Odvěký stav věcí na trase "výrobce hardware -> lačný zákazník" je jasný. Tu je cenově diferenciované portoflio a ty, zákazníče, vyber si dle svých chutí a možností. Na jedné straně máš laciný a stěží použitelný low-end, na straně druhé cenově přemrštěný high-end, a někde mezitím zónu rozumného nákupu. Tak to bylo, tak to je, tak se věci mají.
Ovšem při nedávné disputaci na Discordu jsme narazili na několik kousků historického hardware, kterému se postupem času povedlo vymknout se výchozí "jakž-takž" kategorii, a který se jakýmsi historickým paradoxem vyšvihl o kategorii výše do segmentu "rozumného nákupu", nebo možná dokonce i do "ideálního řešení". Pozor, bavíme se o reálné použitelnosti, a ne neuchopitelné historické hodnotě.
Bez vší té omáčky - jde o hardware, o který byste si kdysi ani kolo neopřeli, ale dnes ho do retro PC prostě CHCETE.
PCI grafiky S3 Trio / S3 ViRGE
Zářný příklad hromadně produkovaného entry-level hardware, karty s čipy S3 rozhodně nebyly to, po čem PC hráč toužil. Jako 2D řešení dobré, ale po stránce 3D akcelerace v zásadě nepoužitelné, minimálně od nástupu 3dfx, nepočítám-li hrstku titulů, pro jejichž spočtení by mi stačila levá ruka, a to nejspíš i po nehodě s cirkulárkou. Své místo tak karty Trio / ViRGE v různých obměnách a konfiguracích našly v levných OEM skládačkách a kancelářských PC. Dodnes jde o karty bez vyšší hodnoty, vyráběl je kde kdo a jsou jich mraky. S trochou štěstí najdete kartu s čipem S3 i za padesátikorunu, což je skvělé. Proč?
Protože do DOSově herního PC tyhle karty prostě chcete! Nejen, že ve 2D podávají výkon více než respektuhodný, ale především jsou téměř dokonale kompatibilní. Jasně, jsou tu karty výkonnější, zajímavější, s čipy zvučnějších výrobců, ale co vám je to platné, když vám na nich celá řada notoricky problémových titulů, jako jsou např. Commander Keen 4-5 či Jazz Jackrabbit, poběží mizerně. Na hry pro DOS jsou tyhle karty ideál.
Ale pozor! Protože to skutečně vyráběl kde kdo, je nutné vybrat kartu osazenou slušnými komponentami, jinak se vám z toho obrazu může udělat i mdlo. Některé S3ky, které mi prošly rukama, měly horší obraz, než ty nejhorší ISA Tridentky.
ISA zvukovky ESS 1868 / 1869
Další zástupce laciných řešení, hromady dostupných neznačkových a OEM karet budiž důkazem. V cenících jste zvukovky s čipy ESS nalezli hluboko pod značkovými kousky od Creative. Na typické kartě s ES186x naleznete hlavní čip... a to je vlastně všechno. Ano, jsou tu výrobci, kteří tyto čipy použili pro zvukovky cílící do vyššího segmentu, např. k nim přidali wavetable se vzorky, ale to jsou spíše výjimky.
Tohle byl prostě král low-endu, spolu s čipy firem Crystal, Aztech, Analog Devices atd. (Opět, i ty jste někdy nalezli na vybavenějších zvukovkách. Někdy.) Ale dnes kartu s ESS 1868 do starého kompa na DOSové hry prostě chcete! Nejen, že jsou po stránce digitálního zvuku 99,9% kompatibilní s kartami Sound Blaster, ale jejich implementace OPL zvaná ESFM je výtečná. Nezní sice přesně jako originál, ale zní velmi podobně a někdy dokonce i o fous lépe.
