#hvdosdev

Enteron a Becherovka

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

25 patronů přispívá částkou 2876 Kč měsíčně

Je to malá dvacka pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Dnes to možná bude trochu netradiční článek, ale chtěl bych napsat něco o vývojářském studiu Enteron, které společně založili Tomáš Nevrtal a Jan Kottoman. Studio se dnes věnuje tvorbě animovaných videí a mobilních her, ovšem v minulosti vytvořili několik zajímavých amatérských point'n'click adventur - Zázračný lék, Zlatý kalich, Becherův sen a třeba také 6 ženichů & 1 navíc. A když říkám amatérských, nemyslím to jako urážku, ale pouze jako opak ke slovu komerční. Tyhle adventury totiž vyšly jako freeware.

K rozpitvání společnosti Enteron je potřeba si také připomenout zajímavou soutěž jménem Becherovka Game, která se konala mezi lety 2000 až 2007 (tj. 8 ročníků soutěže). Tu pořádala společnost Becherovka a jednalo se o soutěž ve tvorbě freewarových videoher. Sice moc nechápu spojení alkoholického nápoje a freeware her, ale stalo se. Dnes to zřejmě nechápe ani sama Becherovka, která web Becherovka Game zrušila a k soutěži se už moc nehlásí.

Enteron a Becherovka

Pepa Becher jakožto hlavní hrdina v Zázračný lék

Osobně si myslím, že je super, když se podporuje lidská tvořivost a kreativita. Na druhou stranu, někdy se do téhle soutěže přihlašovaly i hry, které byly trochu odfláklé a jednalo se o různé splácaniny vytvořené v Game Makeru, na které tvůrci přidělali logo Becherovka a odevzdali to tak. Někdy těm lidem, co byli v porotě, nebylo moc co závidět, protože museli hrát různé podivuhodné polotovary.

Každopádně první ročník v roce 2000 vyhrál tým Enteron s hrou Zázračný lék. Druhý ročník vyhráli také a to s hrou Zlatý Kalich. Třetí ročník pak... nevyhráli, ale skončili na druhém místě se hrou Becherův sen.

Co mi připadá strašně zajímavé je fakt, že jsou tyhle hry nějakým podivným způsobem docela dost známé a to i navzdory tomu, že se jednalo o jakousi zapadlou underground scénu. Například hlášky ze hry Zázračný lék jsem slýchával na základní škole nebo mi různí lidé, u kterých bych to ani nečekal, zmínili, že to zamlada hráli. Nejspíše za to může fakt, že se tyhle freeware hry šířily v různých přiložených CD v časopisech Score, Level, ale také třeba v časopise Počítač pro každého. A fakt, že to mluvilo česky, byl pro Čechy zřejmě také velice atraktivní.

Enteron a Becherovka

Zlatý kalich

Co je na těchto adventurách zvláštní je to, že jsou vytvořené v prográmku Macromedia Flash. V něm vznikaly různé internetové legendární věci, jako je třeba křeček v mikrovlnce nebo žába v mixéru. Macromedia Flash byl sice určený na animace, ale nabízel takové možnosti, že v něm někteří dali dohromady i point'n'click adventuru. Na druhou stranu je trochu poznat, že to není úplně na adventury orientované, protože se vyskytují i různé podivnosti, jako třeba že postava musí stát na nějakém konkrétním místě, aby bylo možné vyvolat nějakou akci apod. Má to ale i své výhody, jako třeba fakt, že tyhle adventury mají oproti jiným freeware hrám docela nadprůměrně propracované animované cut-scény

Ale dost řečí - možná je nejvyšší čas si rozebrat každou z těchto her zvlášť.


Zázračný lék

Zápletka téhle hry se odehrává v daleké dystopické budoucnosti. Stalo se, že se jednoho dne hromada lidí sebrala a šla spáchat sebevraždu. Byli hnáni snad nějakou neznámou silou. Trochu to připomíná film Bird Box, že jo? Přežilo jen několik málo lidí a ty brzy začaly trápit žaludeční potíže. V důsledku toho několik dalších jedinců umřelo. Ten zbytek má však naději v podobě zázračného nápoje. Ano, Becherovka!

