Stalo se to zas! Bez aktivního přičinění mi na stole přistál HP Compaq nx7300 v základní konfiguraci. Celeron M440, GMA950 a 2GB RAM je kombinace, o které byste ani v onom roce 2007, kdy se notebook objevil na trhu, nesepisovaly oslavné ódy. Možná tak teskné žalmy. Z dnešního pohledu je to počítač dobrý leda tak jako těžká vrhací zbraň.
Noťas se ke mně dostal s požadavkem na přehrávání YouTube videí, tzn. měl fungovat jako večerníčkovač pro děti. Chtít ale v roce 2022 po 15 let starém lowend notebooku plynulé přehrávání YouTube videí je holý nesmysl. To si s tím ty děti užijí podstatně více zábavy při oblíbené hře "hádej, čím jsem tě praštil", popř. "hádej, do čeho jsem vrhnul limču".
Takže co s tím? Spustíme obligátní herní testy a posoudíme, jestli je ten šrot schopný aspoň nějakého toho retro hraní.
HP Compaq nx7300: Intel Celeron M440 1.86GHz, GMA 950 | |
3DMark 2003 | 987 |
3DMark 2001SE | 4222 |
3DMark 2000 | 9083 |
Quake 3 demo 1 | 134,4 FPS |
Velmi překvapivá čísla! Nedávno jsem měl pod rukama HP Pavilion dv6000 s AMD Turion X2 TL-50 a GeForce Go 6150, jehož výsledky byly velmi podobné. Čekal bych, že na tom notebook s grafikou "GeForce" bude o parník lépe, ale nestalo se.
Rozdíl tam samozřejmě je, ale ne úplně zásadní. A stále je to o kus nad mým retroherním W98 švýcarákem s PIII-1GHz a GeForce MX440. Ne o moc, ale je. A ještě jedna W98 herka byla deklasována, viz Celeron 2GHz, z kancelářské herky herním PC. Ani "mocný" Radeon 9200SE nestačil ke zvrácení nepříznivého výsledku. Inu, není Celeron jako Celeron, Yonah a Northwood jsou od sebe daleko.
Windows 98 jsou samozřejmě pro retrohraní vhodnější základ, než Windows XP nainstalované na tomto stroji, ale pořád tu máme z hlediska roku 2000 téměř nekonečně možností. Navíc v kvalitně zpracovaném šasi, platforma nx7300 byla univerzální a hostila i podstatně výkonnější stroje. Displej je i přes nižší jas a vyblitější barvy slušný, a nx7300 na rozdíl od onoho dv6000 tak strašlivě netopí, i přes srovnatelné TDP procesorů.
Takže papírově i by voko všechno dobré, co reálné dojmy z her? Tam by nám mohly podrazit nohy problémy s kompatibilitou, GMA950 neoplývá neposkvrněnou pověstí.
Need For Speed Porsche běží úplně v pohodě v nativním 1280x800, žádné problémy se zobrazením jsem nezaznamenal, přitom tohle je hra, která tu a tam dokáže zazlobit, např. na grafikách od SiS / S3. Diablo II topí pod kotlem na jedničku, v akcelerovaném i v neakcelerovaném módu. Warcraft III prohání pižďuláky bez zakopnutí v 1024x768, vyšší rozlišení bohužel verze 1.0 neumí, ale nemyslím, že by se v 1280x800 cokoli změnilo. OutRun 2006 je bohužel první obětí GMA, Coast 2 Coast si nezasvištíte, hra se nespustí. Situaci naštěstí mírně zachraňuje Need For Speed 6 a.k.a. Hot Pursuit 2, sice nám to drobně škube už v 800x600, ale jen do momentu, než nastavíme 16bit barevnou hloubku, pak hra jako mávnutím čarovného bouracího kladiva najednou šlape i v 1280x800. Co mě opět překvapilo je Mafia, pamatuju na dávné laborování, kdy i na relativně výkonných grafikách hra běžela neuspokojivě, ale řekl bych, že hra je náročná spíše na CPU. V každém případě mafiáni běží plynule, i když jsem si všiml drobného problikávání některých textur. To samé platí i pro Morrowind, i v 1024x768 je až podezřele plynulý, ale dojem kazí problikávající textury. Carmageddon 2 šmelcuje chodce po asfaltu s lehkostí, Re-Volt si v 1280x800 téměř sáhne na 60 fps. Civilization IV je v háji, tahy se táhnou až příliš. Dungeon Keeper II potměšile škodí s radostí, jen se mu nejprve musí vypnout antialiasing, ten ostatně nefunguje v žádné hře. No a když všechno selže, můžete si zarelaxovat v SimCity 3000.
Pocitově mi z toho vychází, že Intel GMA950 je s rychlým CPU za zadkem tu a tam výkonnější než GeForce Go 6150, viz Pavilion dv6000 výše. Morrowind a NFS6 se na tomto Compaqu nx7300 hýbají lépe, Quake III naopak běží o 20 fps plouživěji, podobně je na tom CIV. Rozporuplnost může tkvět v CPU, možná je Celeron M440 v některých úlohách schopnější než Turion X2 TL-50, a záleží, na čem hra visí, jestli GPU nebo CPU. Kdo ví jak to je, dv6000 už jsem vyslal na cesty, srovnání neudělám.