A proč že nepoužít onen Sound Blaster, který má bezmála legendární status? Protože, a to bude pro mnohé skandální, karty Creative Sound Blaster stojí za psí lejno. (Bavíme se o ISA zvukovkách.) Neexistuje model, který by po všech stránkách nabídl stejnou základní kvalitu, jako levný ESS klon. Některé karty trpí na rozličné bugy, jiné na vysoký šum, a finální iterace, SB AWE64, je zase vybavená strašlivou OPL náhradou, nechvalně proslulou CQM. A mizernou náhradou OPL jsou zhusta vybaveny i SB klony jiných výrobců. ESS je prostě sázka na jistotu, máte-li štěstí na kus v dobrém stavu a s dobrými komponentami. Protože stejně jako u grafik s S3 čipy, tohle vyráběl kde kdo.
AGP grafiky GeForce 4 MX 440
Tohle jsou grafiky, které se vyloženě vykoupily. V době uvedení měly mizernou pověst, a to především kvůli snaze nVidie prodat zastaralý hardware jako "GeForce 4". Ve skutečnosti má karta schopnostmi mnohem blíže k GeForce 2, coby herní akcelerátor tak byla pro většinu hráčů ve chvíli, kdy šlo za relativně podobné peníze pořídit GeForce 3, vyloženě pastí. No a pak se do toho ještě opřeli výrobci karet samotných, kteří začali čip věšet na 64bitové sběrnice a párovat s pomalými paměti. Neštěstí bylo dokonáno. Ne, o tohle by si prostě soudný hráč v obchodě neřekl...
...ale dneska, chce-li složit retro PC pro hraní Win9x her? To by naopak měl po GeForce 4 MX440 / MX460 jít jak slepice po flusu! Karta totiž nabídne výkon a kompatibilitu srovnatelnou s nejvýkonnějšími GeForce 2, a to za zlomek ceny. GF2ky jsou totiž sběratelsky ceněné, ale G4MX jsou všude mraky a nestojí skoro nic. Jen se musíte opatrně probrat hnojem a sáhnout po kusu s DDR pamětmi a 128bitovou sběrnicí. Bonus navrch - ticho, protože tyhle čipy uchladíte pasivně.
Víte o nějakém podobném případě, kdy se z beznadějného šuntu stal svého druhu vzor? Dejte vědět v komentářích :)
Dalsia karta je FX 5200 s 128-bitovou zbernicou, ktora mala este horsiu povest nez MX440. MX440 totiz vysla aj vo verzii SE, ktora bola horsia, a este aj MX420, ktora bola skutocne zly buy z geforce 4 serie. MX440 bola nic moc, sklamanie, ale zase aspon co-to utiahla. Ale FX5200 bola hotovou pohromou a ma este horsiu reputaciu. Lenze teraz, je to pomaly idealna grafika na win98 gaming komp, ked chcete co najviac usetrit. Je z poslednej serie , ktora je oficialne podporovana windowsom 98 a dava slusny vykon, navyse na rozdiel od MX440, ma tu vytuzenu podporu DX 8, co mala spominana Geforce 3. navyse, ma este zopar novsich technologii, cize je to proste technologicky najvylepsenejsia seria FX. Len vykonovo je na samom dne. Treba si dat pozor a nezobrat este 64-bit zbernicu, ktora uz beztak nizky vykon este viac okrese.
Vyhoda takisto je, ze mnoho FX5200 uz pouziva solid kondenztori, a nie eletrolyticke. Cena je podobna ako u MX440, hoci vsimol som si, ze vela uzernikov to uz vyuziva, a snazi sa vypytat si 10 eur/250 KC za nu. Za tuto cenu urcite nebrat, treba pockat tak ako mne sa uz 2 podarili, za 5 eur/130 KC. Cize za mna, idealna karticka z tych lacnych, pre windows 98.
Samozrejme, pokial sa podari o nieco vyssia, FX5500 alebo dokonca FX5600, tak super. Pre starsie konfiguracie to uz ale moze byt overkill, a procesor moze byt bottleneck.
Ked teda dam dokopy nizku cenu, lahku dostupnost, najnovsie technologie pre windows 98, podpora DX 8.1, tak je FX5200 celkovo asi najlepsi take pre retro windows98/DOS kompik. Pozor – PCI verzia je predrazena.
