Nestává se to často, ale přece - tu a tam se někdo s ozve s nabídkou, která se neodmítá. Tentokráte šlo o kamaráda Jakuba, který zčistajasna přislíbil dovoz dvou starších PC - jedno 486ka, jedno "nějaký Athlon". Nebudu přehnaně podezíravý a fakt, že se nabídka darů kryla s prosbou jít mu na chalupu míchat beton, budu považovat za veselou náhodu. Věci se holt tak někdy sejdou!
Athlon 750 MHz nechme být, není sice nezajímavý a něco s ním vymyslím, ale 486ka nás samozřejmě zajímá naléhavěji. Zvlášť, když je zakletá v parádně zachovalé a nezažloutlé bedně. Nikde žádná rez, plechy v rámci možností neobouchané, kousky nechybí, výtečně! Mám tu ještě jednu na vlas stejnou kisnu, jíž osud nebyl zdaleka tak milostiv, plechy nesedí a nemá tlačítka. Ale kdyby jí někdo chtěl...
Konektorová výbava dává důvod k mírnému optimismu, přítomnost zvukovky je dobrým znamením. Ovšem přítomnost zvukovky s barevnými konektory je zároveň mnohdy znamením zlým. Inu, uvidíme.
Znatelná vrstva jemného prachu může slečinky odradit, na druhou stranu nikde nejsou žádné bobky, mumifikovaní pavouci či hůř, pavouci živí, takže dobré. A hele, ta zvukovka nevypadá úplně marně...
...no aby ne, Sound Blaster AWE64 Value CT4520. Nic epického či raritního, ale doplněno o další zvukovku s kvalitnější FM syntézou a wavetable headerem to může docela dobře posloužit.
Stejně jako ostatní komponenty, i síťovka zvučného výrobce naznačuje, že na téhle 486ce se nešetřilo. 3Com EtherLink XL PCI.
Sice obyčejná S3 Trio model 64V2/DX (86C775), ale jak už jsme si několikrát řekli, ve 2D jde o mimořádně schopné řešení, pod DOSem obzvláště. Vůbec nic proti, i grafika může v té sestavě nadále zůstat.
A jakápak tajemství před námi schovává motherboard?...
...samozřejmě, do mrtě vymlácený Dallas / Odin! :/ Ale mohlo být hůř, mohla to být Varta rovnoměrně rozlitá po celém boardu ;) Naštěstí náhrady existují, zkusím poprosit některé zdejší mistry pájky, zda by výměnu za úplatu nezařídili. Já bych to podělal, tím si můžete být jisti :)
CD-ROMka. Ale od Creativu! Což je firma, ke které mám od doby, co jsem se ponořil do problematiky ISA zvukových karet, vztah poněkud vlažný. Kdysi jsem měl jejich výrobky za kvalitu, dnes už ne.
Ale zpátky k desce. Co že to tedy je? Dámy a pánové, BioStar MB-8433UUD-A ver 2, takový malý 486kový jackpot! Vyhledávaná a skvěle zdokumentovaná deska, rychlá, spolehlivá, kompatibilní. Jen se tedy musí vyměnit ten ODIN. A také doplnit L2 cache, protože jak si můžete povšimnout, v pravém spodním segmentu je prázdno jak na grilovačce u talíře s lilkem. Ale nevadí, to se pořeší! :)
A co před námi schovává chladič? Políček do tváře Intelu, který 486ky opustil po dosažení mrzkých 100MHz. To v AMD byli jinačí frajeři, ty vás a vaší 486 základnu ve štychu nenechali, a naservírovali vám onačejší frekvence! Ale pokud ten board rozběhám, řekl bych, že Am486DX4-120MHz poputuje do šuplete, a bude se opět experimentovat s přetočením Am5x86 na 166MHz ;)
A chodí to? Chodí to dobře. Ale neseje to. Baterka je mrtvá jak plechovka Bráníku, nemá smysl s tím laborovat dál. Dobře ale, že deska naskočí, potenciál tu je! A těch 32MB RAM ve dvou modulech je taky moc prima :)
Hodnotím na 140/168 neohnutých pinů. Škoda té L2 cache, s tou měl asi někdo jiné plány. Nebo že by výrobce téhle skládačky šetřil a L2 neosadil? Takový zločin! ODIN na kolenou se dal čekat, ale stejně zamrzí. Jo a nebyl tam harddisk! Nemohl jsem si užít své oblíbené kratochvíle, a to šmejdění v cizích datech a lovení kompromitujících materiálů, tzn. domácí erotiky :(
Parada :) to vzdy potesi. Moc hezky kousek. Jejda a pokud poputuje ta 120ka do suplete, ja bych mel o ni velky zajem. Vymena ci odprodej by bylo supeeer :)
Zklamu tě, mám taky takovou minisbírku CPU, a tenhle model ještě nemám :)
Ok chapu ;)
Paráda, ta deska je skutečně malý 486-kový „holy grail“ :) Ta chybějící L2 cache je ale celkem podivuhodná záležitost, kór když jinak je vše včetně RAM netknuto. Je to i jumpery naswitchováno na nula (pokud to teda vůbec jde) ?
