#hvdosdev

Celeron 2GHz, z kancelářské herky herním PC

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 1906 Kč měsíčně

Je to malá dvacka pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Doputovala ke mně sestava, které je do posledního šroubku definicí laciné kancelářské skládačky. Desktop provedení, microATX deska, Celeron, ohavně osekaná grafická karta, málo RAMky, vše beznadějně za zenitem již v době prodeje, určeno k provozování s Windows XP na stole nějakého nebožáka, jehož životním údělem je datlovat nekonečné dokumenty ve Wordu, honit celý den čísla v Excelu, popř. zadávat data do interního systému, který běží jen a pouze v IE verze 6.

Celeron 2GHz, z kancelářské herky herním PC

  • CPU Intel Celeron 2GHz s478 Northwood
  • MB MSI MS-6743 865PEM2 i865PE
  • GPU Radeon 9200SE 128MB
  • RAM 256 MB DDR, HDD 40 GB IDE

Co s tím? Normální člověk by se nerozpakoval tu plečku pohodit u nejbližšího červeného kontejneru, ale já z toho samozřejmě něco vyždímám! A to především díky tomu, že není problém všechny komponenty obsloužit ze strany Windows 98.

Takže jakže uděláme z kancelářské herky výkonné herní PC? Jednoduše zmírníme očekávání a upravíme parametry simulace :) Komponenty necháme tam, kde jsou, zformátujeme disk, nainstalujeme Windows 98 a hle, z kancelářského PC roku 2006 je výkonné herní PC roku 1999! Geniálně prosté a prostě geniální, chválím se. Pojďme na benchmarky :)

Pro představu - velmi podobných čísel dosahuji na sestavě s Pentiem III a GeForce 4 MX440, viz tabulka níže. Z výsledků je patrná jedna věc - ve srovnání s G4MX440 má 9200SE nižší hrubý výkon. V 3DMarku 2001SE nabírá skóre podporou novějších technologií (DirectX 8.1 / Pixel shader 1.4), vyrovnané skóre v 3DMarku 99 přičítám na vrub výkonnějšímu CPU, podobně tomu bude u Quake 3 Arena.


3DM99MAX 3DM2000 3DM2001SE Quake3
demo1
Celeron 2GHZ
Radeon 9200SE
6712 5006 4119 103.6
Pentium III 933MHz
GeForce 4 MX440
6714 6378 3920 110.9

Tenhle Celer má oproti té sestavě s Pentiem 3 jednu zásadní nevýhodu, a to absenci ISA slotu, tzn. sestavu pro DOS z něj neudělám. Ale jako Win9x sestava to myslím obstojí na výbornou :)

Dvojsečnou vlastností je low-profile provedení. Na jednu stranu to znamená méně zabraného místa, na stranu druhou budou potíže se sháněním výkonnější grafické karty. To samé u zvukovky, na běžný SB Live! můžete zapomenout rovnou, i když např. model SB0410 by se vejít měl. No a taky bude třeba poštelovat ventilátory, ty stávající vyběhané nechladí a kvílí jak banshee lapená v mixéru.

Zkusil jsem letmo Quake 3, Diablo 2, Need for Speed Porsche, Warcraft III a Carmageddon II, a samozřejmě vše dokonale plynulé a bez zaškobrtnutí. Zvlášť onen Warcraft III ukazuje, že reálně použitelné to skutečně je, a že s hrami vydanými kolem roku 2000 nebudou trable.

A co že si z té nezajímavé benchmarkovací eskapády vlastně máte odnést? Že i ty líné kancelářské šroty z první dekády 21. století mohou být k něčemu, takže nevyhazovat! ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

  • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Celeron 2GHz, z kancelářské herky herním PC"

  • PClama napsal:

    Mám ještě nějaké zásoby podobných strojů :) nevyhazuju a poctivě syslím. Jen by mi to asi nedalo nenarvat do té desky alespoň P4 2,8, kterých je všude plná pr… :)

    • Sledge (admin) napsal:

      To je dalších 30W, trochu bych se pak bál chlazení, už takhle se to celé relativně hřeje :)

      • PClama napsal:

        30W možná v zátěži, ale 2,8 by se s tím ani nezapotila :)

        • w.x. napsal:

          Pentium 4 pokial viem, nema este switchovanie do low-power a high-power modu. Ale mozno som sa sekol, ale pamatam si, ze to mali az core 2 dua, teda robili cez pohyblivy nasobic (tym padom su smerom dole odomknute). Spolu so znizenim frekvencie vyrazne zhodia vcore, a tym dojde k uspore.
          Cize Pentium 4 2.8 Ghz bude fakt zrat viac, aj ked CPU nebude nic robit.

          Inak ak je problem kvoli zbytocnej rychlosti odber, tak tieto Pentia 4 sa daju pekne podtaktovat a podvoltovat. Teda ked sa pouzivaju len na tie retro hry. Da sa to regulovat aj vo windowse cez utilitku na nastavovanie FSB.
          Podmienka je ale nepouzivat 400mhz FSB CPU , lebo to je minimum, co Pentium 4 platforma dovoluje. Nasobic je totiz zamknuty.
          Pre 533 mhz a 800mhz FSB to uz ale funguje, a da sa to podtaktovat. Intel robil ale svoje procesory s dobrou rezervou, casto idu stabilne na hodne znizenom napati. Ak sa to ale spoji aj s podtaktovanim, tak tam ide zrazit vcore fakt o poriadny kus.
          Jasne, vyzera to cudne, orezavat vykon, ale ak sa pouzije moderna zostava ako retro komp na windows 98, tak je to dobry napad. Vacsina ludi si stava nejake Pentium III ako win98 comp, takze pouzivat Pentium 4 na 3 ghz je podla mna na windows 98 zbytocne. Ked sa teda pouzije lacna office platforma, ktora je rychla na toto pouzitie (predsalen office komp tak ako v tomto pripade, tych 2 Ghz da), rozumne je vyskusat podtaktovanie.
          A co ked clovek potrebuje nachvilu vykon uz po nabootovani, netreba restartovat? Netreba, ako som vravel, ak treba na nieco vykon, da sa urobit ikonka, ktora spusti utilitu co nastavi FSB aj napatie.

      • Falcon napsal:

        Serverový chladič + ventilátor ve formátu 1U by to mohl uchladit + vejít se.

  • Viktor Špička napsal:

    R9100/9200 ti je vlastně starý dobrý Radeon 8500LE se 128 MB VRAM . MX400 co mám doma od Inno3D je strašná karta .Hlavně obrazový výstup je ořezaný neuvěřitelně a bylo to vidět i v dobách CRT, kdy prostě neostrý obraz byl poznávacím znamením všech MX4*** ….to bylo ještě v době kdy se o kvalitě ATI nediskutovalo .
    Koukám ceny 9200 jsou pakatelní a bude to hrát lépe než Voodoo 3.
    9100 mám i v Tekře ,takže „herní“ smysl sušeného notebooku s Pentiem M díky téhle kartě stále zůstává poplatný i u mobilního pradědečka :)

  • Zdenek napsal:

    Pěkné. Nikdy mě nenapadlo udělat si z těchto kancelářských šrotů herní dělo. Zrovna nedávno jsem si složil Pentium III 733mhz, nainstaloval Win 98, vytáhl krabici grafik a začalo mé utrpení. Většina grafik nedokončila 3dmark, po pádu 3dmarku a pokusu o další test mi to psalo, že nemám podporovaný grafický akcelerátor. Po restartu systému se vše zase tvářilo aktivní. O grafických chybách v Colin 2 ani nemluvě. Snad jediné co prošlo testem byl Radeon 7200 Rage6 a jedna Geforce2 MX 400. Až později jsem četl článek, který psal Logout na diit, že měl s Athlonem stejné trápení. Po neúspěšném projítí snad všech grafik, které jsme měl jsem vytáhl Pentium II a stejný problém. Včera večer jsem zkusil nějaké starší ovladače pro nVidii Detonator a zdá se, že to bylo příliš novým ovladačem. 3dmark 99 bez pádu a Colin také vypadá dobře. Takže zlomenou hůl nad Pentiem III ještě možná do žita nehodím. Jediné, co se mi nedaří zobrazit, tak je FPS přes konzoli v Quake 3 aréna.

  • Krtek napsal:

    Asi fajn pokus ale tohe bych nedal. Mám, alergiii na netburst. Radši Tuleně nebo cokoliv jinýho, snad i Core Solo než netburst.

    • w.x. napsal:

      V tom pripade sa z tejto ery da pouzit obdoba od AMD, lacny Duron/ Sempron zostava. Ide tu o usetrene peniaze, kedze tieto zosatvy aj P4, su lacnejsie, nez P3, po ktorych kazdy ide ako po win98/dos retro kompe. O slot1 ani nehovoriac.
      Ide tu skor o to, aby tieto P4, ktore su vela ludom nesympaticke, neboli znicene kvoli tomu, ze nenajdu pouzitie a nikto ich nebude moct predat.
      Jasne je, ze je to menej sympaticke, nez Pentium III, slot1, alebo AMD k6-2/3 buildy, ktore ludi fascinuju, a su viac sympaticke.

  • MilasPce napsal:

    A máš tam jednu RAM nebo dualchanel ?

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle