Každým rokem pozoruji, jak sběratelství her nabírá na popularitě nejen ve světě, ale i u nás. Všímám si čím dál většího počtu lidí, kteří ukazují své sbírky a úlovky nebo sbírat začínají. Rostou komunity, na sociálních stránkách přibývají profily se sbírkami, dostávají se na povrch historky, zážitky, zajímavosti, ale i žádosti o rady či prodej. A tento zájem také neodmyslitelně souvisí s rostoucími cenami a zájmem o sběratelství.
V mém předchozím článku jsem prezentoval přemrštěné ceny na aukcích. Tentokrát to nebude o cenách a aukcích, ale o sbírkách samotných. Sběratelství je nejen o pocitu, že něco vlastníte nebo potřebujete, ale také o organizaci, vystavení, péči a přístupu. Svou sbírku chci mít pěkně zorganizovanou třeba podle žánrů, aby měla řád a logiku. Chci ji mít vyrovnanou a srovnanou v tom co nejlepším místě - v krásné knihovně, bez slunečního svitu a se správnou vlhkostí.
Sběratelů je mnoho. Jak to mají oni? Každý má jinou sbírku, jiné prostory, možnosti, přístup a zaměření. Z jedné komunity jsem dal dohromady několik fotek, na kterých různí sběratelé ukazují své sbírky a připravil si k nim komentář.
Pojďme na to.
Začneme od počátečních a jednoduchých koncepcí. Polička nad počítačem. Kdo z nás takové poličky ve vlastním pokoji nebo pracovničce neměl? Sbírka sice není početná, ale obsahuje něco, co bych nazval základem z fps žánru. Je vidět, že majitel má k tomuto žánru vztah. Chybí mu několik titulů (např. Wolf, NOLF..), ale nikdo nemá úplně vše. Jeho nejcennějším kouskem je pochopitelně první Doom, který je pro mnohé zlatým grálem.
Když už dojde místo na poličce, přichází budování knihovničky. Tato malá knihovna se dá pořídit snadno a levně. Hodí se, když začínáte a nemátě ještě mnoho big boxů. V této pěkné knihovně si můžete dovolit vystavovat hry coverem dopředu, ale pouze do té chvíle, než po výplatě navštívíte aukci.
Tzv. front facing je dobré dělat, když máte malý počet big boxů a víte, že právě tyto hry jsou pro vás výjimečné. Nebo se soustředíte pouze na jeden žánr, značku, vydavatele, vývojaře. Když neplánujete budovat rozsáhlou sbírku, ale stačí vám konkrétní díla. Pokud předem víte, že vaše sbírka bude ve velmi omezeném počtu, jsou tyto vitríny fajn řešením. Hezky se na ně kouká a hry jsou zároveň chráněny.
Tento sběratel má část své sbírky v práci v regálech. A jedná se o mix různých věcí. Vypadá to trochu jako ve skladišti. Mně se to moc nelíbí.
Na organizaci této sbírky by mi nevyhovovalo to, že je v ní mix různých platforem. Navíc kvůli nedostatku místa musí jejich majitel hry stackovat na sebe a do popředí dávat boxy coverem dopředu. Tím zakrývá všechen obsah knihovny. Naopak dokážu ocenit několik zajímavých kousků, které tam má.
Knihovna s menší kapacitou, i když je vidět, že je organizovaná a majitel sbírce věnoval určitou péči. Nicméně pokud bych chtěl některou z her uprostřed vytáhnout, musel bych vyndávat všechny věci před ní. Malý palec dolů za špatnou přístupnost.
Pro mě nedostatečně uspořádaná sbírka. Protože je mezi poličkami místo akorát tak na big boxy, tak se musí špatně vyndávat. To vede ke zbytečným úchopům, síle, šoupání a poškozením. Nejsou ani vyrovnané, protože jsou všechny zastrčeny tak, aby se dotýkaly zdi. Za nepořádek považuji vrstvení časopisů, knih a her na knihovně.
Nyní přejdeme k zajímavějším sbírkám. Takto by totiž mohla vypadat hezká knihovna. Zorganizovaná a dedikovaná pouze hrám. Hezky vyrovnané, žádný stacking na sebe a ani front facing - až na hořejšek knihovny, kde to je v pořádku.
Tato knihovna nevypadá úplně špatně. Jako mínus bych uvedl mix s knihami, což z dálky snadno způsobí zaměnitelnost a nezřetelnost rozřazení a sekcí. Jediný a omluvitelný důvod beru prostorové možnosti. Furt lepší, než aby to bylo na zemi nebo na půdě.
