Píše se rok 1994 a jako vždy je válka, země jsou sužované barbarskými nájezdníky. Zní to jako klišé a mnohokrát ohraná písnička, ale v tomto případě je něco jinak.
Akční strategie The Horde vyšla roku 1994, ale ke mně se dostala mnohem později, kdy už jsem měl PC, které by hru utáhlo. Dobové recenze na tuto hru nepěly nikterak úžasnou chválu, viz Score č.7. Řekl bych, že tak možná i trochu zapadla. Kdo měl ale to štěstí, že si ji zahrál a chytla ho, tak si bezpochyby užil mnoho hodin zábavy, nepřátel rozsekaných na malinké kousíčky, a taky „grindění“ peněz a vylepšování všeho, od měst až po vašeho vyhublého hrdinu Chaunceyho, který se vypracuje až na Sira a získá královu důvěru i mnohem víc... 😉

Zdroj obrázku: mobygames.com
Hra kombinuje na svou dobu mnohé, od akce přes taktizování a samozřejmě po vydělávání peněz.
The Horde se odehrává v království, které má krom samotného hradu pět částí (planiny, lesy, bažiny, poušť a arktida). Tyto postupně projdete v rámci svých „služeb vlasti“. V každé části jste několik let, přičemž každý rok na konci vás oškube hlavní záporák hradní kancléř, vrchní patolízal a klon šerifa z Nottinghamu (to je evidentní ), Kronus Maelor.
Pokud nemáte peníze, tak hra prostě končí. A tím se dostávám k jádru celé The Horde, tím jsou prostě peníze, kterých moc není, tedy pokud nevíte, jak na to. Pro rychlejší získání peněz je nutné sázet stromky a zakoupit krávy, a nechat každé město, aby se pokojně a hodně rozrůstalo. V klidu si tak stavíte ploty, stromečky a tak dále. Prostě zemědělská brigáda v akci.. 😊
Jenže jakmile dojde čas (popřípadě událost zapnete sami), ozývá se dunivý a bučivý roh, který oznamuje vpád Hordy.
Teď začíná ta pravá zábava, kdy se na mapě objeví super hubený, neohrabaný a pomalu běhající hrdina, s jehož pomocí musíte sprovodit ze světa všechny útočící hordlingy. Různé terény udávají rychlost běhu hrdiny - nejrychlejší je na cestě, nejpomalejší pak na skále / sněhu. V budoucnu pak je možnost zakoupit boty rychlosti, což byste měli udělat prostě ASAP. Dále taky, pokud sekáte jako šílení, může se vám zamotat hlava, což vás dost zdrží… Takže s citem!
Co je rozhodně plus jsou animace a způsoby smrtí, které tvůrci do hry přidali. Ti nejmenší nepřátelé se prostě rozprsknou na kupku vnitřností. Občas je rozseknete, že jim očička vypadnou z důlků, ale příjemné je taky, když se některý hloupý hordling utopí. A jeho tělo plave na hladině. Ostatní, včetně vás, pak na něj mohou vylézt jako na malý ostrůvek (velmi efektní). Ti nejmenší běhají s veselou / rozpustilou náladou a sežerou všechno, co jim přijde do cesty - políčka, plotky, domy, ale taky obyvatele a krávy, na které jste tak těžce střádali své zlaťáky.
Dobrá zpráva je, že když náhodou nějaký zmetek sežere člověka / krávu, tak se první ozve krátký zvuk zoufalství (u člověka help u krávy bů?!), a vy tak máte malou šanci reagovat. Když se vám podaří trávícího zmetka rozseknout rychle, tak dané NPC vypadne z břicha štěstím bez sebe, že ho nikdo nestihl přesunout z žaludku do tlustého střeva :-D
Tohoto se dá velmi jednoduše využít. V pozdější fázi hry, kdy můžete najímat vojáky, si prostě koupíte pár žižků s palcátem, postavíte je hned vedle krávy, a když ji náhodou někdo spapá, tak dostane pěknou dávku palcáto-terapie. Můžete taky taktizovat - obehnat celé město hradbou či vodním příkopem. Ve větší vodní ploše se hordling utopí, hradbu vám bohužel můžou nepřátelé rozbořit, nebo vám ji občas zničí i vesničani, když si tam postaví cestu / domek. (Hajzlíci nevděční 😊)
Přiznávám, že v pozdější fázi hry se už hlavní mechanika hodně omílá, je to pořád to samé. Samozřejmě se zvyšuje obtížnost, kdy se k základním potvorám přidávají nepřátelští kouzelníci či „obři“, které zabijete až na dvacátou ránu. Co v boji se stereotypem pomáhá, jsou různé malé scénky plné humoru, kterými je hra protkaná. Humor připomíná např. Bláznivý Příběh Robina Hooda, Černou Zmiji či samotný svatý grál anglické inteligentní "řachandy" v podobě Monty Python.
Výborné jsou také zbraně a vychytávky, které později dostanete, jako jsou teleportační prsten, plamenomet, obří řemdih, popř. vám pomůže i samotný drak, který spálí úplně vše, bohužel i včetně vašich lidí 😊 Ve hře jsou různé další eventy, jako pád meteoru, který zdevastuje vše v místě, kam dopadne, nebo když zničíte hodně stromů (jsou za ně peníze), tak přivoláte hněv dryád / lesa, a pak se vám zle povede.

Když jsou krávy blízko u sebe, tak zem udupou na skálu.. je lepší je dávat dál, aby se vám nestalo tohle.. :-)
Za mě je The Horde super zábava a vzpomenu si na ni i po mnoha letech. Popř. ji pustím jen tak na jeden / dva nájezdy, abych zase cvičně rozseknul pár červených potvor.
Skoro bych si na tohle nevzpomněl, žádná úžasnost to nebyla, ale hrával jsem to. Úplně se mi vybavilo jak se mu vždycky zamotala hlava když kolem sebe moc máchal mečem.
Díky za vzpomínku :)
Jo jo je to vcelku fajn gameska :-)
Točení hlavy je úplně běžné, když člověk máchá zběsile :-D