Předraženost PCI verze je naprosto logická :) Tenkrát oblíbené montovačky odvál čas, zkoušku časem obstály povětšinou desktopy zavedených výrobců z korporátních kanceláří, a ty nejčastěji tvoří základ retro PC. No a ty jsou nejčastěji bez AGP portu.
U PCI neni moc z čeho vybírat; Geforce 2MX, Geforce 4MX, ten FX-5200, Radeon 9200, to se ještě občas objeví.
Opravdu poslední PCI karty, jako Geforce 8400GS nebo Radeon HD 5450 a jsou ještě mnohem vzácnější (nikdy jsem je v inzerci neviděl).
Problém je ovšem v tom, že novější PCI karty občas ve starší desce (kam se nejvíc kupují) nefungují, takže shánět za každou cenu nejvýkonnější čip se nemusí vyplácet. Mám 2 TNT2 M64 – jedna běží ve všem, druhá nenajede ve 3 deskách se SIS 5513, 5595 a I440BX, v novějších boardech jede.
naprosta pravda. Najnovsie PCI karty mozu ratat s PCI 2.2 a pod. Takisto mozu vyzadovat 3.3V , zatial co stara doska moze mat len 5V PCI slot.
Pikantní na tom je, že ta trucující TNT2 má výřezy v konektoru jak pro 5V, tak pro 3,3V, takže by měla být univerzální. Ale je to OEM Dell, takže není :)
Když jsem ji zkoušel po koupi, myslel jsem, že je vadná – až pak mě napadlo zkusit ji i na novějších boardech.
Zhodou okolnosti mam tiez 2 verzie TNT2 M64, jednu hrubsiu, podla nalepky vzadu z aprila 2000, noname inak, a druhu inno3d Tornado, uplne je malicka, a tenka, oproti tej prvej. A ta je z aprila ale 2002. Ale obidve su AGP, nie PCI. PCI by som veru chcel. Len sranda, ako technologia pokrocila, a ta o 2 roky neskorsia ma ovela mensie PCB. Inak nabehli myslim obidve vo vsetkych doskach.
Obecně karty z 5xxx generace stoupají na hodnotě, přitom před pár lety o ně nikdo nestál. Právě díky Win9x sestavám. A s tou FX5200 je to jak píšeš, kamarád udělal „upgrade“ s GeForce 3 Ti 200 na FX5200. To si opravdu pomohl :) Ale pro mě to bylo dobře, jeho GF3 jsem pak provozoval já :)
Ja na tychto cennych kartach uz neslapem, aby sa nepokazili, cize mat Geforce 3 a FX5200, jednoznacne volim do retro pocitaca FX5200.
GF3 by isla do vystavnej skrine. :) Ale to preto, aby bola pouzitelna na testy. Teda zapojena by bola iba prechodne. Na general gaming, a v retro pocitaci, by som si asi nechal FX5500. Ked mam byt uprimny. FX5500 nieje zas tak draha a cenna, oproti FX5200, vsimol som si, ze obidve predavaju priblizne za rovnaku cenu. A je o nieco rychlejsia aj ide lepsie taktnut. Dlhodobo som isiel na voodoo3, ale uz som ju podtaktoval na minimum, co dava vykon len o trosku lepsi nez voodoo2, aby sa setrila, ale po novom uz rozmyslam, ze ju celkom vyberem. V podstate Glide – only hry prakticky nehravam, a ked sa zobere vykonnejsia Open GL karta od voodoo3, tak dava vykon v Open GL asi taky, ako voodoo3 v Glide. Taka MX440 mi pripada idealne, na retro komp, pokial sa tam nehravaju nejake prilisne novosti. Jej vyhoda je, ze vzdy bude jedna z najlacnejsich retro kariet, takze ked sa opotrebovava, nic sa nedeje. ALe Geforce 3, Geforce 256, alebo akekolvek voodoo, tak toho je skoda, ked to odijde.
