkoušíš a podělíš se o to v dalším článku.
Super, jsem zvědav jak to dopadne a kolik to bude stát. Mám takovéhle různé projekty obzvláště v oblibě. :)
Jak se na to istaluje napr. MS-DOS? Na SD kartu se zapise MBR a soubory nakopiruji?
Jaky cip ma NIC? Idealni by byl RTL8139,ten ma drivery na vsechno.
Píšu si, zjistím, bude to v dalším článku :)
Mám nejaké otázky do druhého článku.
1. Čo ak mám len USB myš a klávesnicu?
2. Tie USB zvládnu aj flash disky? Alebo to bez Free DOSu nepôjde? Zvládne to vôbec Free DOS?
3. Ako je to s 8253? Emuluje ju procesor a preto tá strata výkonu alebo to má niečo fyzické na doske?
4. Načo toľko RAM? Lebo moderné komponenty a je problém zohnať menej alebo je to aj reálne využiteľné, napríklad, RAM disk?
5. Načo toľko video RAM? Tu sa popravde nepamätám, či toľko v DOSe bolo, ale zrejme áno a moja otázka je mimo.
6. Bojím sa, že cena bude na úrovni Počet 386 z Ali. Máš nejaké minimálne informácie o cene?
7. Kam sa vlastne „stráca“ tých 600 MHz?
Na tu myš a klávesnici stačí rozdvojka..viz. obrázek tady v článku, jde vidět jak to má Sledge zapojený.
On má ale PS/2. Ja sa pýtam niečo iné. Chcem vedieť, či to USB klávesnicu a myš zoberie.
Vše si píšu, USB periferie vyzkouším, stejně jako flash disky :) Ad RAM/VRAM – protože ten použitý board je „off the shelf“ komponenta a má to tak ve své výchozí konfiguraci.
Omlouvám se, blbě sem to přečetl.
600 MHz se nikam neztrácí. Procesor je prostě jednoduchý, tak toho za jeden takt stihne méně než za jeden takt stihlo Pentium.
Není to potomek Rise mP6? Minimálně část té linie Vortex86 byla odvozená z nich, IIRC.
Hmm tak možná ne, ono SiS mělo v portfoliu i embedded 386ku a ten Vortex86DX může být založený na tom. Prý to nemá FPU?
Rise mP6 by snad měl být předek Vortex86 a Vortex86MX?
Já v DOSu používal max 4MB Virge DX.Takže 32MB Vram v DOSu je Overkill ( věřím že adresovat by ji určitě někdo dokázal . ) Ale pokud je vrcholem éra Pentia 233 MMX ,tak tam to už éru 32MB 3D grafik zažilo . I to XGI Volari mi 3D éru připomíná …
https://pctuning.cz/article/dnesni-herni-hi-end-karty-xgi-volari-v8-duo?chapter=3#article-header
Zaujal mne ten prostřední board a jeho efektní schránka …..Nevypadá to na realizaci CPU v FPGA chipu ? Respektive v nutshellu vidím spoustu chip bordelu
Zaujal mne ten prostřední board a jeho efektní schránka …..Nevypadá to na realizaci CPU v FPGA chipu ? Respektive v nutshellu na obrázku vidím spoustu chip bordelu .
To Volari Z9S je ,zdá se solidní vykopávka ze server segmentu ….Což mne vede k zamyšlení proč nemám žádnou XGI grafiku ve sbírce ?
https://www.vgamuseum.info/index.php/cpu/item/1124-xgi-volari-z9s
To je super projekt, těším se na další testy.
Prosím ťa, môžeš to prejsť aj cez SYSINFO v Norton Utility v DOSe? Kam sa to umiestni v rýchlosti procesora, medzi aké procesory a koľko bude rýchlosť disku. Pamätám sa, že naša 386 mala cca 850 kB/s, ale to sme ešte nesnívali o Ultra DMA. Schválne, že aké UDMA to dá.
Môj tip ceny 270 +- 20 eur. Tajne dúfam, že to bude lacnejšie. Ale pekná práca. Klobúk dole.
Vidim problem v napajeni pres usb-c.
Mechanicky i elektricky malo odolne.
Videovýstup pouze VGA? To jako fakt?