Chraň bůh, abych někoho tlačil do skupování starého šrotu. Obydlí nejsou nafukovací a tolerance drahých poloviček není bezbřehá. Ale i tak se vás v několika odstavcích pokusím přesvědčit, že koupě 20 a více let starého počítače není blbost, ba naopak, že může jít nejen o kopec srandy, ale dokonce i o rozumnou investici.
1) Je to počítač
Už ten prostý fakt, že jde o magickou krabičku se schopností vyluzovat netušené a zobrazovat neviděné, rozsvítí jistým jedincům očička a spustí nekontrolovatelný třas. Počítám se mezi ně. Jste-li posedlí výpočetní technikou a první, co zjišťujete u kamarádova mobilního telefonu, je velikost operační paměti a frekvence CPU, nemáte důvod váhat. Kupte si Amigu a otevře se vám úplně nová galaxie možností v IT vesmíru.
2) Není to počítač tak, jako ho znáte
Nejste übergeek z předchozího bodu, ale i tak vás vaše PC baví víc, než cokoliv jiného, a zároveň chováte jisté sympatie k retru? Zkuste na chvíli zapomenout na svět x86 procesorů a udělejte krok stranou do světa Motorol. Motorola 68000. Poválejte to označení chvíli na jazyku. Cítíte tu sílu? Cítíte tu moc? Nezní to mnohem líp, než "mám v počítači nějakou koredvojku"? Nezní to spíše jako jméno obrovitého mecha nebo nástroje na bleskovou eliminaci většího množství nepřátel?
Amiga vás bude překvapovat každou minutu vašeho laborování. Je to skoro jako PC, ale není to PC. Tu se ztratíte v záplavě neznámých termínů, abyste se v následující chvíli poučeni a vyzbrojeni znalostmi z wikipedie vrhli do dalšího kola nerovného zápasu muže proti stroji. Neuplyne ani rok a o své Amize budete vědět právě tolik, abyste si mohli zoufat nad tím, kolik se toho ještě naučit musíte. Báječné.
3) Je to černá díra na peníze
Ťukáte si na čelo a přemýšlíte, proč by vás právě náročná finanční stránka měla přesvědčit? Ale no tak! Všichni víme, že muž má mít ušlechtilého koníčka a v řeči moderní doby ušlechtilý rovná se drahý. A taková Amiga vás může přijít pěkně draho. Jak je to možné, ptáte se?
I když jde o desetiletí staré stroje, těší se stále poměrně velké oblibě. Slušná nabídka moderního hardware čítá turbokarty, rozšíření paměti, scandoublery pro připojení Amigy ke klasickému monitoru atd. Je to jako opečovávat veterána. Moc nejede, polyká peníze, sednete do něj jednou za uherák... ale když už si na něj chvíli najdete, je to nářez.
A co je nejlepší: peníze nacpané do Amigy nejsou vyhozené, ale investované. Aspoň tak se pokouším chlácholit sám sebe, když si z dlouhé chvíle probírám účtenky. Cena jednotlivých komponent neklesá, a to ani těch zbrusu nových. Pokud se za pár let rozhodnete s Amigou skončit, bez problémů se zahojíte.
3.5) Základní konfigurace stojí pár šupů
Pokud nechcete, do žádných větších investic se pouštět nemusíte. Základní Amigu pořídíte přibližně v rozmezí 1.000 až 3.500 tisíce korun, podle toho, pro jaký model se rozhodnete. Vyhovuje-li vám pařba klasických her, bohatě vám postačí holá amča za pár stovek. A kdo ví, třeba vám jí někdo daruje.
4) Má ochotnou komunitu fandů
Kdo kdy koketoval s Linuxem, tak to zná. Zeptáte se v libovolném linuxovém fóru na něco, co už se marně snažíte dvě hodiny vygooglit, a odpovědí jsou vám variace zkratek OMG, WTF, n00b, UTFG a RTFM. A nedej bože, když se systému snažíte něco vytknout. Jste odkázáni zpět do stáda ovcí a nablblých windowsáků.
U Amigy je tomu přesně naopak. Na každý váš dotaz se sice také slétne hejno uživatelů, ale místo nadávek radí, pomáhají a snaží se vyřešit. A pokud se zjistí chyba na straně hardware, půlka z nich je ochotná vzít do ruky pájku a Amize domluvit. A nepovede-li se, sáhnou do vlastních zásob a za férovou cenu vám přenechají Amigu jinou a funkční.
5) Má WOW efekt
Posadíte-li neznalého před ZX Spectrum, valnou show z toho nevykřesáte. Propast je příliš veliká a upřímně řečeno ani já bych bez internetu v tu chvíli nevěděl, co dál. Naproti tomu turbokartou vyšperkovaná Amiga provozující některou z novějších verzí AmigaOS nabízí dost záchytných bodů, aby se i laik chytil, ale zároveň má tolik nového a jiného. Necháte v tom nováčka chvíli porochnit, načež mu taktně sdělíte, že pracuje na stroji, jehož valná část je starší, než současné hvězdy popmusic. To by v tom byl čert, aby dlouze nevydechl údivem.
6) Připomene vám zlatý herní věk
Tohle je trochu subjektivnější, každý z nás má růžové retro brýle zaostřeny na jinou vzdálenost, ale pro mě osobně je zlatá éra hraní někde v první půlce devadesátých let, s přesahem do pozdních let osmdesátých. A a je fascinující znovuobjevovat staré DOSové hry v jejich Amiga verzích, které lépe vypadají a lépe zní. Nehledě na spoustu her původních, které na jiných platformách nenajdete.
Věřte mi, má rok a půl trvající Amiga odysea stála za to a rozhodně nekončí. I když na stroj nemám zdaleka tolik času, kolik bych chtěl. Ale jak jsem psal, je to jak s tím veteránem. Když se mu věnujete jednou za měsíc, nezevšední. Je to svátek, a ne rutina.
Tak co, přesvědčil jsem vás? Pokud ne, nasměrujte zraky ke komentářům, pevně doufám, že mé skromné šestero bude dále obohaceno ;)
Asi si taky nejakou poridim ;-)
S Amigou už nějaký drobný zkušenosti mám, a mít prachy ,tak ji okamžitě beru. Ale nemám :'(
Mno krasnej pocitac, krasna doba. Amigu jsem zazil, i kdyz primo nevlastnil, ale radsi bych si koupil novej mobil ;)
A s tim, ze Amiga hry lepe vypadaji nez tehdejsi Dosove, s tim bych byl opatrny. Par samozrejme ano, ale castjsi je, ze VGA hry v DOSu byly poctem barev a animacemi lepsi nez Amiga, srovnatelne snad jen s Amigou AGA. Jenze tech her zase nebylo tolik. Spis bych obecne rekl, ze hry v DOSU vypadaly lip, ale Amiga mela vetsinou lepsi ozvuceni a hudbu (pokud clovek nemel v PC nejakou hodne specialni zvukovku a aparaturu, jako treba minimalne GUS).
Jasný, to o grafice platí spíš o tom konci osmdesátejch, VGA hry maj samozřejmě většinou v grafice navrch :)
Jo jo, jenze to jsou prave ty nejlepsi hry vsech dob, ktery jsou nejlepsi prave v Dosu :) Prikladne UFO, na amize v normalni verzi mizerne animace, mensi paleta barev. AGA verze barevne srovnatelna s VGA, ale ani AGA nedokazala vykreslit animace vybuchu a radiace jako verze z DOSu. Navic ta hra na Amize je pomalejsi. Nebo Duna 2 ze jo, tam bych dokonce rekl, ze i hudba a zvuky jsou horsi, nez v DOSu + mene barev. Nebo treba Settlers. Amiga verze v rozliseni nejakych neco malo vic nez 320×240 a DOS verze uz krasnych 640×400, coz se hejbalo i na 386DX. Zkratka u tech nejlepsich her uz se Amiga snazila jen dotahovat naskok PC, a casto nedotahla ;) Cimz nechci kazit nadseni z Amigy samozrejme! Chran buh! Je obdivuhodny mit takovej konicek. Ja bych do toho ten cas asi neinvestoval. Uz sem srab :)
Az uz konecne vyhram v loterii ten zasrany jackpot tak si urcite planujem kupit nejaku nabuchanu A1200, to je iste. Len zaskrtnut tie spravne cisla, ze, to je celkom problem.
Tady delate, jak kdyby to mela byt nejaka zavratna investice a kvuli Amize jste pak nemeli pul roku co do huby ;) Kolik muze mit dnes tak cenu A1200? Za kolik by se dala koupit? 3000Kc treba? Nebo vic?
