Za posledních pár let se sběratelství krabicovek rozrostlo takovým tempem, že se člověk až podivuje, jak že se to jen stalo. Inu příčina je jasná, nostalgie a vzpomínky na naše první setkání se hrou, která nám přirostla k srdci, a touha vlastnit nějaké fyzické pouto z té doby. Já osobně se nepovažuji za sběratele krabicovek, nýbrž sběratele určitých, mně blízkých titulů. Nemám potřebu vlastnit raritní kousky, které jsem třeba nikdy nehrál nebo mě prostě neoslovily. Už takhle to zabírá až moc místa.
Ti, kdo už mě chvíli znají, vědí, že já se specializuji na určitou grupu her, a to povětšinou hry z pradávna, jež mají deathmatch nebo coop po síti. A právě ta sociální interakce naproti sobě sedících hráčů mě na tom hrozně baví a dává mému hernímu universu smysl.
Neodmyslitelným katalystem tohoto žánru je samozřejmě DOOM, a proto i já přicházím se svou troškou do mlýna. Sledgovi jsem slíbil, že nafotím otevírání mého posledního přírůstku, kterým je Sigil Beast Box, jež jsem od Johna Romera obdržel nedávno. Záměrně článek odesílám až po Guldyho soutěži - né, že by mi vadil RTCW Big Box, ale raději ho nechám někomu, koho ta hra bere za srdce víc jak mě. :)
Nejdříve tedy nějaké ty krabice, opřel jsem to o dveře a fotil mobilem, tak buďte ke kvalitě snímků shovívaví. Jsou tam různé verze CD, 3,5” PC/MAC atd. Doom 3 a výše jsem tam ani nedával. Není třeba myslím.
Za sběratele jsem se začal považovat až po honbě na jednorožce v podobě originální krabice DOOM Mail Order, ovšem v dobré kondici. Najít dnes nepomačkanou verzi tohoto kousku je opravdu těžké, nehledě na to, že ti, co je mají a prodávají, za ně chtějí kromě hromady peněz ještě nejméně jednu ruku a nohu.
Všechny moje tituly k sobě mají i související literaturu, návody, tématickou četbu, source kódy, zajímavé články či recenze atd. I to si myslím má ve sbírce místo. Hlavně ty české návody a recenze jsou občas hodně humorné. Ale tenkrát to prostě tak bylo no.
Jednou z věcí, kterou jsem od Johna koupi,l byla limitovaná kopie jeho skicu pro Quake level E2M3 na krásném těžkém papíře. Samozřejmě s průvodním certifikátem, ručně číslovaným a Johnem podepsaným. K tomuhle se vztahuje humorná historka, jelikož mi přišel certifikát, který byl uložen v krabici se Sigil Beast Boxem, a print poslaný samostatně kvůli rozměru Česká pošta někde zašantročila. Po několika týdnech sám John Romero trval na tom, že mi pošle nový. Jak řekl, tak udělal. Samozřejmě po měsíci, co jsem obdržel náhradu, mi přišel ten originální. Sice lehce zohýbaný, ale dorazil. Teď je vtipné, že vlastním 2 pravé printy se stejným číslem, všechny tyto tisky jsou limitovány na 666 kusů. S Johnem teď řešíme co s tím, jestli to mám rituálně spálit na oltáři s pentagramem či co. Uvidíme, kdyžtak něco nafotím :)
S těmito věcmi přišla spousta pěkných dárečků, kvalitní samolepy, DOOM logo, Cyberdemon, Romero Games a parádní přívěsek od klíčů k Romero Motel - Room 666.
Jednu věc, kterou opravdu oceňuji, je s jakou vytrvalostí John Romero stále slouží herní komunitě a fanouškům těchto nesmrtelných žánrů. Jen pohleďte na to, kolik vlastnoručních podpisů a kolik času věnuje tomu, aby každému fanouškovi zajistil spokojenost a prvotřídní servis. A to jsem tam zapomněl dát zadní stranu toho Sigil Beast Boxu, která je taky podepsaná a ručně očíslovaná, jako limitovaná edice.
No a nyní se dostáváme k jádru dnešního článku a to Unboxing – Sigil Beast Box.
Krabice je to bytelná, těžká a ručně vzadu Romerem očíslovaná a podepsaná před zapečetěním.
Hned po otevření výhled do krabice zakrývá kvalitní triko se Sigilovským bafometem velikosti XL. Tu si nepamatuji, že bych někde volil, tak tuším, že je to tedy standardní nerdovksá velikost. Což mně sedí jako pro mě ušité. Hned pod trikem najdeme pěkný print na kvalitním foto papíře hodící se k zarámování do kanclu, nebo někomu třeba připínáčkem na záchodové dveře. Pod ním se schovává samolepka se stejným Sigil motivem, samolepka Romero Games a promo leták na výstavu Christophera Lovella, který je grafickým autorem Sigil artu. I jeho výstava vypadá vcelku zajímavě, protože je plná spousty detailních bubáků a fantasy námětů.
Dále jsou pak ve vyřezaných prohlubních uloženy tyto artefakty:
- Sigil oboustranná mince, pěkná těžká v provedení chromování barvy gun metal.
- Romerova busta nabodnuté hlavy z poza tapestrie, legendární Icon of Sin.
- Zapečetěná kniha s logem Sigil a flash disk v podobě 3,5” diskety.
Detail Romerovy busty, která je opravdu těžká, dobrým hodem s tim zabiju chlapa…
Otevřená flash 3,5” disketa, což je disk s kapacitou 16GB obsahující toliko 3 soubory:
- Behing the WAD – Sigil video s komentářem od Johna Romera.
- WAD soubor obsahující kompletní Sigil projekt.
- Soundtrack soubor obsahuje všechny tracky nahrané legendárním Bucketheadem.
Kdysi jsem měl to štěstí vidět Buckethead hrát na koncertě v Atlantě a tenkrát jsem nedokázal pochopit, jak můžou známé kapely dělat předskokany jednomu týpkovi s kytarou, kterého nota bene nikdo nezná, a který na hlavě má KFC kyblík. No, vše jsem pochopil, když začal hrát, se spadlou čelistí jsem ho sledoval až do konce vystoupení a úplně mi předefinoval slovo hudební talent. Jakožto muzikant jsem nikdy neslyšel nikoho hrát s takovou přesností hodinu a půl bez chyby. Určitě podepsal pakt s ďáblem, to je jasný.
Opět krásný art na knize samotné. Formát mi hrozně připomíná the Book of ID a má i podobný “feel” na omak. Vsadil bych se že to dělala stejná firma.
V knize najdeme nejen zajímavé komentáře od Johna Romera, ale i kapitoly o Christopherovi Lovellovi a Buckethead.
No a na konec DVD a CD formáty Sigil a Soundtracku.
Více jsem ještě DVD neprozkoumal jelikož můj pracovní laptop ani desktop nemá optickou mechaniku. Kdybych tam objevil něco světoborného, přidám to později. Závěrem tedy musím dodat, že mě určitě Sigil Beast Box nezklamal obsahem, kvalita zpracování a detailů je velmi dobrá. Tento kousek určitě právem našel místo na polici mé DOOM sbírky.
Jop, nádhera – dík za článek i fotky.
Supr, chvalim. Prvni fotka je skoro az vzrusujici.
Planujes dal rozsirovat? Nedavno jsem videl inzerat k id anthology za 17k. Pred 4 dny to bumpoval, takze to jeste nebylo prodany.
sry, odpoved se mi zamotala semka jako reakce :/
Parádní unboxing. Co znamená Sigil, jaký je kontext k Doomovi či Romerovi?
SIGIL je megawad s 9 novými singleplayer a 9 Deathmatch mapami vytvořenými samotným Johnem Romerem k 25, výročí DOOMa.
Sigil je zdarma ke stažení: https://romero.com/
Pokud chceš i soundtrack od Buckethead dá se koupit tamtéž.
– https://www.high-voltage.cz/sortky/sigil-romerova-pata-epizoda-pro-puvodni-doom-je-venku/
– https://www.high-voltage.cz/2021/sigil-pohled-na-novy-doom-datadisk-s-odstupem/
Nádherná sbírka, smekám. Jsem neměl ani tušení, že je tolik krabicových verzí, tak je vidí aspoň na obrázcích.
Ve skutecnosti toho je jeste mnohem, mnohem vic :)
I když je toho víc, i tak je Tvoje sbírka parádní a určitě ještě něco do sbírky doplníš.
Na sbirce porad clovek passivne pracuje, kdyz se neco nekde rozumne objevi tak po tom sahnu. Je to jednodussi kdyz sbiram kolem 30ti titulu nez tisice jako nekteri. Jde mi o atmosferu radeji nez do toho ukladat penize, i tak uz to nejakou hodnotu ma. Stejne tak to mam s Hardwarem z te doby. Uz se to hromadi a je treba byt vybiravy, jenze kdo ma to srdce to vyhodit no…