Cize z tohto titulu, zacina FX5200 vychadzat coraz lepsie, ako retro karta. Ale ako vravim, FX5500 je len o chlp drahsia, a oplati sa zobrat viac. Kto ma stastie aj na FX5600 alebo FX5700 tak samozrejme nieje o com. :)
Geforce 3 Ti strasne hreje. Na Intel 440BX cipsetu jsem ji nahradil pasivni FX5200 Ultra Gamer a Q3A na starem PIII jede na max detaily, prakticky v jakemkoliv rozliseni. Na te Geforce 3 Ti se to hooodne skubalo na 1024 a high detail. Musel jsem to dat na stredni detaily a i tak to byl kompromis, co se tyce snimku za vterinu.
Btw, ja som tiez jeden z tych nachytanych na Geforce 4 MX440. Tiez som si myslel, aku super kartu si kupujem, ved som upgradoval z voodoo2, tak som myslel, ze geforce 4 to musi byt nieco. Veru bola sklamanim. Netusim vsak ci som nahodou este nezobral k tomu 64-bit… to uz asi nezistim. Ale snad to bola 128-bit. Problem bol, ze ani Morrowind netahala bohvie ako, kupoval som ju hned ako bola nova, v lete 2002. Na Morrowind viacmenej. Ako utiahla to, ale v exterieroch 1024x768x32 bit to uz sekalo. Ked ale dam do uvahy, kolko som sa natrpel na voodoo2, kvoli tomu ze islo iba 16 bit, a iba 800×600, 1024×768 rozlisenie bolo ako taka zakazana komnata, ktoru som ticho zavidel rovesnikom, a kolko som sa natrpel v 2000 a 2001, ze som nemohol poriadne si zahrat Giants Citizen Kabuto, tak som si v 2002 tou Geforce 4 splnil sen, a zahral si par peciek z 2000 a 2001, ktore som musel kvoli voodoo2 uz preskocit (napr spominany Citizen Kabuto, a aj Soldier of Fortune). Ach jaj, konecne hrat 1024×768 x 32 bit… bol to ako sen. Lenze problem bol, ze po Morrowinde, sa mi uz vsetky hry, co som chcel dobehnut z 2000 a 2001 zdali graficky slabe. :)
I tak som mal volit bud Geforce 3, alebo priplatit za Geforce 4 4200 ti. Ktora podla MSRP mala byt len o 33% drahsia (4200 ti stala 200$, a MX440 150$) lenze realita bola ina, u nas sa 4200 ti predavala predrazene.
No nic, i ja som nadaval aky bola MX440 podfuk, najviac ma stvalo, ze to nepodporovalo DX8. S tym som ratal, ze ked to nazvu Geforce 4, bude to len pomalsia verzia tych vyssich kariet. Odvtedy soms i radsej o grafike ktoru idem kupovat viac zistil. Zatracena Nvidia, ze robila taketo podfuky.
Zajímavé téma, jen nevím zda souhlasím s těma S3. Ano jsou to bezva karty, ale už i ve své době se dávali do herních PC právě v kombinaci s Voodoo. Měl jsem více známých, kteří nadšeně koupily nějaký Rush nebo Banshee a rychle měnily za kombinaci s S3. Jak píšeš, skvělé 2D a na některých i akcelerace videa.
Na 2D ty estrojky stačí, pro 3D potřebuješ urychlovač, ale zrovna ta kdysi hojně využívaná komba S3+3DFX už se při dnešních cenách Voodooček nedají označit slovy „cenově výhodné“.
Ale jo, jako 2D zobrazovadlo ano, ale za 3D akcelerátor to nikdo nepovažoval, a to právě od nástupu 3dfx. Platí, že jako hlavní herní (3D) kartu si to prostě nechtěl, a že to bylo zoufale obyčejné a neatraktivní :)
Jasně současná cena je něco jiného. Hlavní 3D karta tehdy bylo to 3dfx a k němu bylo u prvních dvou verzích právě třeba něco na to 2D. Trvalo dlouho než se k Voodoo dávala jako hlavní karta třeba Riva nebo Rage.
