Dlouhé předlouhé bylo mé putování z výšin žravých gigahertzů do klidných údolí úsporných a levných řešení. Ovšem prozřel jsem - už dávno nepovažuji za vrchol techniky nadupané PC s dvojicí grafických karet a zdrojem s výkonem v řádu kilowattů. Naopak, spoustu srandy si užívám s levnou základní deskou Intel Mount Olive D510MO (tady a tady) a s netbookem Asus EEE.
Ovšem přišel čas pokročit ještě dále. Na obzoru je totiž fascinující věcička s názvem Raspberry Pi ("Pi" vyslovováno jako "pái", tedy koláč, raspberry je malina). O co jde? Raspberry Pi je v podstatě plnohodnotný počítač s ARM procesorem, operační pamětí (předběžně 128 nebo 256MB), USB sloty, SD slotem, HDMI výstupem apod. Celá ta legrace má dost síly na to, aby v reálném čase přehrávala fullHD video.
Coby harddisk slouží SD karta zasunutá v připraveném slotu, operačním systémem bude pochopitelně Linux. V aktuální fázi se testují první desky, v prodeji by Raspberry Pi mělo být někdy koncem roku.
Zní to zajímavě, ale zatím žádná velká pecka, že? Zatím jsme totiž nemluvili o ceně. Ta byla stanovena na 25$ dolarů amerických, což je v tuto chvíli cca 440,- Kč. Ano, čtete dobře, za méně než pětistovku si pořídíte stroj schopný přehrávat fullHD video! Samozřejmě, k oněm 25$ dolarům je třeba připočítat cenu SD karty (asi tak stovka) a periférií, ale stejně je to nádhera a dílo génia. Za 35$ pak bude k mání vylepšená verze osazená síťovou kartou.
Celý projekt má za cíl tvorbu extra levného počítače určeného především pro výuku programování. Má to takovou kouzelnou retropříchuť - za Raspberry Pi stojí angláni a všichni víme, jakou cestou se kdysi vydal sir Clive Sinclair se svým ZX80. Nápověda z tehdejší reklamní kampaně - "ZX80 - The first personal computer for under $200".
A co při pohledu na desku Raspberry Pi vidím já? Krásnou miniaturní retromašinku s DOSboxem, schopnou spolehlivě emulovat stroje 386DX/486SX +-. Hned, jak bude Raspberry Pi k mání, objednávám dva exempláře. Rýsuje se mi v hlavě takový projektík - stavba titěrného počítače v boxu určeném původně pro 3.5" pevné disky. Škoda jen, že mám obě ruce levé!
A ještě jedna poznámka pro hráče - stroj úspěšně složil zkoušku z Quake 3 ;)
ZX80 se prodával pod magickou hranicí 100 liber. Což je jenom úsměvná poznámka ke kurzu dolaru v té době.
Rapsbery ale asi objednám taky.
Ta věc má potenciál, už vim o 4 lidech, který by po Raspberry Pi šáhli, a to minimálně jeden z nich NENI geek! :)
Neni skoda na tom jet operacni system a pak emulovat DOSbox na nejakych 386DX? By neslo rovnou nahrat nejaky DOSlike system a spoustet DOS veci nativne? To by melo byt rychle i na takoveho QUAKA v SVGA. I kdyz nevim, jestli to jde… Jen me to tak napadlo :)
Trochu škoda to je, ale tak je to u emulace vždycky :) I kdyby to byl x86 počítač a podařilo se ti spustit DOS/Freedos, stejně se zasekneš u zvukový karty. Bohužel jiný řešení než Linux+DosBOX afaik neexistuje.
>>By neslo rovnou nahrat nejaky DOSlike system a spoustet DOS veci nativne?
Na procesoroch ARM sa nedaju spustat programy pre intrukcnu sadu x86 nativne.
Taky snahu těch chlapíků se zájmem sleduju. Jen jsem pořád nepřišel na to, k čemu by zrovna mně taková mašinka byla.
Na prozření, ke kterému jsi došel, zatím ještě čekám – přeci jen jsem byl odkojen na PC hrách a uvízl jsem v kolotoči neustálého navyšování výkonu pro výkon. I když nedávno jsem si stavěl PC a tak nějak tuším, že je to můj poslední velký, rychlý, funící a topící ďábelský stroj.
Asi do tohohle taky půjdu. Líbí se mi to. :)
No, já jdu do něj každopádně. Za ty peníze bych koupil hned dva :)