Na nulu to ani nejde, jsem si téměř jist, že tu cache z toho někdo vyloupal, minimálně základních 128kB by tam být mělo.
Kolik tak mívaly 486ky L2ku ? Píšeš základních 128, tkže asi i 256 nebo i 512 kB ? Tou dobou jsem PC pohrdal tak dohánim vzdělání až dneska. Jestli dodáš cache, udělaáš nějaký testy bez s s ní ? To mě vždycky bavilo.
Padá výkon 486tek bez cache taky tak brutálně jako třeba u Athlona nebo PIII ?
Obvyklé hodnoty jsou to, cos vyjmenoval, některé desky poberou až 1MB. Rozdíly ve výkonu jsou citelné, byť asi ne úplně brutální. Tady můžeš mrknout jak doplnění L2 cache zacvičilo s DX2/66MHz – https://www.high-voltage.cz/2018/globalyst-510-prvni-kolo-vylepseni/ – v některých syntetických testech nic moc, ale těch 5 fps v Doomovi je dost zásadních :)
Skorsie dosky mali 128kb L2, neskorsie, co maju aj PCI takmer vzdy 256kb. Viac osobne som nevidel, ale viem, ze existovali aj 512kb. To uz asi v tej poslednej ere, ked robili socket 7 dosky, na ktorych sa postupne 512kb tiez stal standard.
Paráda, to odpoledne u míchačky za to stálo! Byť ty barevné jacky vzadu mohly v nejhorším avizovat taky něco s ES137x nebo CT58xx, vyloupl se z toho zlatý střed a CQM se dá přežít.
Odin se vymění, cache doplní (možná bych měl pár kousků na desce, ke které mám COAST) a bude další kousek zachráněnej před recyklákem. Gratuluju!
A co je na těch barevných konektorech tak špatnýho ? Na každý základovce jsem je měl a bylo díky tomu dobře poznat kam strčit repráky nebo mikrofon. Ony se na lepší zvukovky nedávaly či co ?
Barevné konektory značí novější zvukovku, což je v kontextu DOSového PC spíše nevítané.
Barevné konektory jsou hlavně plastové. Kovové jsou kvalitnější, lepší přechod = lepší zvuk.
Já měl na mysli to, že stejnou konfiguraci i barevné rozlišení mělo i tohle: https://wiki.preterhuman.net/Creative_Labs_Sound_Blaster_PCI128_CT4750 a to rozhodně v DOSu nechcete, na rozdíl od výše zmíněné AWE.
Co do té cache patří za pavouky?
Třeba tyhle by tam sedly :)
http://i.imgur.com/8CTyhQv.jpg
Nebo jak píše RetroPhill, něco na tenhle způsob.
Co najdeš, 32K ,64K nebo 128Kx8 SRAM a jako TAG 8K nebo 32Kx8, podle velikosti cache.
Moc pekna 486. Aj Case, priam nadherna. Akurat neviem, ci tie dva cierne obdlzniky su display mhz, alebo nie. 486tka bez displaja mi prijde taka plana, akoby jej nieco chybalo.
Cache moduly tam urcite povodne boli. Ved pozri fotku na vogons, kde si odkazoval. Hned na prvej fotke sa vynimaju cache moduly.
Inak co sa tyka vyhry 120 vs 100 od Intelu, myslim ze CPU galaxy robil porovnania, a Intel DX4 100 mal podobnu rychlost, nez AMD DX120. Takze jedine CPU, ktore sa oplati zobrat oproti Intel DX4 ako vykonovy upgrade, je fakt AMD 5×86 133.
Minimálně v tom levém je viditelný segmentový displej, takže skříňce nic nechybí, krásná typická čtyřstovka.
Mne je ľúto, že som jednu podobnú videl pred mesiacom v zberom dvore kompletnú a lákalo ma to ale mavol som nad tým rukou, že haraburdia mam dosť a nechal zosrotovat :( Mala síce len cirrusogic ISA VGA, ale pci doska, aj ess isa zvukovka.
A to je ti dobře líto, protože nechat sešrotit 486 je děsná hanba! I když nemáš najatej hangár pro skládku elektrošrotu, jsou nebožáci, kteří by jí poskytli rádi domov, potřebnou péči i lásku a ještě by ti za ni zaplatili nějaký peníz!
Styď se a polepši se:)
Seriózne mi je to ľúto. Dnes sa mi o nej aj snívalo :( fakt
Asi mi jedna 486 nestačí. (Am5x86, 150 MHz, 50Mhz PCI, 32MB RAM, ARK2000MT grafika)
No toto. Asi půjdu do sklepení vyhrabat starou 486, zapojim to a když nevybuchne bude k dispozici. Zájemci pište. Někde tam mám i staré dobré atarko 800xe ale ty kazety už asi nebudou top.
A pokud si dobře pamatuju, v útrobách CD mechaniky je mumifikováno orig. CD stonekeep :)