Ač přes pokročilý věk neřidič, fenomén automobilových závodů mě odjakživa fascinoval, a obzvláště velmistry rally volantu chovám v nezměrné úctě. Však pohleďte na nějaký záznam z palubní kamery, kdy se auto jako kráva řítí po cestičce, kterou bych já se svou otylostí musel zdolávat bokem, a řícení se navíc odehrává v rychlostech spojovaných obvykle se stíhacími letouny či vypálenými projektily. Jistě, rally jezdci mohou těžit z výhody ultranízkého těžiště vozu, které jim zajišťují jejich masivní ocelové cojones, ale přesto... kudos, respekt a tak vůbec.
Počítačová zpracování rally jsou poměrně četná, takže si opojný pocit nekontrolovaného letu vzduchem s následným nárazem do statného stromu můžete užít i v případě, že vám v garáži Subaru Impreza, Audi Quattro, Lancia Stratos či Škoda Felicia Kit Car nehnízdí. A nyní kontrolní otázka, souhráči, který z vozů do uvedené čtveřice tak docela nezapadá?
Správně, Škoda Felicia Kit Car ze skupinky čouhá stejně nepatřičně, jako holá zadnice ze všeho, co není přehlídkou holých zadnic. Přesto - šlo o regulérní závodní vůz vycházející z běžné Felicie, který v letech 1995-1997 slavil dílčí úspěchy v rozličných rally soutěžích. A jako takový se objevil i v několika simulacích, kterým se nyní podíváme pod kapotu.
Nejprve ovšem nezbytné technické okénko. Závodní speciál se od běžného modelu Felicie liší v několika podstatných bodech. V první řadě je hustě votuněný, taky má kotel urychlovacích samolepek a takové ty divnověci vepředu a vzadu, co dělají něco s přítlakem, a v každém pádu vypadají kurevsky šik. (Za odbornou terminologii se omlouvám.)
Network Q RAC Rally Championship (1996)
O téhle pozdně-DOSové pecce už jste si mohli počíst před lety. Hra zpracovává britskou RAC rally, závody se tedy odehrávají výhradně v deštivě oblemclém či zasněženém anglickém marastu. Fyzikální model je tak akorát na pomezí mezi arkádou a středně obtížnou simulací, jedinečnost hry tkví v nezvyklé délce jednotlivých závodů - zapomeňte na několikaminutové jednohubky, tady se budete v jednom ze šesti vozů motat po trati klidně půlhodinu. Doporučeno.
V-Rally (1997 - 1998)
Hyperpádivá Felda se objevila jak v původním Need for Speed: V-Rally (V-Rally: 97 Championship Edition) pro Playstation, tak v pozdější vylepšené verzi V-Rally: Multiplayer Championship Edition (V-Rally: Edition 99) pro Windows a Nintendo 64. Závodění v atraktivních lokacích mnoha zemí, proměnlivé počasí, více jak desítka aut, jinak ale naprosto čistá arkáda, navíc ne moc dobrá, bez sebemenšího závanu realismu, ač se výrobce snažil tvrdit opak. Nedoporučeno.
Colin McRae Rally (1998)
Prapočátek legendární závodní série, která se po úmrtí Colina McRae přetransformovala v dnešní DiRT Rally. V zásadě jednoduchý, ale báječně funkční a předvídatelný fyzikální model dělá ze hry chuťovku i 22 let od vydání. Trapné V-Rally se může jít klouzat, jako se klouzají jeho arkádové vozy. V CMR prosvištíte Řecko, Nový Zéland, UK, Švédsko, Monte Carlo, Austrálii a Korsiku, to vše ve třech úrovních obtížnosti a za volantem osmera licencovaných vozů. Výtečná hra, doporučeno.
International Rally Championship / Tommi Mäkinen Rally (1998)
Další z dílů Rally Championship série, teoreticky tedy následovník Network Q RAC Rally od stejných vývojářů, ovšem prakticky jde o zcela jinou hru. Tentokrát zavítáme na tratě celého světa, od Velké Británie, přes Itálii, Brazílii, Čínu, až po Švédsko. Fyzikální model nám zlehka zarkádovatěl, hra mi připadá jako nezábavný pokus přiblížit se výše uvedenému V-Rally (popř. SEGA Rally), k poctivé simulaci to má daleko. Nebavilo, a to mám krabicovku :) Nedoporučeno.