Robotron má recht, s trochou štěstí seženete holou A1200 za dvojku, A600 i o kus míň (horší kusy jsem viděl na aukru i pod tisíc), ale chce to ptát se a hledat. Nemusíte to přece kupovat hned nabouchaný, to přijdete o ten největší kopec legrace, tzn. vylepšování a bastlení :)
Ze bych prece jenom?
Zajimaly be me ale takovy veci, jak je v dnesni dobe snadny na tu originalni Amigu sehnat treba hry. Jestli jdou nahrat *.adf z internetu nejakym zpusobem na disketu a pak to poustet na Amize? Nebo rovnou pripojit HDD (jde to s dnesnim rozhranim? Nebo musi take puvodni HDD?). Zkratka takovy ty technicky detaily by me hodne zajimaly, jakym zpusobem dnes clovek muze Amigu provozovat treba soubezne s PC, ze by si nejaky hry nahral pres PC a pak do Amigy? Jde to vubec?
Kdyztak namet na pristi clanek, prosim, prosim :)
Něco málo jsem o tom už psal https://www.high-voltage.cz/2010/amiga-600-jak-zacatecnik-bojuje/
Ve zkratce: za kilo se koupí CF/IDE redukce, za kilo 4GB CF karta a je harddisk jako víno. Pak se trochu polaboruje se systémem, aby zvládal číst FAT, koupí se CF/PCMCIA redukce a můžeš přenášet data z PC do Amigy pohodlně pomocí CF karty. Funguje to skvěle :)
A co se hraní týče, ideální je WHDload, utilita, která umí spouštět hry přímo z disku (pokud jsou pro ní upravené – viz http://www.whdownload.com/). Jen je trochu žravější na paměť, chce to aspoň 4MB, aby si člověk rozumně zahrál. Ale s A1200 a nějakym základnim rozšířenim to neni problém. ADF na diskety určitě ládovat jde, ale nikdy jsem to nezkoušel.
Aha, super, to jsem zrovna minul. Hned si to nastuduju.
Jeste mozna blbej dotaz. Kdybych si pak na Amigu chtel koupit od nekoho original hry na disketach (jako do sbirky, ale funkcni), je to vubec v dnesni dobe realny? Nebo uz jsou diskety davno minimalne desetileti za dobou trvanlivosti ze by uz nic nefungovalo? :) Jestli s tim teda mas nejakou zkusenost…
Pokud majitel ty diskety nějak rozumně skladoval, k přečtení většinou jsou. Ale je to opravdu do poličky, nebo pro klid duše, když se nechceš cejtit jako pirát, lepší je to někde stáhnout :)
Chapu, diky :)
hmm s disketama mam prave spatny zkusenosti , u mne jich pulka nefunguje :) a k CF reseni jsem se jeste neodhodlal :)
Originálky smysl mají do vitríny. I kdyby diskety byly funčkní (nelze vyloučit), tak WHDLoad je to, co doopravdy potřebuješ. Takže k té ceně vybavené Amigy (2500 Amiga, 2500 turbokarta) přidej ještě 20 Eur za licenci WHDLoad, jediný software pro Amigu, který má cenu dneska opravdu podpořit, jelikož se aktivně vyvíjí.
Ale s těma cenama to není tak zlý, uvádím vždy horní hranice. Já sehnal nadupanou Amigu s nejlepší turbínou asi za 1500 – štěstí no. Stačí koukat na amigaportal, poptat se na fóru, šmejdit Aukro a eBay. Se zbytkem rád pomůžu, Amiga je jedna z věcí, kvůli které pojedu přes půl repubilky na vlastní náklady, abych někomu nainstaloval OS ;).
Amiga me uplne minula. Ja preskocil z didaktiku gama rovnou na 286ku s vga grafikou. Nicmene nekteri spoluzaci ji meli a nikdy nezapomenu na hry, ktere na PC neexistovaly nebo byly vydány s poradnym zpozdenim. Za Black Crypt, Perihelion, Hired Guns a Alien Breed pro DOS bych sveho casu dal i ledvinu :)
„vylepšování a bastlení „, bohuzial ja na toto nie som stavany, pri mojom stasti na toto aj pri obycajnom zapojeni joysticku do portu odpalim min. 2 plosaky a niekolko tych cudlikov na doskach :)). Takze tadialto cesta pre mna nevedie,a okrem toho ja som taky ten typ vsetko alebo nic, teda bud poriadnu nabuchanu Amigu alebo radsej ziadnu.
Takze z mojho uhlu pohladu to nie je par malo tisic, takze to by som musel fakt dlho setrit aby som nazbieral tolko ZBYTOCNYCH penazi, skor si to nemozem dovolit ako ano.