O této sbírce vím, že je umístěna v blízkosti hlavních dveří do domu a do místnosti mají přístup i domácí mazlíčci. I proto majitel pravděpodobně zvolil uzavíratelnou knihovnu. Prezentace her i jejich rozmístění mi nevyhovuje. Z předchozích odstavců už možná poznáte, co je špatně. Ale že si před kočkami dokáže uhlídat ty masky nahoře, tak za to palec nahoru...
Tato sbírka se mi líbí z toho důvodu, že je zaměřena na jeden žánr (když pomineme věci jako operační systémy, které tam vidím). To svědčí o vášni sběratele a je to z fotky cítit. Bohužel není ideálně dostupná. Když si před knihovnu stoupnu a chci vybírat tituly, nad kterými budeme debatovat, tak k tomu není moc dobrý prostor.
Sbírka, která má vynikající potenciál. Je v otevřeném prostoru a dá se k ní relativně dobře dostat - pokud by nepřekáželo to křeslo a spodní skřínky nesloužily jako stoupací místo. Sbírka a knihovna se mi líbí. Vytknul bych jen jednu chybu - je to v místnosti s denním světlem. Svou sbírku, obzvlášť těchto rozměrů, nechcete vystavovat slunečnímu svitu.
Zde to vypadá jako v podzemí. Kdybych seděl u toho počítače, tak bych se trošku bál, že mi nějaký ten plech z poličky spadne na hlavu. A ono by ani nešlo tolik o mojí hlavu jako o ten exponát. Takové risky nechcete.
Toto je pouze kousek sbírky, které je věnována samostatná místnost/patro. Tento sběratel je jeden z nejlepších, o kterých vím. Spoustu sbírek, včetně této, se nachází v Německu. V Evropě jsme silní v hraní počítačových her, ale i sběratelství. Pokochejte se kousky, které lze na fotce vidět.
Hezký koutek. Sbírka vypadá pěkně a přístupně. Problém s denním světlem bude nejspíše eliminován. Tuhle fotku bych se nebál otisknout do časopisu, protože ten dobový stroj tomu skutečně dodává správnou šťávu.
Tady ta šťáva ale trochu zvětrala. Kam bych si zasunul židli a nohy? Počítač není moc vyladěn. Knihovna je v pořádku.
Je to malá knihovna, kde nevidím žádné extra chyby, ale ani ambice. Pokojíček bez světla, takže za mě ok.
Sběratel, který má uprostřed zarámovanou listinu k Akalabethu. Akalabeth je pro fanoušky Ultimy a oldschool rpgček zlatý grál. Určitě je to větší trofej, než první Doom. Kdybych si toho nevšiml, tak bych považoval ten rámeček za nevkus. Za rušivý element považuji ty hrnky okolo a pak knihy a brožury ve spodní řade. Za sbírku Ultimy palec nahoru.
A když už je řeč o Akalabethu, zde je ojedinělá sbírka jednoho italského sběratele. Jedná se o velmi hodnotnou a raritní sbírku. Na toto vám nebude stačit být skutečně movití, budete potřebovat i pár desítek let, abyste stihli získat správné kontakty a příležitosti. Ten kus Akalabethu, kde je oranžový hrad, stál tohoto sběratele 5300 babek. A to v roce 2006!
A takhle si náš prominentní sběratel Akalabethu připravil pohoštění pro Johna a Brendu Romero. Ti ho skutečně navštívili a čekala na ně tato scénka. Jak vidíte, jako předkrm byly střílečky od ID a opodál ve výhledu čekala k hlavnímu chodu tučná sbírka Ultimy.
Existují sběratelé, kteří mají různá zaměření. Nejen různé způsoby vystavování.
Teď si ukážeme několik sbírek, které jsou zaměřeny na konkrétní věc.
Pokud jste se někdy divili, proč ještě ve své sbírce nemáte Blood (a proč je náročné ho sehnat), tak autor fotky je jeden z možných důvodů.
Další fotka od stejného sběratele, který je mimochodem náš krajan.
Já mám také rád Needy. I sbírka pouze jedné série může být takto intenzivní. Existuje spoustu verzí, alternativních coverů, různých neoficiálních addonů.. I sbírání jedné série může dopadnout velkým množstvím big boxů.
Věděli jste, že je tolik Warcraftů? Těžko. A ani toto není úplně vše. Chybí zde např. několik big boxů WC 3 a chybí také ten nejdražší big box ze všech, který se v poslední době dražil 3x a 2x z toho za více než 12 tisíc korun.
A toto všechno je zase jenom Doom..
Tito sběratelé sice neukazují svou knihovnu, ale sbírky jsou obdivuhodné.