Opravdu zajimavy clanek a neco nad cim jsem v poslednich letech premyslel. Proslo mi rukama spousta hardwaru a pri jeho testovani jsem neustale preslapoval v ruznych konfiguracich a hledal neprustrelne reseni se kterym dana deska, Sbernice nebo chipset fungoval nejlepe a nabehlo to vzdycky, tim mi odpadl dalsi trubleshooting kompatibility.
Dle toho jsem se zaridil a zacal kupit trestuhodne krabice vsemi moznymi kartami ktere mi prisly alespon trochu zajimave. Bud plne osazene nebo neorezane verze.
Az bude cas tak se k tomu taky dostanu. Zatim to chleba nezere. Za prosinec kdyz jsem byl doma jsem zacal tridit rady CPU a alespon se mi podarilo jakz takz srovnat ty starsi keramicke verze abych poschanel to co mi chybi. Tam vidim opravdovy problem se shanenim za par let…
Ale to jsem odbocil, takze jeste jednou, Pekny clanek :)
Jo, a jeste jsem si vzpomnel na neco co urcite bude mit za chvili uzitkovou a sberatelskou hodnotu. Mam dve krabice originaly Creative Audigy2 a Audigy 2ZS vcetne veskere dokumentace, CD a hlavne obe 100% funkcni vcetne externich 5,25″ break out boxu v bile i cerne barve, nahradni cdly atd.
Kdyz jsem se dival na Ebay tak uz dneska se kompletni verze s kabelazi, dalkovym ovladanim atd jen tezko shani.
Taky si dovolím trochu přidat do pranice. První grafiku co jsem v životě měl byla S3 Virge DX/GX 4MB (rok 98 první PC). Na ní překvapivě běžel cca 10-15 min. v kuse SW Jedi Knight akcelerovaně (!), což tenkrát kamarádi a známí co kupovali draze S3 Savage 4, 3Dfx Voodoo 1, apod. nesli velmi nelibě, neboť oni museli kupovat drahé karty a přiznejme si zrovna S3 Savage 4 měl velké problémy s hrami kvůli ovladačům. Bohužel ale S3 neumělo ovladače takže SWJKI po té chvíli spadl do Win9x. :)
Také jsem naletěl jako neznalý a bohužel koupil GeForce 2MX (možná 4MX? už nevím) s 64 bit sběrnicí, výkon byl otřesný. Naštěstí jsem ji obratem za téměř nákupní cenu prodal. Od té doby jsem se GeForce vyhýbal jak čert kříži. :)
FX 5200 si kupovali v době kdy AMD mělo na trhu tuším Radeon 9000 Pro (ten mimochodem MX 440 zadupal do země díky HW výbavě) asi jen zoufalci. Jako pravda, mám ve sklepě 2-3 ks FX 5200 s 128 bit sběrnicí které jsem dostal darem z různých PC. Zkoušel jsem na tom díky HW výbavě DX9 TES Oblivion. Radeon 9000 Pro má jen DX 8.1 a na něm bez úpravy shaders nelze TES Oblivion vůbec spustit. Ovšem ono je to stejně jedno i přetaktovaný AMD Athlon 64 3000+ na 2,4 Ghz nestačí v kombinaci s FX 5200 na rozumné FPS v TES Oblivion pod Windows XP SP3. Ta karta má slabý výkon a ve svých retro sestavách ji nahrazuji vždy Radeony 9000, 9200, 8500, případně GF6600/7600, HD 3850, apod.
K té GeForce 4200/Ti. V době kdy frčela jsem byl chudý pracující, takže jsem byl rád že jsem měl vůbec solidní Radeon 9000 Pro. :) Na něm sice Flight Simulator 2004 moc dobře neběžel ale dalo se to přežít.
