V listopadu 2014 vyšla Mikropočítačová revoluce, na české poměry poměrně unikátní publikace - o historii počítačů jsem byl zvyklý číst především v angličtině, aspoň co se papíru týče, a najednou je tu solidně se tvářící knížka, dokonce v pevné vazbě. Nákup byl nevyhnutelný.
Autorem je Pavel Tronner, kterého můžete znát ze skvělých článků na blogu switch2mac, popř. přímo na Živě. Jeho články mám vyloženě rád, o kvalitě textu jsem tedy ani v nejmenším nepochyboval. Možná autorovi sem tam nějaký detail trochu ujede, ale pokud je to cena za čtivý a poutavý text, jsem ochoten jí akceptovat.
Mikropočítačová revoluce není přetiskem článků z blogu. Jde o text přepracovaný do příběhu, který se táhne od počátků mikropočítačů, kdy ještě nikdo netušil, k čemu by něco takového mohlo být dobré, až po jejich definitivní proměnu ve stroje, které máme na stole dnes.
Jen si to vemte: ještě před čtyřiceti lety si málokdo dokázal představit, proč by někdo chtěl mít doma počítač, a dnes si většina z nás naopak nedokáže představit, že by počítače v této podobě neexistovaly.
Nečekejte encyklopedický výčet faktů, dat či parametrů jednotlivých strojů (to vše najdete v technických dodatcích stažitelných z webu nakladatelství Dokořán). Připravte se na vyprávění v souvislostech. Vyprávění o technologickém vývoji, konkurenčním boji, reakcích jednotlivých výrobců na nejnovější modely soupeřů, zákulisních pletkách, tvrdohlavosti, náhodě, hloupých rozhodnutích a často také výjimečném štěstí.
V kostce: knížka se čte znamenitě. S nákupem jsem sice otálel, ale četbě jsem obětoval každou volnou chvilku. Kapitoly, které logicky oddělují jednotlivé etapy probíhajícího vývoje na poli počítačů, jsou dávkované s ideální délkou. A na konci každé z nich budete mít chuť pustit se do další. Proč? Protože je to napínavé drama! Text je navíc psán s lehkostí a vtipem, autor navíc nemá tendenci dělat z některých osobností polobohy (ano, dokonce ani z "velkého" Jobse).
Čtení budete mít bohužel poměrně rychle za sebou. Kniha má cca 250 stránek textu a vyloženě mě mrzí, že rozsah není podstatně větší. Příběhů k vyprávění by bylo zjevně dost. Stejně jako doprovodných fotografií, po kterých stránky vyloženě volají, a kterými se vyloženě šetří. Přesto je do šibeničního rozsahu vtěsnáno vše podstatné a těžko vyčítat nakladateli, že se do neobvyklého tématu pustil s opatrností.
Potěší krátký dodatek věnující se mikropočítačům československým.
Mikropočítačová revoluce stojí lehce přes dvě stě korun, dostupná je i elektronická verze. Kdo nekoupí, prohloupí. Ano, na wikipedii vstřebáte podstatně víc informací, ale jaksi vám unikne ten fascinující příběh. Je to výborná knížka a za těch pár korun jednoznačně stojí. Prostě must have!
P.S. Kdo si knihu někde pokoutně upirátí, je vůl.
ono neni treba jakkoliv piratit, primo na onom blogu je ke stazeni epub kniha a jak sam autor priznava, tak epub je mnohem rozshalejsi, ctivejsi atd http://switch2mac.blog.zive.cz/2014/09/mikropocitacova-revoluce ale je zase pochopytelne, ze nakladatel chce, aby kniha mela nejaky format a da k dispozici urcity pocet stran …
kazdopadne na ceske pomery to je naprosto luxusni dilo!
Ten odkazovaný epub ale není kompletní a dodělaný, aspoň tak to autor uvádí.
no, mam ho precteny nekolikrat, behem dlouhych cest vlankem smerem do pryc …
a je tam vicemene skoro vse co bylo na jeho blogu v te historii pocitacu, ten jeho blog uz ctu hodne let a jak poprve prisel s onim epubem, ktery prubezne byl aktualizovany kazdym novym clankem, tak sem zaplesal, ze vse mam na jednom miste a nemusim projizdet cely blog hledanim jednoho konkretniho clanku …
ale timto samozrejme nijak nesnizuju vyznam tohoto dila v knizni podobe! to ani nahodou, doufam, ze si ju koupi hodne lidi, co o blogu nikdy neslyseli, a ze to presvedci vydavatelstvi, aby v podobnych experimentech pokracovali dale …
Hele chlapci, tak se dohodněte :)