Enteron a Becherovka

Pepa Becher se snaží pomocí magie spojit se svými předky

Hlavním hrdinou je Pepa Becher, který je potomek Jana Bechera. Jeho úkolem je najít ztracený recept. Recept na Becherovku.

Adventura je to docela jednoduchá a krátká. Zajímavostí je, že obsahuje dabing. To se u freeware adventur skoro nikdy nestává. Je to však velice špatný dabing, u kterého jde poznat, že si to parta kamarádů nahrála na nějaký levný mikrofon u sebe doma. Paradoxně díky tomu, že je namluvení výrazně amatérské, působí neskutečně vtipně. Vlastně je to asi úplně nejlepší věc na celé hře.

A hlavně ty hlášky… Hlášky typu: „Čubičku si vyudím, žrádla mám na týden.“ nebo „Vezmu kytaru, dám ji do bazaru!“ prostě pobaví. Nebo se vyskytují nezapomenutelné postavy jako je třeba Ujko Straka.

Co dodat? Tahle adventurka je na poli českého undergroundu už taková klasika. Myslím, že má jisté kouzlo, které si získalo celou řadu lidí. Možná právě proto některé hlášky tak trochu zlidověly. Takže nezbývá, než doporučit si dát panáka Becherovky a zahrát si Zázračný lék.


Zlatý kalich

Na rozdíl od Zázračného léku tahle hra dabing už neobsahuje. Zato je trochu rozsáhlejší.

Hlavním hrdinou je Jan K. Lich, který dostane od současného majitele Becherovky jednoduchý business úkol - musí dostat Becherovku na zahraniční trh, včetně USA, Japonska a Ruska. V Rusku je ještě nutné zničit levnou kopii Becherovky jménem Hovmazovy slzy.

V podstatě se jedná o humornou adventuru, jejíž humor se oproti ostatním českým adventurám docela drží při zemi a nesnaží se být příliš ujetý nebo sprostý. Pár hlášek na hraně ale je, třeba „Britney Spears! Z té se mi staví... vlasy hrůzou na hlavě.“ Nebo je tu postava Japonce jménem Suna Kaši.

Enteron a Becherovka

Děj hry nám ve hře Zlatý kalich vypráví žížalka (nebo spíše střívko, protože "enteron" znamená "střevo")

Nejvýraznějším prvkem téhle hry jsou samozřejmě animace, protože Macromedia Flash je hlavně program o animacích. S těmi si tvůrci docela pohráli a jsou tu zajímavé momenty. Například v Rusku budete mluvit s vojákem a tenhle voják při mluvení legračně hází celým tělem a rukama, až to připomíná tanec Pešáka z videoklipu Jóžin z bážin. Animace jsou obdivuhodné už jen proto, že na freeware scéně nejsou tak běžné - no vážně! Různé splácaniny v AGS a Game Markeru často animace postrádaly.

Zajímavá je i hudba. MIDI tracky patří určitě k tomu lepšímu, co se dá v téhle hře najít. Některé tracky jsou remixy různých jiných známých písní - třeba na Karlově mostě hraje Yakety Sax a v Americe v jednom baru zase What a Wonderful World od Louise Armstronga (který se dokonce ve hře v určité formě vyskytuje).

Za mě pohodová záležitost.


Becherův sen

V téhle adventuře budeme hrát za samotného Jana Bechera. Děj se odehrává během Rakouska-Uherska v Karlových varech. Becherovi se zdá v noci sen - objeví se duch, který ho varuje před válkou, ke které se schyluje v celé Evropě a prozradí mu, že má moc ji zvrátit - vše, co stačí, je vytvořit nápoj míru. Recept na tento nápoj je dávno ztracen, avšak existují zvěsti, že by se mohl nacházet v hlubokých lesích poblíž Lhoty.