Moc pěkný článek, díky za něj!
Abych upřesnil „bastlení“, rozšiřování a finance.
Holá Amiga nemá cenu na nic. I když by člověk nakrásně sehnal hromady disket, tak je to dost spartánské řešení. Musíme se smířit s tím, že podle nároků potřebujeme zcela jistě harddisk (CF2IDE řešení je ideální, to je otázka pár stokorun) a za velice výrazně doporučovanou praktickou nutnost považuji turbokartu. Ta se dá koupit jak nová (viz Amigakit – 100 liber plus poštovné) nebo z eBaye stará (Blizzard 1230 může stát 2-3 tisíce). Od tohoto okamžiku lze Amigu považovat za provozuschopnou = 99% toho, co je na Amize zajímavého (hry, dema, aplikace) na tom pojede bez problémů.
Jak turbokarta tak harddisk je v Amize nativně podporována, takže nejde o bastlení, ale o plug’n’play řešení (jasně, OS si člověk musí nainstalovat sám ;)).
Volitelný doplněk pro ty, co nemají vhodný televizor / chtějí co nejlepší obraz, je scandoubler (cca 3000 Kč). Ten se nasazuje na grafický čip v Amize, což není žádné velké bastlení (já mám ruce obě levé a zvládl jsem to).
Cena Amigy 1200, kterou vřele doporučuji, bude podle stavu 2-3 tisíce. Takže zas tak velká investice to není, když vidím tu hromadu zábavy (nejen her). Na rozdíl od Sledgeho Amigu fetuju krapet víc, hlavně hry teda a prezentace, takže ji pouštím obden, pořádám párty a tak.
Při poslední přednášce jsem pustil najednou emulátor DOSu a nativní běh dvou OS (WB 3.9 a MacOS 7.5) a i ti, kteří počítačům absolutně nerozumí, vydechli ;).
Dlhšie sledujem amigu na aukre. Na kúpu si síce nechávam ešte pár rokov čas, ale niektoré kúsky vyzerajú naozaj zaujímavo.
Napr. toto : http://aukro.cz/amiga-1200-v-plne-palbe-i1710629667.html
Měl jsem Amigu 600, plno her na ní a vážně mne tento stroj uhranul. Jenže čas plynul… Počítače typu PC byly ještě stále drahé krámy, ale zakázané ovoce chutná přeci nejlépe, takže jsem po čase vážně přesedlal na krví vykoupený stroj Intel Celeron 500MHz se se 192MB RAM!!! Dneska, když se kolem mne povaluje plno PC šrotu (několik mých serverů, notebook, stolní pc, starší pc na DOS hry s Win98SE a halda starších komponent), občas zatoužím po Amize, brouzdám Aukrem a dívám se, zda bych si nějakou nekoupil. Nakonec mne vždy odradí cena nebo stav té či oné Amigy. Touha se však zdá býti silná a nepouští mne. Třeba jednou bude naplněna. ;-] … btw na Amize doporučuju Ruff ‚n‘ Tumble a taky Ruffian :) Bezva gamesky.
Tak jsem před týdnem po 10-ti letech vytáhl svojí A500 s HD (AT BUS 508). Synek začíná rochtat na PC online hry a mně vadí, že se tam dá kliknout na kdejaký nevhodný odkaz, takže jsem mu na hry vyndal svojí starou, milovanou Amigu. Musím napsat, že jsem z kraje malinko laboroval, ale diskety vydržely, HD běží. No a tak se teď s mlaďasem přetahujeme o joystick. Je to prostě nostalgie. Amigaportal mne zavedl až k Vám a jednak Vám chválím stránky a také především výdrž v upgrade A600. O něčem přemýšlím i na mé stařičké A500, ale jen adaptér na CF kartu, přeci jen diskety tady nebudou věčně, i ten HD už má taky pár let a CF by mohlo být relativně dobré řešení. Zatím ani nevím, jestli mi na tom AT BUSu CF pojede, ale jak jsem již psal, Amiga je ze skříně teprve týden venku a já hlavně pročítám fóra. Vaše nadšení pro Amigu mne povzbuzuje, připomíná mi staré časy na různých setkání Amigistů, jó to bylo super!
Safra, já Amigu nikdy neměl, budu to muset nějak dohnat, holt před 20 lety jsem byl hned ukotven k PC… Ale AMIGA mě láká, mooc láká :-)