Rally Championship 2000 / Mobil 1 Rally Championship (1999)
Opět série Rally Championship, v tomto díle se vracíme ke kořenům, tedy do nepříliš exotických, leč právě proto sympaticky domáckých lokací pochmurného Albionu. Člověk má tu a tam pocit, že se řítí lesem někde za humny. Stejně tak se vracíme k vyčerpávající délce závodů, na jejichž konci skutečně bolí ruce, desítky minut bušení do klávesnice udělají své. Jízdní model se opět přiklání k simulaci, oproti rozvernému Colinovi jsou auta pocitově poněkud těžší a z toho vyplývá i jejich větší setrvačnost. Rally vozů je úctyhodných dva a dvacet. Doporučeno.
Rally Championship 2002 / Rally Championship Xtreme (2001)
Závěr Rally Championship série, a jsou-li má zjištění správná, tak i poslední PC hra, kde se objevila Škoda Felicia Kit Car. Po technické stránce jednoznačně (a logicky) nejpokročilejší hra ze seznamu. Jízdní model je méně simulační než u předchůdce, ale ne oním arkádovým způsobem, kdy máte dojem, že spíše než auto řídíte splašené torpédo. Má blíže k zábavnosti a průzračné jednoduchosti CMR, byť pomyslného grálu hra nedosahuje. Podobně jako v případě International Rally Championship zavítáte do lokací napříč zeměkoulí. Ne nedoporučeno ;)
Můj TIP? Jezdci sedlající toliko DOS mají jasno, ti sáhnou po skvělém Network Q RAC Rally Championship, ostatní zvolí mezi akčním Colin McRae Rally a rozvážnějším Rally Championship 2000.
Tento článek je věnován všem votuzeným Feliciím, které byly oblepeny urychlovacími pruhy, vyšperkovány chromovanou koncovkou výfuku a vybaveny tříramenným sportovním volantem, načež je čerstvě post-pubertální pazdrát ve vidině slávy (případně styku) obrátil na střechu v nepřehledné zatáčce. Neznal jsem, ale RIP.
V-Rally bylo myslim někde v časáku na CDčku. Jestli se dobře pamatuju, byla to prakticky jízda tunelem :-( Arkáda mi nevadí, zase nemam rád přílišný simulace ale tohle bylo až moc divný.
Rally byly obecně nějak populární jako cover CD, tři z her jsem našel na placce :)
Na Rally Championship 2000 spomínam s láskou, hlavne ten soundtrack mám úplne vyrytý do pamäti. A hra mi navyše bez problémov beží aj na Windows 10.
https://www.youtube.com/watch?v=6R_en9CJqbk
Já to samozřejmě hraju na své P3 mašině :) A dokonce tu mám pseudooriginálku ze SCORE. Ještě tomu nějaký čas věnuju, spolu s CMR mě tenhle kus bavil nejvíc.
International Rally Championship ke srcovka, ne až tak kvůli závodům ale kvůli soundtrackům.
Videl jsem Artefakt, kde se hral Colin McRae Rally a vzapeti na to se objevil tento clanecek.. tomu rikam marketing! :D Ale i kdyby nahoda, super clanek :) Priste by mohl nekdo udelat clanek o tom, kde vsude byla Praha nebo jina lokalita z CR :)
Tak to víš že tam souvislost je, nechal jsem se inspirovat ;) Ale byl jsem silnej a zatim jsem to nenaspamoval do FB skupiny :))
Já osobně, jsem pařbu Network Q RAC Rally Championship hrál jen ve Felicii !!! A to hlavně proto, že stála doma v garáži :-))))
Ahoj podarili se nekomu rozjet Network Q RAC Rally Championship (1996)? V kompu jsem se tomu moc nevenoval, ale aktualne se to snazim rozjet v magic dosbox, ale naskoci dos/4gw pak se ukaze c:\> . Nevi nekdo co s tim?
Já to hrál prostřednictvím tohoto balíčku – https://uloz.to/file/ZvkVNhUUV/network-q-rac-rally-championship-s-dosboxem-funkcni-na-windows-8-zip
Hej, rozbehal som to na PC v DOSBoxe, ale len ISO verziu, a ani to nebolo take jednoduche, ako by som si predstavoval. RIP verzia mi nesla a prejavovala sa presne ako tu popisujes.
Kazdopadne, ako som spominal, zohnal som si ISO verziu hry, ale image bol spraveny vo formate, ktory nie je DOSBoxom podporovany. Takze som si ho namountoval vo Windowse s Daemon Tools a cez ImgBurn som si spravil image novy, teraz uz v klasickom CUE/BIN formate. No a ten som uz cez IMGMOUNT nahodil do DOSBoxu, hru nainstaloval a ide. Akurat bacha, musis mat CD stale namountovane, bez neho sa hra nespusti.
Kouknu na to, diky za rady. Snad se povede