Druhá část minisérie o využití tenkého klienta Wyse Cx0 ke hraní starých her bude kratší, než jsem čekal. V podstatě se jen potvrdila hypotéza, kterou jsem nadnesl na konci minulého článku, s drobnými výhradami.
Předpokládal jsem, že pro emulaci konzolí do Master Systemu a NESu včetně bude mít Wyse Cx0 síly dost, ovšem od konzolí Mega Drive / SNES dál narazíme na problémy s výkonem. A v zásadě to tak je.
Emulátory Nestopia (NES) a Gens+ (Master System) běžely bez viditelných problémů. Snes9x (SNES) a Gens+ (Mega Drive) už škobrtaly, bylo nutné se buďto smířit s pomalejším během her, nebo nastavit příslušný frameskip. Méně náročné tituly, jako např. R.Type III, běžely ještě jakžtakž plynule, ale např. hry Indiana Jones' Greatest Adventures (SNES) a Streets of Rage 2 (Mega Drive) už zjevně narážely na hranice použitého hardware.
Nemilé je, že problémy s výkonem platí i opačným směrem. Stella, emulátor konzole Atari 2600, se také nedokázala na Cx0 patřičně rozjet. A když vám škube River Raid, je veškerá naděje ztracena :) Zkoušel jsem různé verze emulátoru, od 2.x po aktuální betu 6.x, a nejlepší situace byla s 3.x verzí. Pořád to ale zdaleka nebylo ono.
Takže to vypadá, že pokud vám jde o emulaci konzolí Nintendo Entertainment System a Sega Master System, můžete Wyse Cx0, či jiného tenkého klienta s procesorem VIA C7, použít, jinak je ale lepší poohlédnout se jinde. Zájemci o univerzální emulační all-in-one retro konzoli zpravidla sáhnou po nějakém Raspberry Pi, popř. jeho alternativě, a byť je to cesta taktéž trnitá, výsledek odpovídá vynaloženému úsilí.
Škoda, že to s Cx0 nevyšlo, velikostí a celkovým řešením by byl coby konzole ideální. Malá spotřeba, žádné aktivní chlazení, přední USB porty pro připojení gamepadů...
Mimochodem - kombinace starého operačního systému (Windows XP) a nepříliš schopného grafického subsystému vyústila v problémy s hledáním vhodného emulačního frontendu. Oblíbená volba v podobě nástroje RetroArch se ani nespustila, obvyklé alternativy na tom byly podobně. Nakonec jsem skončil u spouštěče Attract-Mode. Jednotlivé emulátory si musíte postahovat a nakonfigurovat ručně, stejně jako se musíte proklestit nepříliš intuitivním nastavením Attract-Mode, ale ve finále je to docela pěkné a použitelné.
Závěr? Starší tenký klient s procesorem VIA C7 není pro emulaci starých konzolí vhodný, jednoduše chybí koňské síly. U starších her pro Windows, viz minulý článek, byla situace mnohem růžovější.
Abych nezapomněl - podařilo se mi dohledat tenkého klienta, který podporuje Windows 98. Jde o Wyse VX0, staršího bratříčka zde testovaného Cx0. Snad se mi podaří Vx0 někde sehnat, pokud ano, samozřejmě ho podrobím testům a dám vědět. Kdyby to vyšlo, bylo by z Vx0 perfektní malé PC pro notoricky problémové tituly typu Discworld Noir, které se na NT větvi Windows prostě nespustí.
WYSE VX0 se da sehnat pod 400kc s dopravou na Ebay. Coz se dle me sotva vyplati. Je v tom Via 800 Eden. Zadnej fofrnik… :)
O výkon v tomhle případě nejde, vyrovná-li se to řekněme PII/233MHz s Rivou TNT, je to úplně akorát. Důležitý je, aby se povedlo kompletně nainstalovat W98.
400 s dopravou je v pohodě, to bych i bral, ale to asi nemyslíš dopravu do ČR, co? Nic takhle levnýho tam nemůžu najít.
Jako konzole fajn, ale co emulace ZX Spectra a dalších osmibitů? Nejvíc by se mi asi líbil DOSový ZX Spectrum emulátor Warajevo 2.51 pro svou hardwarovou nenáročnost a jeho funkce, které jiný emulátor nemá. Otázkou ale je, jestli vůbec jde spustit pod WXP.
Nad 8bity jsem přemýšlel, ale ono to tak úplně nemá smysl. Emuluješ počítač, takže už beztak potřebuješ perierie (klávesnice, myš) a k TV to tahat nebudeš. Takže nejlepší je naemulovat si na to hlavním PC. Mě šlo konkrétně o ty dvě popisované situace: a) Počítač pro spouštění her, se kterými jsou na Win7/8/10 problémy, b) emulace konzolí, aby to šlo použít přímo u TV, bez dalších serepetiček kolem.