Jako sběratel se běžně setkávám s aukcemi, které jsou něčím zvláštní nebo nabízí šíleně předražené kousky. Objevují se tam prodejci, kteří chtějí prodat jednu hru už roky, mají ji nesmyslně naceněnou a odmítají to změnit. Když jsem takového člověka kontaktoval s radou, dostal jsem odpověď, ať si hledím svého. Takže jakmile teď narazím na nějakou úsměvnou cenu, jen si to vyfotím jako vtipnou kuriozitu.
V této kompilaci bych se s Vámi o některé z nich rád podělil. Jsou to reálné screeny, spoustu z nich je dohledatelných i v tento moment.
Tyto případy nebudou přehlídkou toho nejdražšího zboží, které se kdy v aukcích objevilo, ale ukázka toho, na co jsem osobně čas od času narazil.
Než na začátku roku 2019 vyšlo Metro: Exodus, spustili autoři soutěž o speciální edici, kterých bylo vyrobeno pouhých 10 kusů. Uvnitř bylo spoustu cool předmětů, jako například hodinky, maska nebo zapalovač. Z těchto deseti kusů si autoři nechali jednu a nějaké další rozdělili mezi influencery. Další edici mohli vyhrát pouze ti, kteří si koupili hru v konkrétním regionu a o zbytek mohli soutěžit běžní lidé tím, že se jen přihlásili. Poměrně intenzivně jsem se snažil tuto edici získat, ale výběr výherců a průběh celé souteže byl velmi neprůhledný. Hned jak tuto edici dostali první lidé, objevil se kus na aukčním portálu. Cena by určitě vzhledem k omezenému počtu měla být vysoká, ale milión a čtvrt je opravdu přehnané.
U takovéto aukce si dovedu představit, že se bude pohybovat ve stovkách tisíc. Pokud jsou to originálně zabalené hry, v perfektním stavu, které se vyskytují v omezeném počtu, pak lze s dávkou osobní vazby vůči těmto titulům takovou cenu pochopit. Nicméně souběh všech zmíněných podmínek je poměrně nepravděpodobný.
Upřímně nádherná trapezoid krabice k prvnímu princovi. Byl by to nádherný doplňek ke klasickému big boxu. Cena tohoto kousku je však reálně tak desetinásobně nižší.
200 tisíc za podepsaný Unreal? To je unreal. Oranžová nálepka na kraji boxu láká na soutěž s cenami v hodnotě 150 tisíc. Možná si prodávající spletl to číslo s hodnotou hry. Poté, co si této aukce všimli lidé na sociálních sítích, byla cena snížena o polovinu. Pravda ale je, že tyto podpisy je velmi složité a možná i nemožné získat. Bohužel jde stále o příliš vysokou cenu. Tak ještě pár škrtů a třeba to někdo koupí.
Tento Unreal v big boxu jsem sehnal za 720 korun. Myslíte, že krabice ve fólii má deseti násobnou hodnotu? Padělat fólii je navíc dnes poměrně snadné.
K Prehistorikovi je těžké se dostat. Ať se jedná o první nebo druhý díl. Funkci „sledovat“ má na této aukci dost lidí, což dost vypovídá. Prodejní cena je ale zhruba sedminásobně nižší.
Street-Rod 2 s druhou verzí coveru. Moc často na něj nenarazíte. Tento je však bohužel na Amigu za nereálnou cenu. Tento kus se prodejce snaží prodat už roky. A nějak to nejde...
...naštěstí k tomuto neprodejnému kusu existuje alternativa. A to „jen“ za 11/12 tisíc.
Street Rod z Číny v krabičce od video kazety. Přemýšlím, za kolik stovek bych to byl ochoten koupit jako kuriozitu...
Přecházíme do továrny falzifikovaných big boxů. Sběratelka Red Alertu za lidových 18 tisíc. Každý musí nějak podnikat. Importování her z Číny a snaha prodávat je po světě musí přece něco vynášet.
Za poslední roky jsem na aukci s první Mafií - tím myslím big box podle svých představ, anglický jazyk, žádný small box nebo dvd case apod. - nenarazil. Každopádně za pirátský nebo fake big box bych 12 tisíc asi nedával (kdybyste to koupili za těch 11,373, tak ve skutečnosti zaplatíte víc, protože aukční prepočty neuvádějí stejný kurz, který započítá banka při transakci).
Mafia je kus, který si každý střeží. Proto není vidět na aukcích nebo mizí okamžitě. Proč by ale někdo chtěl krabici s polským textem za 13 tisíc korun?
První Doom se skutečně často pohybuje okolo 10 tisíc. Je to takový grál, který chce každý mít. Pokud by tento kus byl v top stavu, dokázal bych pochopit, proč to dotyčný chce prodat za 13 tisíc.
Druhý Doom. Ten svůj jsem pořídil za pár tisíc. Tento kousek je navíc s rozdrceným spodkem. Tím padá atraktivita shrink wrapu, tím padá cena, která by s nepoškozeným spodkem byla minimálně poloviční.
Na PC i Atari se dá pořídit za pár tisíc. Není důvod, proč by verze na C64 měla stát x-násobně víc.
Existují aukce s pětinásobně nižší cenou. Samozřejmě v podobné kvalitě i z hlediska obsahu.
Tento kousek mi minulý rok, jako jeden z mála, unikl a vydražil se asi za dva a půl tisíce. Tato aukce existovala i před tím, existuje dnes a bude existovat asi navždy.
Omezený počet kusů, nedostupné zboží. Vysoká cena se dá pochopit, jenže této ceny prostě nedosahuje a zůstane neprodejná. Kdyby stála desetinu, asi to nějaký spekulant koupí a hned vysadí za dvojnásobek. I takhle se šponují ceny, skrze nesmyslně investované peníze. Jenže tohle je pouhá bláhovost.
Tento kousek by se mohl pohybovat nad hranicí deseti tisíc. Vysoké ceny se drží i Witcher 3, kde je velká a hezká soška.
Ale to si určitě nemyslí autor této nabídky. Za francouzskou krabici 125 tisíc...
Sběratelka základní hry WoW s nepoužitými kódy byla vždy velmi drahá. A za poslední roky se vždy pohybovala okolo 80-100 tisíc. To samo o sobě je strašně moc, ale už jsem to dostal pod kůži. Ale 140 tisíc je prostě nesmysl.
No a za stejnou cenu byste si mohli pořídit sbírku použitých krabic bez licencí. Buď první sběratelku, kterou aktivujete a spárujete se svým účtem, nebo na poličku vystavit všechny krabice.
Po dohrání RE2, který vyšel v roce 2019, jsem začal hledat Residenty. Narážel jsem na vysoké ceny, ale pořád se dá pořídit minimálně za půlku.
Částka, kterou nezaplatí nikdo ani u takto legendárního titulu. Ale tu fólii si pán z Norska vyrobil hezky.
První i druhý díl Falloutu se nikdy neprodává levně. Jenže tato verze je v Německém jazyce, což sráží sběratelskou atraktivitu. Tím pádem je cena nesmysl.
Alternativní cover k druhému dílu NFS. To sice důvod pro zvýšení ceny je, ale ne až do této výše.
Blood s coverem krvavé ruky se prodával za o pár tisíců menší částku. Proč by měl mít tento kus v německé krabici vyšší cenu?
Tyto hodinky k Diablu 2 se prodávaly dohromady s big boxem hry. Celý kus se dá sehnat za mnohem nižší částku. Kdybych byl spekulant, tak by mi to možná začalo dávat smysl.
Diablo ve verzi shareware. Jedná se o o big box, který obsahuje pouze první dva levely a slouží jako marketingové demo ve snaze získat zákazníky pro plnou verzi. Reálná cena tak šestinásobně nižší.
I malé figurky se pohybují v tomto rozpětí cen. Toto je už zlevněná verze, kterou „kolegové“ z Polska stejně neprodají, přestože se skutečně jedná o poměrně vzácný model.
Thief 2 se dá sehnat za tisícovku. Toto je jiný tvar big boxu, kterému se říká trapezoid. Myslíte, že by měl zvýšit cenu o 800%?
Blizzardí pokus o Another World, podobné a inspirované také hrami jako Flashback a Prince. Prodejní cena se pohybuje okolo 2-3 tisíc.
Plošinovka z roku 1987, která neexistuje v PC verzi. Pro mě tedy nezajímavé, až na tu cenu.
Kus papíru za 50 tisíc. K něčemu takovému bych potřeboval certifikát nebo dobrý důkaz o tom, že je to autentická věc z oficiální výrobny.
Dodatek Sledge: Předražené až běda, ale pořád jsou to aspoň big boxy a další zajímavé věci. Co teprve různá cover CD, která se rozliční prodejci prostřednictvím kreativního nafocení snaží neznalým prodat coby "pravé" originálky. Svého času toho bylo plné Aukro. O zmuchlaných krabicích s hrami v divokých jazykových mutacích nemluvě. Někteří prodejci jsou jednoduše nesoudní.
Dle meho soudu nikam nespechaji a cekaji az se najde nekdo dostatecne sileny/solventni.
V tomto smeru sleduji hardware, ktery se vydrazi za jednou tolik nez na jake castce kdysi zacinaly „nesmyslne“ nabidky.
Je treba dodat, ze at si myslime o takovych vecech co chceme, nikdo nemuze byt zadny kurator a diktovat, za kolik se ma co nabizet.
Regulace nastava tim, ze si vec proste nikdo nekoupi.
Zaroven vsak ziram, na jake castky se vysplha nektery hardware v drazbe, zajimalo by mne zda je pak predment skutecne za takovou castku prodan.
Spíš jde o marketing – když nechám nějakou věc viset dost dlouho za neskutečnou cenu, a pak podobnou nebo stejnou nabídnu za půlku neskutečné ceny (stále ještě neskutečnou), můžu zlomit určité váhavce, kteří vidí, že se to prodává i mnohem dráž a že by toto pořád ještě mohl být dobrý kup (uvěřit tomu, že „levněji už neseženeš“).
Vida, to mne nenapadlo.
Koukám, že sběratelství her začíná být docela hodně drahý koníček :) :)
Je to drahy konicek. Ty nejvetsi ryby (co se tyce prestize a rozsahlosti sbirky – nemluvime o sbirce, ktera ma 10 sberatelek a kazda po 100k), tak v tom jsou minimalne za nizky sta tisice. Treba za kazdej rok 100k. Ale i vic. Vedu si excel a vim kolik do ceho hupslo. Tohle si nemuze dovolit clovek s prumernym platem a zivobytim (Praha). Ne na takovehle urovni. Za ty penize by mohl byt procestovany svet, koupeny novy slusny auto atd.
Jinak matne vzpominam na nejakyho Nenyho (mozna ten nick znel trosku jinak), kteryho jsem vidal ve vanilla wowku na serveru Kul Tiras. Hral priesta. Nejsi to ty? :D
Dobrá věc jsou taky u aukčního zboží naopak směšně nízké ceny za zboží, co nikdo nechce. Běžně položky za pár jednotek Kč. Samozřejmě každý doufá, že cena stoupne, ale fakt nechápu někoho, kdo prodává třeba starou nanicovatou optickou mechaniku za 5 Kč. Když si představíš, žes to fakt takhle střelil, tak musíš na poštu, všechno vyřizovat, přirazit cenu za dopravu atd., a to všechno, abys „vydělal“ 5 Kč :D:D
Teda akorát jedna věc, že to přece jenom je něco trochu zajímavého a ty nechceš, aby to šlo zbytečně do šrotu, ale to nejsou ty případy.
Já tohle dělám taky, často vystavím něco, o čem předem vím, že se to prodá za jednotky korun. Ale když mně je to prostě líto vyhazovat, když to funguje :) To si s tím radši tu práci dám a budu doufat, že to kupující třeba ještě nějak využije.
+ si takto prodejce zvyšuje kladné hodnocení za úspěšně dokončené obchody
Jj tohle je dulezity mit :) (mysleno vazne)
Tohle teda fakt… Nikdy by mě ani nenapadlo někoho pochválit (kliknout na zelený paleček) za to, že se laskavě uráčil udělat všechny náležtosti po dohodnutým obchodu bez zbytečnýho odkladu, protože to pokládám za absolutní samozřejmost. Spíš mu napařit záporné hodnocení, když se nestane, ať se ví, co je to zač. Nedej bože, aby chtěl dělat problémy po předem provedený platbě – to bych byl opravdu radikální.
Mě se takhle doma kdysi povalovala pár let IBM AS/400… nebyl čas a znalosti se s tim „pomazlit“ nějak víc. Tak jsem to dal od koruny na Aukro… a za korunu taky prodal. Alespoň že si kupec přijel osobně.
Musím říct, že jediná uznatelná cena je u věcí dražených „od korunky“. Nedávno jsem koupil na burze jednodeskový počítač KIM-1 za $5, na Ebay je k mání v perfektním stavu za skoro $10.000, podobný prodávaný od korunky se prodal za $720.
Otázkou je zda je to prodejce vůbec ochotný za těch 10000 prodat a nebo to vystavuje jenom aby se chlubil.
Obcas se stane, ze nekdo vystavi pro znamyho (z komunity, netu) aukci s silenou cenou, aby to nemohl nikdo jinej koupit. Z ukazek tohle ale nejsou ty pripady.
O biddingu a buyoutovani jsem psal clanek na databazi her. Da se diky tomu (a trpelivosti, nez se to objevi) sehnat zbozi levne, ale ma to zase svy nevyhody a rizika (i nejaky triky pro obe strany).