Od posledního zásahu do XTčka uběhlo téměř půl roku a stroj po celou tu dobu odpočíval pod stolem, protože bez pevného disku to prostě není ono. S jeho sháněním jsem ale měl trochu trápení. Na výběr byly v zásadě tři varianty:
- historicky věrný MFM řadič a disk
- SCSI řadič a disk
- moderní řešení v podobě ISA karty pro připojení CompactFlash paměťovky
Nějaký klasický desetimegabajtový MFM disk (např. Seagate ST-506) by sice byl stylový, ale jinak je to past za pastí - hlučný, s malou kapacitou, a spolehlivost je po těch 30 letech neodhadnutelná. SCSI je úroveň výše, daly by se asi sehnat i nějaké novější disky, ale hledat ten správný řadič v záplavě karet určených pro magnetopáskové jednotky bylo nad mé síly.
Nebudu vás napínat, nakonec to vyhrála CF karta, konkrétně Lo-tech ISA CompactFlash Adapter zakoupený na lo-tech.co.uk. Prodejce ještě nedávno nabízel nejen kit se součástkami, ale také zhotovení, takže jsem neváhal a poslal 40 britských liber (včetně poštovného) jeho směrem. Po nějakých dvou týdnech od objednávky je adaptér doma a může začít laborování.
Pominu-li problémy, které jsem si způsobil sám nevhodnou konfigurací základní desky (*), je instalace jednoduchá. Adaptér si sám detekuje parametry vložené CF karty, která se dále v systému tváří jako běžný disk. Před vytvořením nových oddílů bylo třeba použít utilitu wipedisk, jinak se z CF karet, které mám k dispozici, nedalo nabootovat, ale pak už to šlo jako po másle. Stačilo nahrát systém z diskety, disk naformátovat, přenést systémové soubory a hle, zázrak jest dokonán.
(* Mám v XTčku dvě disketové mechaniky, ale switchem na desce jsem měl nastavené tři. Třetí, ač nepřipojená a neexistující, se tedy v systému hlásila jako C:. Zmatení je o to větší, že fdisk disketovky ignoruje a první připojený disk jako C: zobrazí, i když z pohledu systému je pod C: disketovka. A já se pořád divil, proč mi počítač při pokusu o diskovou operaci na C: hlásí chybu a proč je CF karta po vytvoření partition dostupná pod D:. Prostě bordel a pokud budete v podobné situaci, dejte si na to bacha. Velké díky Sanymu, že mě na fóru šťouchnul správným směrem.)
Nevím, jaké maximální rychlosti může ISA/CF adaptér dosáhnout, ale tohle je pro potřeby XTčka myslím více než dostatečné:
CompactFlash karta s kapacitou 2GB mi hádám na nějakou dobu vystačí. Kdyby ne, není problém připojit kartu další, dvě zařízení na klasické IDE kšandě nejsou problém. Jen pozor, to CompactFlash v názvu adaptéru není pro nic za nic, klasické IDE disky (vyjma ATA-2) adaptér nerozpozná.
Co dál? Síťová karta! Asi poslední zásadní bod. Protože síťové přenosy dat jsou TAK pohodlné. Pěknou 3COM Etherlink II síťovku už ve stroji osazenou mám, aktuálně čekám na AUI->RJ45 transceiver, který mi jí dovolí připojit do switche. A pak? Pak pustím XTčko na internet! :)
No vida, jaký fajn stroj se nám z jedné poměrně dost pofidérní XT desky pomalu klube ! A dokud budou volné sloty, je stále kam jít – zvukárna, modem, scsi řadiče bez BIOSů… :)
A ono když je chuť a čas, jde si třeba pohrát i s tím dnes zcela nepoužitelným modemem – údajně např. jde pomocí dvou modemů i bez ústředny spolu propojit 2 PC – takže možných hw výzev na XT platformě máme k dispozici stále celou hromadu :)
Modem-Modem PtP…???
Paralelný laplink je rýchlejší a netreba ani drivery,Norton Commander 3 a vyšší to má out of box…
Pomocí dvou modemů bez ústředny? To se mi nechce ani věřit, snad jen v nějakém VoIP okruhu, ale to není defakto bez ústředny.
Jednou jsem našel fórum, kde se „PC to PC“ spojením pomocí modemů zabývají – mrkni tady :
http://www.vintage-computer.com/vcforum/showthread.php?9450-Using-an-Old-Modem-to-Communicate-with-Modern-Computer
Ústřednu emuluje baterka nebo malý zdroj (http://www.jagshouse.com/modem.html), a jinak to zapojení vypadá celkem jednoduše… zbývá jen provést vlastní pokus :)
Zajímavé, jen ani po přečtení nechápu důvod, vyřadit modemy a použít rovnou null-modem cable je přeci mnohem snazší a funkčnější. Dává to smysl u strojů, které mají modem integrovaný a nemají sériák, nebo na něm mají třeba myš (typicky dobové notebooky), ale jinak bych to asi zbytečně neohýbal tímhle směrem.
Jj, pro praktické použití bych se do tohoto řešení také nepouštěl. Je to spíš jen taková chuťovka pro volný čas a zábavu, když máš doma dnes jinak nevyužitelné modemy :)