A když jsem u toho - kdyby měl někdo zájem o tenhle kus, dejte vědět, nehodlám si ho nechat.
Závěr? Začínají se mi tyhle hroby docela zamlouvat, k rozumnému využití to moc není, ale jak na tom běží Windows XP, dá se zjevně jako slušný retroherní stroj, který cílí na tituly z přelomu tisíciletí, využít téměř cokoli, dokonce i mrzká GMA950. (Jen nesmí být ve spojení s Atomem, jako v případě netbooků, pak už je to opravdu jen na 2D hry.)
Pokud nejste vyloženě nároční na displej, což je u starých notebooků jedno z vyloženě slabých míst, bez obav po něčem podobném sáhněte. Ideální herní krám na chatu, až vám to někdo otočí, plakat nebudete, ale v pauzách mezi lemtáním piva a sekáním anglického trávníku to poskytne vítané rozptýlení.
Nie je to nahodou nvidia go 6150? 615 nie je. ved to je taktiez integrovana grafika v cipsete a pekne slaba :)
Máš recht, dík, jak jsem viděl „GeForce“, hned jsem si to zařadil jako dedikovanou, a ono je to to samé, co GMA950, dokonce čtu, že šlo o přímou konkurenci. No fuj :)
Co na retrohraní něco jako IBM T40? V Dual boot XP a WME/98?
Je tam diskrétní ATI R7500….
Konfigurace vypadá dobře, ale obávám se, že IBM T40 se mi jen tak náhodou pod ruce nedostane, Thinkpady jsou drahé a ceněné :)
Chceš?
Možná bych něco vyhrabal….musím se podívat,m co jak mám a co mám dvakrát…
Inu, ano i ne ;) Jako sbírkový artefakt a kus na otestování by to bylo fajn, tohle je model, který bych si určitě nechal. Ale zase tak moc, abych za něj utrácel horentní sumy, ho nepotřebuju :)
Ok, podívám se, co a v jakém stavu mám.
Co by som dal za tu klávesnicu v dnešnom notebooku. Pro platil by som aj 500 eur.
Tie dnešné nepodarené kompaktné jednoliate kópie macbooku. Ešte pridať power button do rohu vedľa Del ako obyčajne tlačítko a hotovo. Alebo medzi ostatné klavesy ako niektoré hp
Já jsem si schválně na takové věci nechal HP W8510. NX7300 jsem měl kdysi taky, odmontoval jsem z něj display, do PCMCIA přidal druhou síťovku a používal to jako domácí firewall :)
NVIDIA Quadro? To zní použitelně, pusť na tom 3DMark2001SE prosím :)
Zkusím to dneska zrealizovat jestli dcera dovolí :-D
Tak vysledek je 29805 bodu :)
Uf! :) A podporuje WinXP?
Jasne :) Distribuce byla vychozi s XP a mozny upgrade na Vistu. Nechaval jsem si ho jako prenosny rig na XP hry. Proti velkemu PC s Quadem a GTX275 je to sice porad s vykonem slabsi, ale veskere early XP tituly slapou skvele :) Jeste jsem mel novejsi verzi 8530w s Intel Core2Duo Xtreme 3GHz a novejsi quadro, ale sel do sveta :)
Smekám, parádní kus, co takový Morrowind a Oblivion, jak na tom šlape?
Vlastne nevim :) Zkusim. Ale myslim ze by to nemel byt nejmensi problem
Zastesklo se mi po zminovanem 8530w. Nasel jsem na prodej jeho vetsiho brachu 8730w s T9600 a Quadro FX2700m v paradnim stavu, tak jsem nevahal a uz mi fici na stole :-D na XP jeden z nej notebooku.
Tak na 8510w je Oblivion v pohodě se sníženými detaily. Na plné detaily je sice hratelný, ale místy je to spíš slideshow. U 8730w to jede naprosto s přehledem na plno.
Pěkný stroj, to bych si také nechal líbit. Řadu Compaq a Elitebook/Zbook mám rád. Pár jsem měl jako pracovní stroj 8440w, nyní už skoro 5ti letý Zbook 14u G5. Teď tu mám na stole 15″ Fury G8 ale z něj už jsem trochu rozpačitý i když spíš z důvodu že plán nahradit domácí, kancelářský i terréní strou jednou univerzální mašinou byl až přehnaně ambiciózní.
Nicméně mám tu od kamaráda jeho starý nx8220 který čeká na oživení a doma ještě nějaký Acer s téměř totožným hw (Ano, takový ten stříbrný plasťák kde praskaly nejen panty už při špatném pohledu) , kdyby byl zájem mohl bych je nechat udělat nějaký vánoční duel.
Občas se tyto stroje na bazarech objevují. Také jsem je míval jako pracovní, když byly nové. Ty které stály za to, tak si nyní sháním zpět do sbírky. Třeba 8540w už byla hodně rozpačitá, klávesnice byla proti původním řadám mizerná a odlepující se hliník armrestu na pocitu kvalitního zpracování moc nepřidal. 8570w byla zase dost velká a těžká. Pak jsem už přecházel na Lenovo P50, P52 atd, a Elitebooky pustil k šípku. Hlavně nejčastější problém je vysoké TDP čipů a podprůměrné chlazení, které spoléhá na throtling CPU.