Můžeme jen doufat, že se jim to neválí jen tak po zemi. Snad jim zbylo k tomuto velmi finančně náročnému koníčku ještě pár korun na kus nábytku...
Proboha. Kdyby se to radši užitkově recyklovalo nebo odvezlo do spalovny!
barbare
Víš, kolik by z těch kartónů mohlo být papírových brček?!
Zdravim, zajimavy clanek. Co se vystavovoani sbirky tyce tak jsem taky kacir pac mam vsechno v kancelari slozeno v krabicich. Sice regal mam ale jsu v nem dulezitejsi vecike kterym poterbuju pristup. Samozrejme by to bylo fajn vystavit a snad na to jednou dojde ale doma to asi nebude.
Je toho proste moc.
Me krabicovky braly vzdycky ale az pred par lety jsem se tomu zacal venovat.
Napsal jsem o tom tenkrat clanek kdyz jsem nakupoval v anglii za par korun… dnes je to taky vsechno jinak, ceny sly raketove nahoru od te doby,
https://www.high-voltage.cz/2019/retro-hry-a-krabicovky-londyn-uk/
Cau, diky za reakci. Tvuj clanek je peknej. Uz jsem si tolikrat rikal, jak nekteri kolegove ze sveta maji stesti, ze nekde v obchode sem tam najdou skoro i sbirku a jen za par babek. Pokud si vzpominam dobre, jde to v Americe, Australii a sem tam i na par mistech v Evrope. U nas ale ne. U nas si pamatuju jen na par cedecek v antikvariatech apod.
Co se tyce pristupu a uskladneni, je to kazdeho vec. Kdyz nekoho inspiruju, jsem jenom rad. Mym cilem bylo sestavit text tak, abych predal rady, ukazal neco novyho, necim i pobavil.. rozhodne nikomu nic nediktuju a je na kazdym, co si z toho vezme :)
Článek super, ale současné reálie kolem fyzických kopií her (starých i nových) mně iritujou. Což je problém můj, ne článku :)
Na jedné straně vidíme fotky jako jsou tyhle, tisíce sběratelů, přirozenou poptávku. Dá se říci, dravě se rozvíjející žánr sběratelství.
Na straně druhé jsou hry s vývojovými náklady desítky milionů dolarů vydávány pouze elektronicky; collectors edition jsou tak malé náklady, že musíte „mít známé“ v maloobchodech, co Vám jí „schovají pod pult, až to přijde.“ I když jste informovaný zákazník, připravený zaplatit doporučenou koncovou cenu, prostě se na Vás tradičními cestami nedostane. V roce 2020.
Socialismus neskončil, socialismus trvá.
Hmm. Tak to abych je vyndal ze sklepa a vymyslel fullsize boxům nějakou poličku, co :)
Jak jsem viděl ale ty boxy Falcon 3.0, zase mně to zamrzelo – taková smůla, že jsem ho tenkrát v levných knihách minul :-/
Ani to nevytahuj, prostě to hoď do krabice a pošli mym směrem, však já už si to někde vystavim! ;)
Já vim, všichni bysme chtěli být 8-bit Guy, kterému posílaj lidi z celého světa balíky se zajímavým starým software a hardware zadarmo jen za zmínku v Youtube streamu… ale nejsme :-D
Navíc, nejde o žádnou sbírku uměleckých skvostů mezi krabicemi. Povětšinou české hry :) vybočuje jen Phantasmagoria a Ultima Online, ty jsou fakt pěkný.
Jo jo, to samý LGR, jeho rozbalovací videa, kde ukazuje, co všechno mu lidi poslali, jsou sice epický, ale člověk se neubrání žárlivosti :))
Ach, dobre vediet, ze ten pocit „ziarlivosti“ ma pri sledovani viac ludi Hned sa mi akosi ulavilo. :)
Já bych na své bigboxy sice rád poličku, ale nemám kde. Tak to mám ve skříni, schováno aspoň před sluncem :-)
„Za nepořádek považuji vrstvení časopisů, knih a her na knihovně.“
Jesus, what a dick! (no offense ;-))
Mozno je ten nestastnik na tom rovnako ako niektori ini ludia… nema miesto, tak sa mu po byte a izbach tvoria vezicky hernych krabic, casopisov, knih, komiksov a rpg hier :) Platni, alkoholu a nenafarbenych minifiguriek… Kurva, nie kazdy ma byt/dom o rozmeroch ako Tony Stark! I ked, kiez by :)
Svym komentarem jsi (bohuzel) nezklamal.
Já je mám v minibaru vedle toho alkoholu. Aspoň mám obě věci po ruce, když je čas na retro zábavu