Geforce2 MX200 (od Inno3D, ironický název „Tornado“) – to byl ten amputovaný kousek s 64bitovou sběrnicí a SDRAM čipy, měl jsem ho taky. Ovšem vzhledem k přechodu z TNT2 M64 16MB PCI to i tak byl znatelný skok kupředu.
MX200 mala vzdy 64-bit zbernicu a SDR pamate, nie? MX a MX400 mali 128-bit, alebo 64-bit ale DDR, cize rovnaka priepustnost.
Já začínal s Duronem 650 a nějakou TNT Vantou… Cíleně jsem ji pak upgradoval na GF2 MX 400. Pak následovala moje nejdražší karta v životě – GF4Tii 4200 tehdá asi za 13 tisíc. Od tý doby mám strop na grafiku (novou) max 3500 a toho se držím. Dneska bych kupovat komponenty na herní PC nechtěl
Ta Geforce 4 Ti 4200 bola taka draha, lebo nas cesko- slovenski obchodnici osklbali. Povodna cena bola bola 200$, kym MX440 stala 150$.
MX440 mala normalnu cenu, okolo 6500 SK (v CZK bola podla mna tesne pod 6000), cize Geforce 4 4200 Ti mala stat okolo 8000-9000 sk. Namiesto toho umelo nadvihli cenu nad 11 tisic. Cize rozdiel bol od MX440 bol skoro dvojnasobny, niekedy aj dvojnasobny.
Cize zbytocne, ze v recenziach dostala ovacie, ze za 200$ najlepsi take, ked MX440 stoji 150$. V skutocnosti stala akoby minimalne 300$ a to sa uz za tu cenu neoplatila.
GF 4 Ti4200 se prakticky vždycky dala nataktovat na úroveň 4400ky když nejvyšší byla 4600. MXka 420, 440 a 460 jakožto podovd (prakticky přznačená G2) bych tenkrát nekupoval. Neumělo to snad ani DX 8, když Tičko jo
Podla mna herna ulava prisla az s prichodom 9600GT v 2008. Odvtedy sa dali za rozumne ceny dostavat uz velmi slusne a vykonne grafiky, za ktore musel clovek predtym platit pomaly dvojnasobok. Potom pomerne rychlo klesla 8800GT na tu rozumnu hranicu, a v 2009 bola nahradena GTS250, co bola asi najvylepsenejsia 8800GTX. A to vsetko sa dalo ziskavat uz v horizonte tak od 130$-160$.
Este ako tak dobry midrange priniesla 6600GT a 7600GT, ale tie grafiky pomerne rychlo zostarli, s prichodom 8800GTX, uz proste boli vykonovo prilis pozadu, a na Crysis nestacili ani nahodou.
Dovtedy sa nedali lacno ziskat nejake prilis dobre mid-range grafiky, este aj na dobry midrange trebalo vzdy stupat nad 6000 sk/czk, a to casto az ku 9000. 9600GT bola prva grafika, co priniesla brutalne dobry vykon za male prachy, odvtedy sa vzdy na tej hranici spodneho mid-rangu dala dostat pomerne vykonna grafika, neskor teda GTS250 a potom GTS450, ktora bola tiez slusna hlavne po pretaktovani. Od Ati potom bola konecne dobra mid range rada HD5750 a HD5770.
Nejlepší GPU za vynikající cenu co měla budoucí manželka v PC byla STB Velocity 100 8MB. S láskou vzpomínám (dodnes mám doma). Need For Speed IV na tom vypadalo fantasticky, a po sofwarovém zapnutí druhé texturovací jednotky na tom jel i Quake 2! Navíc karta zvládla i 1024*768! Nikoliv jen 800×600.
Kde jsou ty časy kdy člověk koupil za 2,5 tis GPU na úrovni Voodoo 3 2000 PCI.
12,7 tis jsem dal před 1,5 rokem za nejdražší GPU co jsem si kdy v životě koupil: Sapphire RX 5700 XT Nitro +. Ovšem ta GPU zvládne v kombinaci s AMD Radeon Image Sharpening i Cyberpunk 2077 v 1440p na max. detailech v průměrných 50 fps. Cyberpunk 77 spolu s MS Flight Simulator 2020 jsou nejlépe vypadající hry roku 2020/21.
BTW za 3,5 tis dnes nic rozumného nekoupíš. I slabá ale stále slušný GTX 1650 4GB nebo RX 5500 XT 4GB pod 4 tis s rozumných chlazením za normálních okolností neseženeš.
TNT Vantu (64 bit) měl známý, to byla hrozná GPU. Slaboučký výkon.
Spíš by se hodilo napsat, dnes už nic nekoupíš. Nejbrutálnější grafická karta současnosti skladem je Geforce GT 730 2GB.
Meh, to je peklo! Vymetené police ve skladech hw shopů jsem si nedokázal představit ani v nejdivočejších snech, spíš jsem se ošklíbal při pohledu na přepísknuté ceny ležákových vykopávek několik generací starých komponent, které třeba Bohemka pořád listovala na webu…
Teď se trochu použitelné bazarovky prodávají za víc, než stály před lety nové, kristepane:/
jj musim prodat svoji RX 470 a 1050Ti dokud jsou drahy :), a nez nabehne vyroba logistika tak to nejak preklepu s 750Ti :D jo a GT1030 za 3599 jsou taky vyzivny :D
Moje řeč, mam v šuplíku GTX650Ti 1GB a považoval jsem jí za nouzovou pojistku kdyby mi odešla aktuální grafika… no v současném zoufalství a při faktu, že je o chlup výkonnější než GT1030, jí snad ještě prodám! :-D
Tak se mi zdá že stará Tecra S1 ještě z domu nepůjde ;D ….Už kvůli tomu jak jsem na ní hrával Morrowind pod XP ;)
https://notebook.cz/clanky/recenze-notebook/2003/toshiba_tecra_s1
@Sledge: Tak koukám, jak haníš mé oblíbené Tridentky :-D
S3 karty mám (měl jsem jich mraky), některé použitelnější, jiné méně. Obvykle šrot za pár kaček z vyřazených kancelářských PC.
Pamatuji si, jak jsem v roce 1998 přesvědčil otce, aby k již osazené S3 Trio přikoupil ještě 3dfx Voodoo, protože jinak si ty nové NFS III. prostě neužijeme! A pak, když jsme obě grafiky propojili přes ten cool externí kabel, jsem jen užasle koukal na tu „fotorealistickou“ grafiku…celá třída chodila ke mě si „zajezdit“ a nadšeně jsme debatovali nad tím, že úroveň grafiky už není pomalu kam posouvat. Jedině co mně naštvalo, že mi zmizely interiéry vozidel. Tuším v roce 2001 pod stůl putovala zcela nová sestava: Celeron 1000 Mhz, 384 MB RAM a především GeForce 2 Ti s 64 MB a to byla pro mne bomba. Jako první jsem si ihned zahrál žhavou novinku – Maxe Payna! Na tu grafiku dodnes nedám dopustit a hrál jsem na ní hry až někdy do roku 2004/2005…a šlo to, i HL2 nebo Underground 2 jsem rozjel celkem obstojně ..to spíš už vadily ty chybějící pokročilé efekty které přinášely DX8 a DX9 karty. No a pak v roce 2005 opět nový komp a v něm Ati Raedon X850 XT s 256 MB, ze které jsem měl spíše smíšené pocity, ale vydržel jsem až do roku 2009 kdy zavítala do naší domácnosti královna – GeForce 9800 GTX+ 512 MB a tuhle grafiku dodnes považuji za vrchol jedné éry – pro mne tehdy představovala maximum grafických požitků…..kde jsou ty časy…
Ahoj kdyby nekdo chtel tak muzu prodat za super ceny par starych grafik do pci i agp slotu..piste na marian.manik@seznam.cz
Ja bych do seznamu pridal jeste PCI sitove karty s cipem RTL8139, protoze maji drivery pro vse mozne vcetne DOSu.