Enteron a Becherovka

Jan Becher vaří Becherovku

Becherův sen se nese v podobném duchu jako předchozí hry - má úplně stejnou kreslenou grafiku, stejný umírněný humor s občasnými odvážnějšími vtipy a úplně stejně je vytvořen v Macromedia Flashi. Oproti předchozím hrám jsou tu dialogy na docela vysoké úrovni a scénárista si dal opravdu záležet, aby postavy měly velice bohatou květnatou slovní zásobu, poetické obraty, barvité popisy a dokonce i nářečí, když je potřeba.

A na rozdíl od předchozích her tahle obsahuje i jednu minihru v podobě přestřelky s loupežníky v lese.


6 ženichů & 1 navíc

6 ženichů & 1 navíc je první hra, která nemá nic společného s Becherovkou. Tuhle Freeware hru dali Enteron dohromady s Illusion Softworks a jedná se o volné pokračování adventury 7 dní a 7 nocí. V době vydání se jí trochu věnovalo jedno vánoční číslo časopisu Level, kde byl dokonce rozhovor s programátorem Tomášem Nevrtalem, plus samotná hra pak byla na přiloženém CD/DVD.

Enteron a Becherovka

Vence chytí šváby do krabice. Bude s nimi později spoustu legrace.

Hlavním hrdinou je opět Venca, který, jak si jistě pamatujete, v prvním díle měl za úkol dostat do postele sedm Smihtových dcer. V pokračování se ukáže, že každá z nich otěhotněla a Smiht zuří. Zaúkoloval Vencu, aby každé z nich našel nějakého ženicha, protože nechce, aby jeho dcery byly svobodné matky.

Co je však důležité říct hned na úvod je fakt, že tahle adventura je naprosto těžce přes čáru. I ty nejvulgárnější vtipy z Poldy nebo Horkého léta nejsou ani z poloviny tak brutální jako cokoliv, co se vyskytuje tady. Veškeré dialogy jsou prostě naprosto zvrácené, úchylné a ujeté.

Překvapivě je to ale dobře napsaná hra. Popravdě i úchylný humor jde dělat špatně nebo dobře a 6 ženichů & 1 navíc to dělá spíše dobře. Scénárista byl nejen velice kreativní, ale vdechl každé postavě velice výraznou osobitost, včetně hlavního hrdiny, všech sedmi Smihtových dcer, veškerých obyvatel Teplého Týnce (městečko, kde se hra odehrává) a tak dále.

Za zmínku stojí i hezká kreslená grafika, animace, dobře padnoucí hudební podkres a velice kvalitní dabing.

Enteron a Becherovka

Děj hry se odehrává ve vesničce jménem Teplý Týnec

Za mě skvělá adventura... Akorát není pro všechny. Záleží jak moc máte rádi úchylný a černý humor. Pokud ano, tak si hru užijete. Pokud ne, tak ne. Co k tomu dodat?

Zajímavé je, že 6 ženichů & 1 navíc má otevřený konec a skoro to vypadalo, že tvůrci snad chtěli pokračování. Jenže od roku 2003 se nic takového nestalo... Škoda!


A tím se dostávám ke konci. Tak doufám, že se mi podařilo trochu zmapovat studio Enteron a jejich poměrně zajímavé adventurky, které jsou zcela freeware, čili se do dnes dají bez problémů stáhnout a rovnou hrát. Také doufám, že jsem trochu zavzpomínal na Becherovka Game, což byl zajímavý fenomén pár dekád zpátky.

A co vy? Hráli jste někdy některou z těchto adventur? :)

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Enteron a Becherovka"

  • DarkMan napsal:

    Hry jsem kdysi hrál a mám takové tušení, že si je díky tomuto článku brzo zopakuji. Jsou to takové české (velmi kvalitní) jednohubky.

    Podle mě je jednoznačně škoda, že tým s podobnými hrami nepokračuje (alespoň občas – třeba i s podporou crownfundingu).

  • jezevec_lesni napsal:

    Když už se tu zmiňuje Becherovka Game, tak v jednom ročníku někdo vytvořil hru co velmi připomínala Bombermana, ale už se mi ji potom nepodařilo nikdy najít. Nepamatujete si někdo jak se mohla jmenovat?

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle